כלי המקדש - היצע נוסף

תחום: תיאטרון
תת-תחום: תיאטרון
משך זמן המופע: 60
סגנון: דרמה הסטורית
שם הרכב: שפת-התאטרון
סיווג: הצגה בגודל בינוני
שם המפיק: העמותה הישראלית להפקות תיאטרון יהודי חינוכי ע"ר
קהל יעד: ב - ח
כמות קהל מקסימלית: 10000
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 22/01/2018

ירושלים בזמן בית המקדש השני, הקהל עוקב אחרי הטלטלות בחייו של שמעיה הכהן. מאבד את עבודתו באספקת סולת למקדש בשל בצורת שתקפה את האיזור, ובעצת אורח תמים שהכיר בירושלים, מסב את עיסוקו לסיורים במקדש עבור עולי הרגל.

העלילה מסתבכת כאשר שמעיה פורץ לבמה לבוש בחלוק שחור סמל לכוהן שאינו כשר, ומסרב לצאת לסיורים. הוא מתמודד מול הצעה מפתה מצד הצדוקים בירושלים שמעוניינים למשוך אותו לצידם ועל כף המאזניים נמצא כל עתידו ועתיד משפחתו.

כיצד יוכיח שמעיה את הכהונה שלו? ואיזה הפתעה מחכה לצופים בסוף הבלתי צפוי שסוגר את כל המעגלים בחזרה למקדש!
היצירה נולדה במטרה להעביר מסר חינוכי כפול: 1) לחזק את המעלה שבהליכה בדרכי אבותינו ורבותינו מנהיגי העם היהודי. 2) להבין עד כמה בית המקדש היה חלק דומיננטי בחייו של העם היהודי ולחזק את הציפייה לבניינו מחדש.

היצירה באה בדמות עלילת מתח עם סיפור אנושי ונוגע ללב. כאשר במהלך העלילה משולבים שירים המהווים בלתי נפרד מהסיפור.

את היצירה עצמה אני כתבתי אבל כמובן בעזרת אנשים טובים באמצע הדרך, ואחלק אותם לשניים. גם חוקרים, היסטוריונים ורבנים מהתחום, כמו הרב מנחם מקובר ממכון המקדש בירושלים, שסייעו בעצות ורעיונות בפן ההלכתי והמחקרי של העלילה. וגם עם תסרטיאים, ובמאי שהתייצעתי איתו, שסייעו למבנה הסיפור, לרגעי השיא שלו, התפניות וההתפתחויות בתסריט, באופן שהמסר אכן יועבר היטב. 

יצירה זו מתווספת ליצירות נוספות שלי במהלך שתים עשרה השנים האחרונות, בהם הייתי חלק בהפקות תיאטרון מגוונות שהופיעו בכל חלקי הארץ.

בנוסף, חשוב לציין כי מעבר לעיסוקי כמפיק ושחקן בהצגות ילדים, אני מופיע כבר מעל 6 שנים בתכניות וידאו חודשית המכונה "תכנית הראלי", שמופצת בכל הארץ וגם בעולם, באלפי עותקים.

לקראת הופעות בבתי ספר, שלחנו לרכזות את השאלון הבא על מנת שיערכו דיון ויקבלו רקע למושגים שמופיעים בהצגה, כמו למשל: 

הצדוקים –

קבוצת יהודים רשעים בזמן בית המקדש השני שפרשה מחכמי ישראל, וחתרה תחת הנהגתם. הם האמינו רק במה שכתוב בתורה שבכתב, ולא בפירוש החכמים על התורה. הצדוקים ניסו להשפיע על עם ישראל ללכת בדרכם ולעזוב את החכמים, בתחבולות ובדרכי רמייה.

כדאי להרחיב בנושא.

כהן לא כשר –

אם שני יהודים מגיעים לבית דין של חכמים, ומעידים על כהן שהוא אינו כהן כשר. למשל, בגלל בעיות במשפחה ממנה הוא מגיע. בית דין בודקים את הסיפור שהעדים מספרים ויכולים לפסוק על פי עדותם שהכהן לא כהן כשר.

כהן כזה שנפסק שאינו כשר, לובש חלוק שחור וכך כולם יודעים שהוא אינו כהן כשר.

מגילת יוחסין –

מגילות שמשפחות הכהנים החזיקו והעבירו מדור לדור, שבהן היו רשומים כל בני המשפחה דורות אחורנית לפעמים עד לאהרן הכהן בעצמו, או לכהן חשוב אחר שהיה מוכר ומפורסם בכהונתו באחד הדורות. מגילה כזו מוכיחה שהכהן המחזיק בה הוא אחר כהן אמת.

משמרות הכהנים –

הכהנים נחלקו לקבוצות, שנקראו משמרות. לכל משמרת היה זמן מיוחד במהלך השנה שבו היא  שירתה ועבדה בבית המקדש.

מנחות –

עם חלק מהקרבנות הוקרבנו מנחות שהיו עשויות מחיטין משובחות. הללו נטחנו דק דק בשיטות מיוחדות כדי להביא קמח משובח עם הקרבנות לה'

 

מפרט טכני גב במה פלוס רקע מקורי של ציור בית המקדש, הוזמן וצויר על ידי צייר מקורי שעבד על הכנת הציור במשך 3 ימים. גודל הרקע 3/4 מטר אביזרים נלווים; מבנה דמוי סלע, מתקן דמוי דוכן רוכלים עתיק, ארגזי עץ, אלומות חיטה אמתיות, ועוד תלבושות תקופתיות מקצועיות שהוזמנו ונתפרו במיוחד עבור השחקנים להצגה, לאחר מחקר הגברה מקצועית; 2 מגברים של חברת JBL בעוצמה של 1000 וואט כל אחד, מיקסר של חברת beringer, מכשירי מדונות איכותיות של חברת mipro תאורה מקצועית; 10 ;פנסי לד (18 נורות לפנס בעוצמה של 32 וואט), 4 פנסים בכל צד על סטנדים בגובה של 4 מ ' ;, ושניים מאחורה לגב הבמה ;
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

המלצה על מופע1 001

לינק לצפיה

המלצה על מופע 2 001

לינק לצפיה

המלצה על מופע 3 001

לינק לצפיה
העמותה הישראלית להפקות תיאטרון יהודי חינוכי ע"ר
0547704096

mis770@gmail.com

ראשל"צ, ספר התניא 6/4 כפר חב"ד

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.