דו"ח התקדמות

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 60
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: אנסמבל "קבוצת עבודה"
קהל יעד: ט - יב
כמות קהל מקסימלית: 250
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 19/01/2017

 

סיפורו של גבר מפגר, שנדרש לתעד את שלבי ההתקדמות שלו, במהלך ניסוי מהפכני שאמור להפוך אותו לגאון.

עיבוד חדש לבמה לקלאסיקת המדע הבדיוני "פרחים לאלג'רנון" מאת דניאל קיז, סיפור קצר שפורסם ב1959, פותח על ידי קיז לרומן עטור פרסים, וב-1968 עובד גם לסרט קולנוע שזיכה את קליף רוברטסון  בפרס האוסקר .

כמו בכל יצירת מדע בדיוני גדולה, המציאות הבדיונית שיצר קיז אפשרה התבוננות חדשה בשאלות אנושיות על זמניות כמו יחס החברה אל חריגים, היחס בין מדע למוסר, והקשר בין מודעות לאושר . במהלך השנים זכו הסיפור והרומן לעיבודים רבים לטלויזיה ותיאטרון, כולל מחזמר, וגם בישראל עלה בשנות ה70 עיבוד מצליח עם אלכס פלג בתפקיד צ'ארלי. העיבוד החדש שיצרו יגאל זקס ושרון שטרק, עוסק בכל השאלות שמעלה הסיפור המקורי, אבל גם מנצל את הפנטזיה, כדי לספר בדרך מקורית וחדשה, סיפור אינטימי של התבגרות, שנוגע בסיפור החיים האישי של כל אחד מאיתנו.    

 ההצגה עלתה לראשונה במסגרת פסטיבל ישראל-מרכז הבמה.

 

 

 

 יגאל זקס הוא שחקן במאי ומחזאי, שיחק ברוב התיאטרונים בישראל בינהם בית לסין, הבימה, ותיאטרון ב"ש, כיום משחק בתיאטרון הקאמרי. מוכר לנוער מתפקידו כראש הממשלה בסדרת הטלויזיה "החממה".

שרון שטרק היא שחקנית ויוצרת עצמאית, בתמונע, החאן תיאטרון חיפה ועוד. בין תפקידיה בסדרות טלויזיה - "מלאך של אמא", "החממה", "ג'וני ואבירי הגליל", "רמזור" ועוד.

עיבוד לבמה ומשחק: יגאל זקסI

בימוישרון שטרק

תפאורה ותלבושותרוסלו שמריה תאורה :אמיר קסטרו וידאועופר הררי I הפקה קבוצת עבודה.

"סיפורם של צ׳ארלי המפגר והעכבר הלבן חוזר לבמה בביצוע מהפנט של יגאל זקס...הבימוי הרגיש של שרון שטרק, העיצוב המרתק של כל שלב כמראה להתבגרות טבעית מילדות לנעורים ולבגרות, ואפילו לזקנה, ומשחקו המורכב של יגאל זקס הצליחו לממש פיזית את הטקסטים הכתובים ...ככלות התשואות לזקס ושטרק, הקהל נותר במקומו, מהופנט ונרגש" - צבי גורן, אתר הבמה

"שרון שטרק ביימה ביד מיומנת ... המשחק של זקס הוא כיהלום מלוטש, עבודה ורסטילית שמנגנת על החושים בקצב מטורף ולרגע לא מרפה" - אופיר הלל NRG

"העיבוד של יגאל זקס ושרון שטרק מבטא את הנפש המורכבת של הדמות, ומעניק לקהל הזדמנות לחוות משהו אינטימי ומורכב ...בסוף ההצגה היה קשה לי לחזור למציאות... זה כוחו המיוחד של תיאטרון הפרינג'" - דנה שכוכמכר - מעריב

ניתן לפתח דיון בעקבות ההצגה בארבעה נושאים :

1. התבגרות - גיבור המחזה הוא למעשה ילד בגוף של מבוגר. בעקבות הניתוח אותו הוא עובר, הוא מתבגר בתהליך מואץ, ועובר במשך מספר שבועות ושעה של הצגה מסע התבגרות שדומה למסע שעושה כל אחד מאיתנו, הכולל התמודדות עם החברה המקיפה אותו, מרד בסמכות, התאהבות, אכזבה, הגדרה עצמית לעומת החברה, והגשמה. 

2. יחס לחריגים - גיבור המחזה עובר מסע מזורז שבמהלכו הוא מפתח מודעות ליחס החברה אליו , בהתחלה כמפגר, הסובל מזלזול, התנשאות ולעג, ובהמשך כגאון המעורר בסביבה חשש, וחשד . במהלך המחזה הגיבור הופך להיות מודע ליחס החברה אליו, ודרגו גם אנחנו כצופים , הופכים מודעים ליחס שלנו כחברה, לחריגים באשר הם.

3. עיבוד לבמה של יצירה ספרותית - בעיקר למגמות ספרות ותיאטרון. ההצגה דו"ח התקדמות היא עיבוד לסיפור קצר - פרחים לאלג'רנון, שבהמשך הפך גם לרומן , תסריט, ואפילו עובד למחזמר. יגאל זקס שעיבד את הסיפור לבמה, ומשחק בהצגה, יכול להנחות בסיום ההצגה דיון לגבי תהליך העבודה על האדפטציות השונות, וההבדלים בין מדיום למדיום. 

4. מדע ומוסר - דו"ח התקדמות הוא סיפור מדע בדיוני, שעוסק בין השאר בהשפעת המדע על חיינו. אחד הנושאים המשמעותיים שבאים לידי ביטוי במחזה, הוא שיקולי מוסר במחקר מדעי, ואחריות המדענים לתמורות שהגילויים שלהםעשויים לגרום לפרט ולחברה.

 

 

סוג במה מקצועית
רוחב 5
עומק 4
גובה 3
מספר אנשי צוות 2
מספר פזות 3
שפת המופע עברית
החשכה כן
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

ביקורת ידיעות

לינק לצפיה

ביקורת מעריב

לינק לצפיה
אנסמבל "קבוצת עבודה"
050-439010

yigaelsachs@gmail.com

,

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.