שם המחבר: לילך בן עמי

והנמר שאג

שאגת נמר פילחה את האוויר בשעת בוקר מאוחרת. התלמידים שישבו באולם התרבות בבית הספר -     250 במספר - הצטרפו לשאגה במלוא גרונם. 
היה זה רגע מתוך "הנמר" - הצגת יחיד של השחקן רמי ברוך, בה צפו תלמידי כיתות י' - י"א מבית הספר "אשל הנשיא". 
"הנמר" - הצגת תאטרון סיפור המבוסס על סיפור עם סיני, מגוללת את קורותיו של חייל מצבאו של מאו צה טונג, שנפצע בקרב, וננטש בהרים על ידי רעיו. החייל שורד בדרך מיוחדת במינה: הוא נקלע למאורה של נמרה, המרפאה את פצעיו בלשונה ומשקה אותו מחלבה. רמי ברוך מגלם את כל הדמויות: החייל, הנמרה והגור של הנמרה.
הנמר היא הצגה קטנה, כמעט ללא תפאורה, אך יש בה היסודות ההכרחיים כדי לשבות לב קהל:  סיפור מרתק, כתוב היטב ומעורר מחשבה, וכמובן - שחקן מצויין. בתום ההצגה שוחחו התלמידים בינם לבינם בערנות "הוא אולי לא השחקן הכי טוב בעולם" אמר אחד מהם,"אבל הוא השחקן הכי טוב שיצא לי לראות".
בתום אחת ההצגות (שתיים כאלה התקיימו באותו בוקר) נפגש השחקן עם קבוצת המנהיגות התרבותית של בית הספר, ועם תלמידים ממגמת התיאטרון שביקשו אף הם להשתתף בשיחה. ברוך סיפר על עיבודו של המחזה לעברית ועל משמעויותיו של המחזה; הוא דיבר על הנמר כמטאפורה לעוצמה הפנימית הקיימת בכל אחד מאיתנו, והמתגלה לפעמים על רקע של משבר. כמו כן התייחס לחטא היהירות - כפי שהוא מתבטא במחזה המעובד. ברוך גם התייחס להזדהותו כשחקן עם המחזה, המסתיים במילים: "ומאז אני רופא נודד, והתרופה שלי היא הסיפור הזה..".   תלמידים אחדים סיפרו כי בתחילת ההצגה חשו בלבול כיוון שלא הצליחו לשייך אותה לשום תבנית תאטרונית שראו בעבר, אך דווקא החידוש שבדבר יצר אצלם עניין מיוחד.

לקריאת חוברת "אודות" להצגה זו לחץ כאן


 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.