שם המחבר: גילי כרמון

תלמידים בשני עולמות


"גילי שלום," כתב טל מכיתה ז'. "לצערי אתמול לא הייתי בבית הספר ולכן לא צפיתי במופע, אבל שמעתי מחברים מהכיתה שהמופע היה מהנה ומרגש מאוד."
המופע המדובר הוא "שני עולמות", מפגש עם שני הרקדנים - אמנון דמתי, לשעבר סולן בלהקת קול ודממה, חירש מלידה, וג'יל פיינגולד, אשתו השומעת, שבאה מעולם האקרובטיקה והתעמלות מים.
מפגש המחול הזה הכה גלים, גם תלמידי היסודי וגם תלמידי חטיבת הביניים נהנו בו מאוד. "אני חושבת שהמופע של אמנון מרגש ויפה," כתבה סתיו מכיתה ו'. "הוא יותר מיפה, הוא מופלא, ויש בו משהו רומנטי. גם עניין אותי ללמוד את שפת הסימנים. אני רוצה להודות מקרב לב על המופע."
בימים שלפני המופע נשמעו בבית הספר קולות אחרים - "מחול זה משעמם", וגם "בשביל מה חשוב לראות את המופע הזה?". הכנת התלמידים לקראת המפגש התמקדה בהסבר על המופע, מי הרקדנים, וגם על שפת סימנים ואיך אנשים חירשים מרגישים את המוזיקה.
את המפגש עם התלמידים התחילו אמנון וג'יל בספרם על עברם באמצעות תנועה וריקוד. אחר כך הם רקדו את "מעוף הציפור", ריקוד שאמנון חיבר לכבוד המופע שלו בפני נשיא ארצות הברית ג'ורג'  בוש בבית הלבן לפני כמה שנים. בחלקו האחרון של המפגש היה שיתוף של התלמידים בתנועה, בהבעות ובשפת סימנים. התלמידים היו נלהבים ושאלו הרבה שאלות, על המחול ועל החיים האישיים. הם רצו לדעת איפה אמנון נולד וגדל, מה הביא אותו ללמוד לרקוד, כמה זמן לקח לו עד שלמד לשמוע את המוזיקה, והאם הילדים שלו ושל ג'יל שומעים ורוקדים. הם למדו שההישגים האלה, אמנון הוא גם חתן פרס כינור-דוד, הם פרי אימונים רבים, ועל הדרך שבה ג'יל עוזרת לאמנון להרגיש את המוזיקה. התלמידים הרגישו שהם חוו משהו אחר, שונה ומיוחד. המפגש הזה היה מסקרן ומפרה. "בקיצור, אהבתי את המופע," מסכם סהר מכיתה ו'.


גילי כרמון היא רכזת סל תרבות בבית ספר יהושע-גן, בית אריה

20/11/2007

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.