דירה להשכיר-המכון לאינטגרציה (שני שחקנים שני נגנים)

תחום: מוזיקה
תת-תחום: מפגש מוזיקה
משך זמן המופע: 40
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: מעורב
שם המפיק: המכון לקידום האינטגרציה החברתית/אונ' בר אילן
קהל יעד: גן - ב
כמות קהל מקסימלית: 400
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 28/09/2017

סיפור מוזיקלי מאת הסופרת לאה גולדברג והמלחין יחזקאל בראון.

"דירה להשכיר" היא פנינה מוזיקלית וספרותית, המבוצעת על ידי שני שחקנים, המגלמים בכישרון רב את כל הדמויות של סיפור המעשה, במלל וגם בתנועה. את השחקנים מלווים נגנים בפסנתר ובחליל צד. האיורים של שמואל כץ לסיפור מעובדים לתפאורה של דירות המגדל, באמצעות מסכים נעים המציגים את חזותו של הבית והן את המתרחש בתוך חדריו. 

המופע המוזיקלי מעורר סקרנות ודמיון בשל הקשר הישיר עם הקהל, ההומור והאסתטיות של הבימוי, והרבדים האמנותיים שבמוזיקה ובסיפור. תקליטור וערכת פעילויות, שפותחו באוניברסיטת בר-אילן, ניתנים לרכישה. חומרים אלה מקדמים חשיבה יצירתית, ספרותית ומוזיקלית ומעמיקים את חווית ההשתתפות במופע.
על הסופרת: לאה גולדברג (1970-1911) משוררת, סופרת, מתרגמת, עורכת, עיתונאית, מבקרת וחוקרת ספרות עברית, פרופסור לספרות השוואתית באוניברסיטה העברית בירושלים וכלת פרס ישראל לספרות לשנת 1970. גולדברג נולדה בגרמניה, גדלה בליטא ועלתה לארץ בשנת 1935. היא נחשבת לאחת מגדולות המשוררות העבריות בעת החדשה. לצד הכתיבה, עבדה גם כמורה וכעורכת ספרי ילדים. אף שמעולם לא נישאה ולא הביאה לעולם ילדים משלה, אהבה מאוד את הקהל הצעיר וטיפחה עמו קשר מיוחד ע"י חלופת מכתבים ומפגשים ספרותיים. 

על המלחין: יחזקאל בראון (2014-1922) מלחין ישראלי, פרופסור למוזיקה וחתן פרס ישראל למוזיקה לשנת תשס"א. בראון נולד בגרמניה, וכשהיה בן שנתיים עלה ארצה עם משפחתו. הוא האזין למוזיקה הקלאסית שהייתה מנוגנת בביתו, וכן למוזיקה מזרחית תימנית, ששמע מפיהן של הנשים התימניות שעסקו בכביסה בחצרות הבתים. בנעוריו למד נגינה על כינור והצטרף לקבוצת מוזיקאים חובבים שניגנה יחדיו מוזיקה קאמרית (הכתובה לקבוצה קטנה של כלים). בראון הלחין יצירות רבות ורבגוניות − מוזיקה ווקאלית, תזמורתית וקאמרית, מוזיקה לתיאטרון, לקולנוע ולטלוויזיה. 

על היצירה: היצירה המוזיקלית נכתבה בשנת 1959 בעקבות בקשתה של יהודית בינטר מן המלחין לחבר מוזיקה להצגה מאת תלמידי סמינר הקיבוצים, המבוססת על סיפור הילדים הידוע "דירה להשכיר" מאת הסופרת לאה גולדברג. יצירה מוזיקלית זו הינה תכניתית, משום שהיא מספרת סיפור ומושפעת מנושאים שאינם מוזיקליים. המוזיקה, במקרה הזה, אינה עוקבת אחרי העלילה, אלא מתארת את מקום העלילה – המגדל −  הדמויות, ומידי פעם מעבירה רמזים לאינטראקציה בין הדמויות. היצירה מורכבת מ-12 קטעים מוזיקליים המתארים את דיירי המגדל והמבקרים בו.

 

שחקנים

ורד עובדיה

נתנאל בסיל

 

נגנים

פסנתר - מיכאל ליבמן

חליל צד - נעמה ועקנין

בימוי ועיצוב במה - נועה פריאל

1. האנשה מול המאפיינים הטבעיים של בעלי החיים - על פי הטקסט והמוזיקה - השימוש בהאנשה הופך את החיה לדמות ממשית בסיפור. המוזיקה, בקצב, בצליל ובמקצב, מדגישה את המאפיינים שמאחורי הדמות. 

2. זיהוי תכונות חיוביות אצל הזולת, על פי הסיפור - מאחורי כל דלת ודלת מסתתרת דמות אחרת, שאולי במבט ראשון אנו נוטים לשפוט אותה על פי הסממנים החיצוניים (התרנגולת השמנה, החתולה הכושית) אולם במבט שני מתגלים דברים נוספים. מכאן חשיבותו של הגילוי. התפאורה ממחישה פאן זה, כשאנו פותחים כל דלת ומגלים את התכונות האמיתיות המסתתרות מאחורי הדמות.

3. פתיחות וקבלת האחר - פלורליזם/רב תרבותיות, על פי הסיפור - יש לנו בתור חברה סטריאוטיפים של מה שנחשב ל"נכון" ו"טוב". עצם העובדה שאנו מגלים דמויות שונות, מעלה את השאלה כיצד יתכן שדמויות כה שונות זו מזו עדיין נתפסות כ"טובות" וכ"נכונות". ריבוי הדמויות מציג דגם פלורליסטי.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

דירה להשכיר - המלצות

לינק לצפיה
המכון לקידום האינטגרציה החברתית/אונ' בר אילן
0504916135 הילה צברי פלג

music.integ@biu.ac.il

רמת גן, אוניברסיטת בר-אילן

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.