שם המחבר: מיה שניידר

"חוויה תרבותית ברמה הגבוהה ביותר שיכולה להיות"


ביום ראשון בצהרים התמלא תיאטרון ירושלים בקהל לא שגרתי: תלמידי תיכון מרחבי הארץ - מאופקים, באר שבע, לוד, מודיעין, בית שמש, בת ים ועוד, מילאו את האולם מפה לפה – כולם באו לצפות במופע המחול של להקת המחול "ליינז בלט" מסן פרנסיסקו שהופיעו בארץ במסגרת פסטיבל ישראל 2009. הייתה זו הזדמנות נדירה עבור התלמידים והמורים לקחת חלק באירוע היוקרתי, ולצפות במופע של אחת מלהקות המחול המובילות בעולם. מחיאות כפיים ליוו את תשעת הרקדנים אשר הפליאו לרקוד על הבמה לאורך כל המופע, ובסיומו הריעו להם התלמידים שוב ושוב.

"מאוד מאוד נהנינו ואהבנו את המופע." אומרת יעל שני, רכזת מגמת מחול של תיכון חשמונאים בבת ים. "הרמה של הרקדנים כ"כ גבוהה, שאי אפשר שלא להתפעל. המופע היה שובה לב. התנועות המדויקות והמהירות, בעיקר בחלקו השני של המופע, ובשילוב עם התפאורה, התאורה והמוזיקה של זאקיר חוסיין, הפכו את החוויה למרשימה ויוצאת דופן."

גם שולה שפר, רכזת סל תרבות של תיכון כפר סילבר מחוף אשקלון, מסכמת את האירוע כהצלחה. "כל החוויה, והעובדה שהמופע היה בתיאטרון ירושלים, הייתה חגיגית ומרשימה, חוויה תרבותית ברמה הגבוהה ביותר שיכולה להיות. שמעתי תלמידים מספרים לחבריהם רשמים מהמופע, כי באמת לא רואים דבר כזה, זה היה וירטואוזי מבחינת היכולות של הרקדנים. עבור חלק מהתלמידים ומהמורים זו הייתה הפעם הראשונה שבה נחשפו למופע כזה, והם חזרו נרגשים ומלאי התפעלות."

להקת הליינז בלט (Lines Ballet)  היא אחת מקבוצות הבלט העכשווי הנחשבות בעולם. הלהקה, המונה תשעה רקדנים, הוקמה בשנת 1982 על ידי אלונזו קינג  (Alonzo King) המכהן בה ככוריאוגרף וכמנהל אמנותי. רבות מיצירותיו של קינג מבוססות על שיתוף פעולה עם מלחינים, נגנים ואמנים חזותיים מתרבויות שונות. באופן זה מעשיר קינג את שפת הבלט הקלאסי בפוטנציאל הבעתי חדש.

במסגרת הפסטיבל העלתה הלהקה שתי יצירות: "פנינה לא סימטרית" - יצירה שהיא מפגש בין מוזיקת הבארוק (קולאז' של יצירות מאת ויוואלדי, קורלי, סקרלטי, מארה ואחרים) לבין הבלט הקלאסי, בדגש על איכות התנועה של הרקדנים, ו "ראסה" – שהיא מפגש בין הבלט למוזיקה ההודית (מוזיקה מקורית של נגן הטאבלה ההודי זאקיר חוסיין). ההשפעה של המוזיקה ההודית ומקצביה שוטפת וצובעת את התנועה. הרקדנים פורצים אחד אחד, נסחפים ורותמים את היכולות הטכניות שלהם למה שהמוזיקה מעוררת בהם.

מבית אריה הגיעו מורים מביה"ס היסודי ומחטיבת הביניים. "זה היה מפגש מאוד מיוחד מבחינתנו, צוות המורים." אומרת מלי ויזל, רכזת סל תרבות מבי"ס יהושע גן שבבית אריה. "אני חושבת שאף אחד מאיתנו לא היה מגיע למופע הזה לבד, בלי סל תרבות, וזה בדיוק הרציונל שמוביל את הבחירות שלנו את תכנית סל תרבות עבור התלמידים. המורים התלהבו מאוד - מהעבודה המדויקת של הרקדנים, מהקצב והיכולות שלהם, מהקול הייחודי של כל אחד. דפי ההכנה שהעברנו לקראת המופע היו חשובים, כל המורים ידעו לקראת מה אנחנו הולכים, ובכל זאת החלק הראשון היה קצת יותר קשה עבור חלק מאיתנו, אני חושבת שהמוזיקה של זאקיר חוסין יותר קלה לאוזן מערבית."

9/6/09

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.