שם המחבר: דן גבע

מהאחים לומייר ועד הריאליטי: אין ספור דרכים מופלאות לספר את המציאות

 

אין היסטוריה אחת שאותה אפשר לספר. כשאנחנו אומרים את המילה "היסטוריה" אנחנו כבר מדברים על פיקציה לשונית... יש מוקש בכותרת "מלומייר ועד הריאליטי"... זה לא מתחיל בלומייר וזה לא עד הריאליטי...  אבל הטשטוש אינו בקולנוע אלא בנו, ביכולתנו לתת הבחנה ממשית בין מושגים שאנחנו יצרנו... מיליוני בני אדם רואים דוקומנטרי אבל בודדים נותנים את דעתם לשאלה מהו הדבר הזה... ולכן לא פלא שייווצר טשטוש. כל ילד מגיל שנה וחצי יכול לראות סרט דוקומנטרי, אבל מעטים הם אלה המסוגלים לבצע רפלקסיה עמוקה על השאלה מה זה ומה המשמעות.

איינשטיין אמר - בבואך אל המדען אל תשאל אותו לדעתו אלא התבונן היטב במה הוא עושה. ולכן מה שנעשה כאן הוא ניסיון הרואי וגם פתטי לצלוח איזה ניסיון בחיי האדם, דרך הסתכלות בשתי שאלות שנעלמות מעינינו: מה עושה זה שעושה את הדוקומנטרי, שברגע שאנחנו יושבים לראותו, כבמטה קסמים איננו מוטרדים מהשאלה הזו... אנחנו מפסיקים לחשוב על מה הוא עושה. היום ניתן את הדעת על מה הוא עושה. מה הוא עשה לפני מאה שנים ומה הוא עושה... השאלה השנייה היא למה הוא התכוון... אני מתכוון לכך שיש דבר, נושא, מה כלשהו. אני מתכוון גם לדבר הרבה יותר חמקמק ובעייתי והוא שאלת ההתכוונות, כלומר זה יוצא מאיפשהו ומתכוון אל משהו, וההתכוונות הזו קשה מאוד לתפיסה, היא מתחברת לשאלת המשמעות... אני אנסה לדון בשאלה למה הדוקומנטריסט מתכוון דרך מספר תחנות, מומנטים... אני לא אדבר על הריאליטי. אני תקווה גדולה שבסוף היום, לאור דברי ודברי חבריי, היוצרים המופלאים שאתם הולכים לשמוע היום, אתם כבר תוכלו לבדל... ותבינו שאי אפשר להגיד את המשפט "מלומייר ועד הריאליטי".

ההתחלה היא לא לומייר. איפה היא כן?... 

לצפייה בהרצאתו של דן גבע

* דן גבע הוא יוצר סרטים, מרצה וחוקר קולנוע דוקומנטרי.

  • מתוך "תעודה בבקשה!" השתלמות רכזי סל תרבות בנושא טשטוש גבולות בקולנוע תיעודי, דצמבר 2012.

מהאחים לומייר ועד תכניות הריאליטי / מסה מאת דן ונואית גבע

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.