הנקה ופיט

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 60
סגנון: דרמה-הסטורית-חברתית
שם הרכב: שפת-התאטרון
סיווג: הצגה גדולה
שם המפיק: מדיטק חולון
קהל יעד: ד - ה
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 07/10/2015

במלחמת העולם השנייה, באמסטרדם אשר בהולנד, מופרדת הנקה הקטנטנה מהוריה ונאלצת להסתתר אצל משפחה הולנדית זרה. בבית החדש היא פוגשת את פיט, בת יחידה שאינה מוותרת על מעמדה בקלות. בעוד התופת שבחוץ מאיימת להחריב את העיר, לומדות הילדות אשר בבית לקבל זו את זו, למצוא שפה משותפת ולרקום חברות חזקה יותר מכל מלחמה. 

ההצגה מבוססת על ספרו של רן כהן אהרונוב, המספר את סיפורה האמיתי של אמו הנקה (חנה) וחברתה פיטיה, שנשארו בקשר קרוב עד היום, יותר משבעים שנה אחרי המלחמה.

מאת: ליאור גרטי

בימוי: נועם שמואל

עיצוב תפאורה: סאב לוי                    

עיצוב תלבושות: אביה בש

מוסיקה: אמיר לקנר

עיצוב תאורה: אורי מורג

שחקנים: נועה הר ציון, קרן סלנט, גליה כהן פטילון, איציק כהן פטילון, סיון קרצ'נר,   איתמר שקד

 
על היצירה

ההצגה "הנקה ופיט" מבוססת על ספרו של רן כהן אהרונוב, המספר את סיפורה האמיתי של אמו הנקה וחברתה פיט בהולנד בתקופת מלחמת העולם השנייה. הספר נכנס למצעד הספרים ומומלץ משרד החינוך והתרבות. הוא עובד להצגה על ידי ליאור גרטי ובוים בידי נועם שמואל. הוא מגולל סיפור יוצא דופן בין הנקה, ילדה יהודייה שבשנות מלחמת העולם השנייה התחבאה בביתה של פיט, ילדה הולנדית בוגרת ממנה במעט.

בגיל 7 הגיעה הנקה (חנה) לביתם של ווים וסופי פרימוויס באמסטרדם. הימים היו ימי הגירוש של יהודי הולנד אל המחנות בפולין. מה שהיה אמור להיות זמני - הסתתרות ללילה אחד או שניים, הפך לסיפור הישרדות מדהים שנמשך שלוש שנים, בהן הסתתרה הנקה בבית משפחת פרימוויס.

במסתור פגשה הנקה את פיט, בתם של בעלי הבית. לפיט לא היה קל לקבל את האחות החדשה שהכירה בין רגע,  אך ככל שהזמן עבר, והתופת השתוללה בחוץ, נרקמה בתוך הבית חברות חזקה יותר מכל מלחמה.

יותר משישים שנה אחרי המלחמה שתי הילדות כבר הפכו לסבתות, אך הן עדיין בקשר קרוב.

ההצגה מתמודדת עם נושא השואה ומעוררת בקרב צופיה הצעירים את ניצני התודעה הראשונים לתקופת האימה והגבורה. היא איננה שמה דגש על המלחמה אלא על החברות שנוצרה בצל המאורעות ועל חסידי אומות עולם, שסיכנו את עצמם על-מנת להציל חיים .

מאת: ליאור גרטי

בימוי: נועם שמואל

עיצוב תפאורה: סאב לוי                    

עיצוב תלבושות: אביה בש

מוסיקה: אמיר לקנר

עיצוב תאורה: אורי מורג

שחקנים: נועה הר ציון, קרן סלנט, גליה כהן פטילון, איציק כהן פטילון, סיון קרצ'נר,   איתמר שקד

מן הביקורות:

"מבוסס על סיפור אמיתי משכנע ונוגע". מרים קוץ ידיעות אחרונות.

"צוות השחקנים עושה עבודה מדוייקת ואמינה...השחקניות הראשיות מצליחות להעביר את החוויה של המעבר ההדרגתי מעוינות וחשדנות לקשר עמוק. זוהי הצגה על חברות נפש ואנושיות גדולה הצומחת במקומות האפלים ביותר" שי בר יעקב ידיעות אחרונות.

מטרת ההכנה לצפייה בתיאטרון היא לקרב את הצופים הצעירים להצגה בה הם עומדים לצפות. צפייה בהצגת תיאטרון היא חוויה מורכבת, ולעתים לא פשוטה לעיבוד ולהכלה שכלית ורגשית. לכן, הכנה מוקדמת תאפשר לצופים לממש את מלוא ההנאה מהחוויה התיאטרלית.

לכל הצגה מותאמת הכנה על-פי תוכנה, גילאי היעד ומורכבותה האמנותית. כמו כן, מוצעת פעילות לאחר הצפייה. פעילויות אלו מעצימות את החוויה התיאטרלית, ומאפשרות שיתוף ודיון בה.

לרוב, כוללת ההכנה היכרות עם עולם ההצגה, הסיפור והדמויות, ובמקרים מסוימים חשיפה מוקדמת לתלבושות, לתפאורה או לכל מרכיב אחר שהצופה עתיד לחוות. הכנה מסוג זה תורמת רבות להגברת הסקרנות ולהפחתת החשש וההסתייגות.

לאחר הצפייה מומלץ לקיים דיון, בו ייווצרו ההקשרים בין פעילות ההכנה לבין ההצגה עצמה.

חשיפה לאמנות ולתרבות

עצם הצפייה בהצגת תיאטרון היא התנסות בעלת ערך. אנו שואפים ליצור זיקה ממשית בין התלמיד לבין החומרים האמנותיים, התרבותיים והחינוכיים באמצעות היכרות מעמיקה עם רעיונות מרכזיים במחזה, ובאמצעות פעילות יצירתית מגוונת בהשראת רעיונות אלה.

אנו מקווים כי תמצאו בפעילויות אלה שימוש מהנה ומרחיב דעת, ומזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה, בקשה או התייעצות לקראת הצפייה בהצגה.

אנו מאחלים לכם פעילות מעשירה וצפייה מהנה!

יעל טילמן,

מנהלת המחלקה החינוכית

תיאטרון המדיטק | מתחם המדיטק חולון

הנקה ופיט

על-פי ספרו של רן כהן אהרונוב

מאת ליאור גרטי ובבימוי נועם שמואל

ההצגה "הנקה ופיט" מבוססת על ספרו המצוין של רן כהן אהרונוב, המספר את סיפורה האמיתי של אמו הנקה וחברתה פיט בהולנד בתקופת מלחמת העולם השנייה. הספר נכנס למצעד הספרים ומומלץ משרד החינוך והתרבות. הוא מגולל סיפור יוצא דופן בין הנקה, ילדה יהודייה שבשנות מלחמת העולם השנייה התחבאה בביתה של פיט, ילדה הולנדית בוגרת ממנה במעט.

בגיל  3 הגיעה הנקה (חנה) לביתם של ווים וסופי פרימוויס באמסטרדם. הימים היו ימי הגירוש של יהודי הולנד אל המחנות בפולין. מה שהיה אמור להיות זמני - הסתתרות ללילה אחד או שניים, הפך לסיפור הישרדות מדהים שנמשך שלוש שנים, בהן הסתתרה הנקה בבית משפחת פרימוויס. במסתור פגשה הנקה את פיט, בתם של בעלי הבית. לפיט לא היה קל לקבל את האחות החדשה שהכירה בין רגע,  אך ככל שהזמן עבר, והמלחמה השתוללה בחוץ, נרקמה בתוך הבית חברות חזקה יותר מכל מלחמה.

יותר משבעים שנה אחרי המלחמה שתי הילדות כבר הפכו לסבתות, אך הן עדיין בקשר קרוב.

ההצגה מתמודדת עם נושא השואה ומעוררת בקרב צופיה הצעירים את ניצני התודעה הראשונים לאותה תקופה אך היא איננה שמה דגש על המלחמה, אלא על החברות שנוצרה בצל המאורעות ועל חסידי אומות עולם, שסיכנו את עצמם על-מנת להציל חיים. ההצגה מתובלת בהומור ומשחק, ומתמקדת בחיים המלאים אשר בתוך הבית, ולא בהתרחשויות הקשות שבחוץ. גילאי הגיבורות בהצגה הותאמו לגילאי היעד (הנקה בת 7 ופיט בת 8), כך שנוצרת הזדהות מיידית של הצופים הצעירים איתן.

זוהי הצגה מרגשת, ערכית ואמיצה הנוגעת בתקופה כה משמעותית ובמרכזה שתי ילדות, שתי גיבורות המגלות תכונות אישיות ואנושיות יוצאות דופן המאפשרות להן לשרוד את התקופה החשוכה בזכות הנדיבות, החסד וההתבגרות המהירה הנכפית עליהן לעבר אחריות אישית וראיית האחר וצרכיו.

פעיליות הכנה לצפיה

מומלץ לערוך לילדים הכרות עם הספר לפני ההגעה להצגה. ניתן ללוות אותם בקריאה פרטנית, או לקרוא חלקים מתוך הספר בכיתה.

קיראו את ההקדמה מתוך הספר. ההקדמה מופיעה גם כפרולוג להצגה, ועודדו את הילדים לשאול שאלות בנוגע לתקופה:

            הנקה ופיט - הסיפור האמיתי

ספרו לילדים כי הספר וההצגה מבוססים על סיפור אמיתי, ושתי החברות נשארו בקשר קרוב עד היום. באתר תמצאו תמונה של השתיים כנשים מבוגרות.

קיראו בכיתה את סוף דבר של הספר מאת הסופר:

          משימות

א.         כיצד לדעתכם שמרו השתיים על קשר לאורך השנים? (לא היה מיילים, פייסבוק וכו'..)

ב.         כתבו מכתב מהנקה לפיט, או מפיט להנקה, מיד אחרי המלחמה.

ג.          כתבו מכתב  מהנקה לפיט, או מפיט להנקה, אחרי הרבה שנים.

            שוחחו עם התלמידים על ערכה של חברות:

א.         חישבו על חבר קרוב, חברה קרובה או אח – מה מיוחד בחברות שלכם?

ב.         האם יש משחקים שהם רק שלכם?

ג.          האם יש שפה שהיא רק שלכם?

מומלץ להיכנס לאתר המדיטק  בכתובת www.mediatheque.org.il  למחלקת סל תרבות,
לעיון בחומרים חשובים נוספים להעמקת הדיון

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
מדיטק חולון
050-5339983 שירית חורש

Salt2@mhc.org.il

חולון, רח' גולדה מאיר 6

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.