שם המחבר: ענבל המאירי

בצהרי היום במגדל העמק

ביום שני האחרון יצאו תלמידי כיתות י"א, י"ב מתיכון רוגוזין במגדל העמק אל היכל התרבות לצפות בהצגה "בצהרי היום".
"בצהרי היום" היא הצגת יחיד, עיבוד של שמואל וילוז'ני לספרו של אריה שגב "לא ביצעתי את המשימה". העלילה מתרחשת בשנת 1973 וגיבורה הוא רב"ט אשר סלומון (השחקן יפתח קליין), חייל מילואים ישראלי שנשבה במהלך מלחמת יום כיפור על ידי המצרים וחזר לישראל לאחר 45 ימים בשבי. עם חזרתו עבר חקירות של גורמי הביטחון על נסיבות נפילתו בשבי. המפגש הפוגע והמשפיל בינו לבין החוקר מביא לעימות חזיתי בין השניים ומחזיר אותו אל ימי השבי. ההצגה מבוססת על סיפורו האישי של אריה שגב, והיא זכתה בשנת 2004 בפרס ראשון בפסטיבל התיאטרונטו.

"מאוד חששתי מהתגובות להצגה, למרות שהמורים הקדישו זמן להכין את התלמידים לקראת הצפייה בה," מספרת עדה הרשקוביץ, רכזת סל תרבות של ביה"ס. "זו אמנם לא הפעם הראשונה שאנחנו מביאים הצגת יחיד, תלמידי י"ב ראו את 'הנמר' עם רמי ברוך לפני שנתיים, אבל השילוב של הצגת יחיד שעוסקת בחייל מילואים ישראלי שנפל בשבי במלחמה עורר בי חששות, וכולם התבדו. הייתה לנו חוויה מדהימה, לכולנו – מורים ותלמידים וגם ליפתח קליין. במשך שעה ורבע התלמידים לא זזו, ובסיום ההצגה הם עמדו והריעו לו, והיו גם תלמידים שניגשו לדבר איתו מאחורי הקלעים. שמעתי את התלמידים מדברים ביניהם שההצגה מעולה, שזה היה גאוני וחזק. כל מי שצפה בהצגה ביום שני דיבר בשבחה, ואנחנו מתכוונים להקדיש זמן לעיבוד הרשמים במסגרת הכיתתית."

 

 25/2/2009

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.