ימים בגן עדן

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 70
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: תאטרון באר שבע
קהל יעד: ט - יב
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 07/03/2019

בוקר אחד מתעורר אדם בגן רחב הידיים שהוא חי בו ומגלה שהגיעה פולשת: צעירה, מקסימה, פטפטנית ונלהבת. אי אפשר להרחיק אותה, אי אפשר להשתיק אותה ואי אפשר שלא להתאהב בה.

התלאות, המאורעות וההפתעות שנקרים בדרכם של השניים אופייניים להרבה זוגות צעירים, ובכל זאת הם הרי־גורל, שהרי מדובר בזוג הראשון בהיסטוריה.

לפני 120 שנה כתב מארק טוויין, הסופר האמריקאי הנודע, שני סיפורים קצרים כמחוות אהבה לאשתו המנוחה: "קטעים נבחרים מיומנו של אדם" ו"יומנה של חווה". "יומני גן עדן" משלב את שני היומנים למחזה אחד, "אֵם כָּל הקומדיות הרומנטיות", מימי הבריאה ועד היום.

יוצרים: מחזה מאת עידו ריקלין | על פי הספר מאת מארק טוויין | בימוי אלדר גרויסמן | תפאורה רועי וטורי | תלבושות מאיה מידר מורן | תאורה אמיר קסטרו | מוסיקה אמיר לקנר | עיצוב בובות- גילי קוזין אולמר, יאנה מלישב, אמירה פנקס.

משתתפים: אפרת בוימולד, רון ביטרמן
דבר הבמאי. אלדר גרויסמן
הצורך האנושי הבלתי פוסק בהכרה והגדרה עצמית הינו היסוד המרכזי לדעתי במחזה "ימים בגן עדן". כולנו, נשים וגברים כאחד, מרגע לידתנו ועד יום מותנו נאבקים בצורך הזה אל מול הסביבה ובעיקר מול עצמנו.

אדם וחוה מוצאים עצמם בכלא המלכותי הקרוי גן עדן. בתוכו הם מגלים את הקונפליקטים המהותיים בחיינו: רגש מול שכל, חלום מול מציאות, יחיד מול חברה. הם נלחמים בקונפליקטים אלו דרך
תיעוד חייהם. בעוד חוה מתעדת דרך כתיבה, אדם מוצא את דרך תיעודו באמצעות אומנות הציור. ואז מגיעים הילדים. זו אחריות כבדה ליוצרים ולשחקנים להביא לידי ביטוי את הגבר והאישה הראשונים בהיסטוריה. לצד אנקדוטות קטנות מדיוקנם ההיסטורי והספרותי של אדם וחוה, החלטנו להתמקד בלספר את סיפורם של שני אנשים צעירים שנבעטו למקום שהם לא בחרו, ובו הם יחיו, ישמחו, יתעצבו, יאהבו, ישנאו, יצרו. בדיוק כמו בחיים. והחיים, כפי שכבר למדנו ועודנו ממשיכים ללמוד, מלאים בקלישאות ובהפתעות ובעיקר גדושים בבלתי צפוי.

הסופר מארק טווין
"אהבה נראית מהירה, אך היא למעשה הצמיחה האיטית ביותר בטבע. אף גבר או אישה יודעים עד כמה היא מושלמת עד שהיו יחד לפחות רבע מאה." [טווין] בעיירה פלורידה שבמיזורי, ארה"ב, ב 30- בנובמבר 1835 , נולד סמואל לנגהורן קלמנס, שבעתיד נעשה לאחד הסופרים המופתיים של אמריקה - מארק טווין. בגיל 13 , לאחר מות אביו, קלמנס עזב את בית הספר כדי לעבוד כשוליית מדפיס. כעבור שנתיים הוא הצטרף כמדפיס ועוזר עורך בעיתון אותו ניהל אחיו. שם הוא גילה את הכתיבה. ב 1861- , בעקבות מלחמת האזרחים, קלמנס החל לעבוד ככתב למספר עיתונים בארה"ב. הוא בחר את שם העט שלו, 'מארק טווין' בגיל 17 מעבודתו הנוספת כספן מעבורת נהר. משמעות השם הוא קוד לספנים למדידת עומק המים. הוא כתב סיפורים קצרים רבים, מערכונים, מאמרים, ועשרים ושמונה ספרים, ביניהם ,[ יצירות מופת בלתי נשכחות כמו: הרפתקאות תום סויר [ 1876 ], בן המלך והעני [ 1884 הרפתקאותיו של האקלברי פין [ 1885 ] ואחרות. ארנסט המינגווי, בדומה סופרים אמריקאים ידועים רבים, תיאר אותו כסופר האמריקאי האמיתי הראשון, אבי הסיפרות האמריקאית. כתיבתו מאופיינת בתיאורים ריאליסטיים, מלאי הומור ציני ומבט ביקורתי כלפי ניצול חברתי ודיכוי בקרב החברה האמריקאית, בעוד הוא כתב בתקופה בה העבדות עוד היתה טריה בזיכרונה של האומה האמריקאית. הוא נשא לאישה את אוליביה לנגדון בשנת 1870 . הם הביאו לעולם ארבעה ילדים ושלושה מהם נפטרו. לאחר 34 שנות נישואים אישתו נפטרה. קטעים נבחרים מיומנו של אדם [ 1904 ] ויומנה של חוה [ 1906 ] יצאו לאור כסיפורים קצרים וניתן לקרוא אותם כמכתבים של טווין לאישתו לאחר לכתה. חמש שנים לאחר פטירת אוליביה, טווין נפטר.

דבר המעצב. רועי ואטורי, מעצב תפאורה
הרבה לפני שהגיעו הפיקסלים לחיינו, נולד באמנות הזרם הפוינטיאליסטי. הציירים הפונטיאליסטים יצרו עולמות שלמים בנקודות של צבע. במרחק מה מהיצירה נפרש בפנינו עולם שלם עשיר צבעים, רגש, חיים ותנועה, בהתקרבות אל היצירה נגלית לפנינו מלאכת המחשבת של בניית העולם מנקודות נקודות. כבר בשלבים הראשונים של העבודה על המחזה, הבנו שאנחנו רוצים לעסוק באמנות הבריאה ובתיעוד של חיים. במקרה הזה צורת תיעודם של גבר ואישה. הוא מצייר, היא כותבת, יחד בונים בית ומקימים משפחה – כל זה בתוך עולם שהם נבעטו לתוכו, וצריכים ליצור בו (ואותו) מחדש. כמו כל יצור אנוש, גם העולם הוא יצירת אמנות בפני עצמה. ציור השמיים והצבת גופי תאורה אשר להם חיים משלהם, הם בפועל רק אוסף של נקודות, אולם ממושבי הקהל הן מתלכדות יחד לעולם מלא צבע, רגש, חיים ותנועה.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
תאטרון באר שבע
0507-814-200רונ

hilab7t@br7.org.il

באר שבע, שד' יצחק רגר 41

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.