שם המחבר: ענבל ענבר

מראה כואבת: "מטרבין" בתיכון צפית


בתאריך 22/10/07 התקיימו שני מופעים של ההצגה "מטרבין" בבית ספרנו, תיכון איזורי התיישבותי "צפית", לשכבות י' - יא'.
כדי להתארגן להצגה בזמן ישנו השחקנים והעובדים בפנימיית ביה"ס בלילה שקדם לה. את המופע פתחנו בהשמעת נאומו של רבין ז"ל במערכת הכריזה של ביה"ס, הקלטה בעלת אפקט מצמרר ששיתפה את כל ביה"ס באווירת האירוע, למרות שלא כולם נכחו בו.
פתיחת ההצגה הכתה את החניכים והצוות בתדהמה (אפילו תהו מדוע הבאנו מופע שכזה ומה בכלל המטרה). אבל ככל שהתקדמה ההצגה בזמן ובמרחב (השחקנים צעדו ממקום למקום ואנו בעקבותיהם), השתלבנו בחוויה יותר ויותר. התחלנו לזהות עוד ועוד מאפיינים ישראליים טיפוסיים שההצגה מתריסה כנגדם. צחקוקי המבוכה נעלמו, השתררה דממה, וניתן היה לראות על הצופים את רגשי הפחד וההזדהות.
לאחר המופע התקיים דיון עם השחקנים והבמאי, והועלו הערות מעניינות על התחושות החריפות שיצר המופע, ועל המסרים שהוא מעביר. היוצרים הסבירו מוטיבים שונים במופע והתייחסו גם לדקויות ולפרטים קטנים. הדיון היה ארוך ושוב מעין כמוהו.  לא ניתן, לדעתי, לסיים מופע מורכב כזה ללא דיון .
"זה היה מפחיד", אמרה אחת מתלמידות כתה י'. "התמונה שלו עם העיניים החודרות".
"אנחנו חברה השוקעת בכלום שלה" אמרה חניכת כתה י"א, "לא השתנה כלום מאז הרצח וכנראה שגם לא ישתנה, כי אנחנו מפחדים מעצמנו, מהסובב אותנו, מהחברה, ממה יגידו. ואתם באים ושמים מראה כואבת, וכל כך נכונה לנו, הנוער: אם לא יזעזעו אותנו גם אנחנו לא נתעורר ולא נעשה כלום, ואתם זעזעתם אותי! תודה". "המשחק עצום!" מוסיפה תלמידת מגמת תאטרון משכבת י"ב, "דרך מופלאה להעברת מסרים כל כך חשובים עלינו ועל חיינו. ההצגה לא פשוטה להבנה, אבל זה מה שמעלה את סף הריכוז והעניין. חשוב להביא עוד דברים כאלה לבהי"ס".

מאת ענבל ענבר – רכזת סל תרבות "צפית"

25/10/2007

תמונות מתוך ההצגה בתיכון "צפית":

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.