איתן דרור-משירי ארץ אהבתי 100 שנה להולדת לאה גולדברג-ספרות

תחום: ספרות
תת-תחום: מפגש עם סופר או משורר
משך זמן המופע: 75
סגנון: שירה
שם הרכב: משוררים ומוזיקאים
סיווג: תכנית מיוחדת
שם המפיק: דרור איתן
קהל יעד: א - יב
כמות קהל מקסימלית: 300
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל

מופע מוסיקלי המוקדש לשיריה המולחנים של לאה גולדברג. התכנים המועלים והמסופרים לאורך המופע מותאמים לקהל היעד, ובכך יוצריו פותחים אשנב לילדים, בני נוער, ומבוגרים ברחבי הארץ. המופע נהגה ונוצר בשנת 2010 בידי המוזיקאי והסופר איתן דרור, שהקים באותה השנה את "אנסמבל דרור – שירה עברית".

כך, יצירתה של המשוררת המוכרת והאהובה על ילדים ומבוגרים כאחד, זוכה להיכרות מחודשת עם קהל צופים רב גילאי. בין השירים במופע; ימים לבנים, סליחות, משירי ארץ אהבתי, ולצדם לחנים ועיבודים חדשים לשיריה. שני שליש מן המופע הנו מוזיקלי, כשכלי הנגינה המלווים הם גיטרות קלאסית, אקוסטית, חשמלית וכלי הקשה. השליש הנוסף מוקדש לקטעי אודיו מפי המשוררת עצמה, סיפורים על חייה, קטעי ארכיון, הקראה מתוך יומניה של לאה גולדברג ועוד.איתן דרור-פריאר יליד ירושלים. בוגר החוג למוזיקולוגיה באוניברסיטה העברית, ולימודי הלחנה לקולנוע בבית הספר הגבוה למוסיקה רימון. עד כה הוציא לאור שני אלבומים, ומשנת 2010 מופיע ברחבי הארץ עם "אנסמבל דרור-שירה עברית", שהקים ומנהל. נוסף על יצירתו המוזיקלית, מפרסם דרור-פריאר מסיפוריו, בכל העיר, עיניים, מפרסם ביקורות ספרים בעיתונים, ועוד. בשנת 2015 הוציא לאור את ספר ביכוריו האצבעות על הגבעה בהוצאת עם עובד, אשר זיכה אותו בפרס ספיר לספר ביכורים, לשנת 2016.

אל יצירתה של גולדברג, נחשף איתן דרור-פריאר בעת גיוסו לצה"ל, כאשר ספר שיריה של המשוררת ניתן לו במתנה ועורר את השראתו המוזיקלית, בהמשך דרכו.

שירה והנחיה: איתן דרור; גיטרה ושירה: אלעד דויד; שירה וגיטרה; סנדרה צ'רנס: בס ושירה; נעם הרטמן.

הצעות לדיון לקראת מפגש:

  1. (לשכבות הנמוכות) לשאול את הילדים על לאה גולדברג – האם שמעתם עליה? ספרו מה אתם יודעים עליה, אילו שירים וסיפורים פרי עטה אתם מכירים? ניתן להוסיף עבורם על פה; כובע קסמים, מה עושות האיילות? פזמון ליקינטון, מדוע הילד צחק בחלום. ובנוסף לספר על ספרי ילדים שכתבה שהם בטוח מכירים... איה פלוטו, דירה להשכיר, המפוזר מכבר אז"ר, כובע קסמים ועוד. לשאול אילו מביניהם אוהבים, עם אילו דמויות מזדהים, ומדוע?
  2. (לשכבות הנמוכות) ניתן לבקש מהילדים מבעוד מועד שיפנו להורים ולסבים ולסבתות בשאלות; האם שמעתם על לאה גולדברג? האם גדלתם על הסיפורים והשירים שלה? מה אתם הכי זוכרים מהיצירות שלה, כילדים? לאחר מכן ניתן לבקש מהילדים לשתף בכיתה בסיפורים שהם מביאים מן הבית. ניתן לשאול- מה לדעתכם יש בשירים של המשוררת שגורם לילדים מכל הזמנים לאהוב אותם? האם לדעתכם תאהבו את שיריה גם כשתגדלו? וכיצד העובדה כי גם ההורים שלכם אהבו את לאה גולדברג כשהיו קטנים, ממש כמוכם, גורמת לכם להרגיש?
  3. (לשכבות הגבוהות) ניתן להקרין לאורך שיעור שלם, את הסרט התיעודי העברים מציגים: לאה גולדברג בחמישה בתים. סרט מרגש ומעשיר מאוד, עם פוטנציאל להעביר את התלמידים חוויה משמעותית ולעורר סקרנות וציפייה בנוגע לדמותה של המשוררת. בנוסף, ניתן לבחור מראש מקטעים מתוך הסרט, ולשלבם בשיעור תוך דיונים בכיתה אודות הנצפה, כחלק מההכנה למופע.

 

הצעות לדיון לאחר מפגש:

  1. איך הייתה החוויה במופע? שתפו. מה למדתם על לאה גולדברג שלא ידעתם קודם לכן? עם אילו תחושות ומחשבות יצאתם מהמופע? לאור המופע, איזו מין אישה הייתה בעיניכם המשוררת? האם המופע היווה עבורכם השראה? שתפו.
  2. המופע מורכב מעירוב של אמנויות; נגינה, שירה, הקרנות וידאו, הקלטות אודיו, אנימציה. האם ובאיזה אופן תורם עירוב זה לחוויה שלכם כצופים?
מספר אומנים 4
זמן הקמה 01:30
שפת המופע עברית
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
דרור איתן
054-5665673

dror3231@gmail.com

ירושלים, חיל נשים 5

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.