שם המחבר: עדי ויניצה

הבובנאי אילן סביר נפגש עם תלמידי תיכון "עתיד" באופקים

ב -22 במרץ  הגיע הבובנאי אילן סביר לתיכון עתיד באופקים, כדי  לקיים את מפגש התיאטרון "על יד בובה על יד" עם תלמידי כיתות ט-י"ב.  המפגש עוסק באמנות הפעלת הבובות בתאטרון ובטלוויזיה. הוא כולל הדגמת טכניקות וכן קטעי וידאו שמתעדים את העבודה מאחורי הקלעים של תכניות טלוויזיה דוגמת "החבובות" ו"החרצופים". בנוסף, מתנסים התלמידים  בהפעלת בובות.
"אישית, היו לי ספקות אם המפגש מתאים לתלמידי התיכון שלנו", מספרת ויקטוריה שייניס, רכזת סל התרבות בבית הספר. "אבל כבר מהרגע הראשון של המפגש הספק נעלם. כשראיתי איך התלמידים מגיבים ומשתתפים, ועד כמה הם רוצים להיות חלק מהמתרחש, זה הפך לחוויה מרתקת".
 "תחום תאטרון הבובות", אומר  אילן סביר, בובנאי ומנהל תאטרון הבובות בבואה, "זוכה לעיתים קרובות ליחס של זילזול, במיוחד מצד בני נוער הנעים מילדות לבגרות. אצל מבוגרים הבובות מעוררות נוסטלגיה ומעלות חיוך מתרפק, אבל בני הנוער אינם מבוגרים מספיק כדי לתפוס מרחק התבוננות; הם נוטים לבוא במבוכה, ולהרגיש כאילו מנסים להחזיר אותם לילדותם". נראה שהמפגש עם סביר, פיזר את החששות ואת הדעות הקדומות. כדברי סביר, המפגש מתמקד בדרכים ליצירת תקשורת עם הקהל, תוך שילוב בין אמנויות הבמה לאמנויות הפלסטית; "ביחד עם התלמידים אני בוחן היכן החומר ממנו עשויה הבובה 'משתף פעולה' עם הפעולה הדרמטית, והיכן יש לו רצונות משלו".
      "סביר סיפר לתלמידים על מקורות ההשראה שלו: מאיפה הוא שואב רעיונות ליצירת בובות חדשות ולהפעלתן" מספרת שייניס. "התלמידים קיבלו תמונה מוחשית ומקיפה על אמנות הפעלת הבובות על היבטיה השונים – החל בדמותה ובאישיותה של הבובה, וכלה בחומר ממנו היא עשויה ובאופן הפעלתה. לסיכום, המפגש היה מקסים".
 

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.