הבית הישראלי

תחום: מחול
תת-תחום: מופע מחול
משך זמן המופע: 60
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: העמותה לקידום תאטרון השעה הישראלי לילדים ולנוער
קהל יעד: ד - ט
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 05/08/2019

 

"הבית הישראלי" הוא מופע מחול ייחודי וסוחף הלוקח את הקהל למסע במנהרת הזמן, אל רגעיה ההיסטוריים של מדינת ישראל. העליות השונות יצרו פסיפס אנושי שהפך את ישראל  לקיבוץ גלויות אחד גדול: תימן, רומניה, גיאורגיה, אתיופיה, ארגנטינה, רוסיה, ארה"ב הן רק דוגמא קטנה להיצע התרבותי הבא לידי ביטוי על הבמה. בבסיס הרעיון נמצאת "המשפחה הישראלית" מוטיב חוזר המשנה את פניו לאורך המופע. בעזרת מולטימדיה ווידיאו ארט יזכו הצופים לטעימה מן הפולקלור של כל מדינה. על הבמה מתעוררים לחיים צעדי הורה וצעד תימני, ריקוד בלט בשילוב ריקודים הודיים, מוזיקת עולם לצד מוזיקה צוענית ועוד…

מופע רב חושי של תנועה, קצב וצבע בשפה הייחודית של קבוצת שקטק.   
כתיבה, מוזיקה, כוריאוגרפיה ובימוי: צחי פטיש, דני רחום

עיצוב תלבושות: שירה וייז

וידיאו ארט ואנימציה: עידו הרטמן

משתתפים: נטעלי חכם, לירון כהן, טל בנאורי, ערן גיסין, מתן בר

דבר היוצרים: במהלך העבודה על ״הבית הישראלי״, בחרנו לחבר את הקהל למגוון התרבותי הרב שיש בישראל בכל הקשור למחול ולמוזיקה. ישראל היא קיבוץ גלויות ולאורך השנים עלו לארץ משפחות מכל רחבי העולם ואיתם הגיעו התרבות, המקצבים והריקודים שמאפיינים אותם. האתגר הגדול שעמד בפנינו כיוצרים היה לחקור וללמוד את סגנונות המוזיקה והתנועה הרבים ולמצוא דרך לשלבם לשפה בימתית עכשווית בסגנון ״שקטק״. החלטנו שמשפחה אחת תייצג כל פעם עליה אחרת ותרקוד את הסגנון המיוחד לה, תוך התייחסות לאירועים היסטוריים רלוונטיים לתקופה. בעזרת שימוש בוידאו ואנימציה, יצרנו כל פעם ״בית״ שונה לאותה משפחה. 

הורה: ריקוד שמוצאו בבלקן, הגיע עם העליות ממזרח אירופה לארץ. ההורה מאפיינת את תרבות היישוב בארץ ישראל מאז אותה תקופה והיא מזוהה עם הציונות ועם ישראל. ההורה נרקדת במעגלים כאשר הרוקדים אוחזים ידיים.

ריקוד צועני: הצוענים הם נוודים, לכן זכה הריקוד הצועני להשפעות רבות מהסביבה בה הוא חי. הוא הצליח להתמיד בתרבות המקורית שלו ועם זאת לאמץ מאפיינים שונים תוך יצירת ריקודים חדשים ומגוונים. את הריקוד הצועני ניתן לחלק לארבעה סגנונות מרכזיים: נוודי, בימתי, ריקוד הרחוב והריקוד הסלוני. ריקוד גיאורגי: קשת רחבה של סגנונות מאפיינת את הריקוד הגיאורגי, כל ריקוד מושפע מהסביבה המקיפה אותו ומחבל הארץ הנושק אליו. ריקודי ההרים שונים מריקודי העמק, התלבושות שונות בכל ריקוד ומייצגות את הלבוש המסורתי של הגיאורגים. בלט: עד לתחילת המאה ה-19 הוצג הבלט כליווי לאופרה או לקונצרט. עד אמצע המאה ה-20 נחשב הבלט למופע אמנות לאנשי מעמד הגבוה אך במרוצת השנים נפתח גם לקהל הרחב. קיימים מספר סוגים של בלט: בלט קלאסי, בלט נאו-קלאסי ובלט מודרני.

ריקוד אתיופי: הריקוד האתיופי הוא ריקוד אתני כאשר לכל שבט יש את הריקוד האופייני שלו. קיימות יותר מ 80 קבוצות אתניות באתיופיה כך שסגנונות הריקוד רבים ומגוונים. נדיר שלאותו שבט יהיו מספר ריקודים, המוזיקה והמקצב משתנים אבל הריקוד בהיבט התנועתי שלו, נשאר זהה ומשמש לארועים וחגיגות לאומיות.

היפ הופ: מקורו של ריקוד ההיפ הופ הוא בתנועת ההיפ הופ שהחלה בשנות ה-70 ע"י נוער אפרו אמריקני ולטיני ברובע ברונקס בניו יורק ומאז נפוצה בכל העולם. ההיפ הופ מייצג תרבות רחוב הדוגלת בשינוי ובמהפכנות ועושה זאת ע"י ריקוד ומקצב. ההיפ הופ נחשב לתרבות שלמה הכוללת גם גרפיטי, ברייקדאנס, ביטבוקס ודיג'יינג.

ריקוד הודי: הריקוד ההודי מכיל בתוכו מספר רב של סגנונות. כל סגנון מקורו באיזור אחר בהודו. המאפיינים המרכזיים של הריקוד ההודי, הם שימוש בהבעות פנים, תנועות ידיים, תנועות עיניים ועבודת רגליים במקצבים מורכבים. כל תנועת גוף טומנת בחובה מוטיב הקשור למיתולוגיה ההודית ולנושאים רוחניים.

רעיונות להכנה דיון ועיבוד המופע לאחר הצפייה תוכלו למצוא בקובץ המצורף תחת לשונית המלצות.

רוחב 10
עומק 6
גובה 4
מספר פזות 3
זמן הקמה 4:00
ציוד הקרנה 2 צוגים
החשכה כן
חדר הלבשה כן
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

הבית הישראלי - קובץ לתצוגה באתר האינטרנט

לינק לצפיה
העמותה לקידום תאטרון השעה הישראלי לילדים ולנוער
050-5529226 אורלי

teatron@bezeqint.net

תל-אביב, נחלת יצחק 8

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.