עוגת נאי

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 45
סגנון: הצגת ילדים
שם הרכב: בובות ושחקן/ית
סיווג: הצגה בגודל בינוני
שם המפיק: עמותת ניסאן
קהל יעד: גן - ב
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 07/03/2022

"עוגת נאי" הינה הפקת המבוססת על סיפור הילדים "מה אוכלת נאי?!" מאת הסופר ד. ג'ודת עיד. הסיפור המקורי הוא סביב ילדה שסובלת מרגישות לגלוטן (צליאק)  ואיך היא מתמודדת עם זה, מטרת ההפקה היא להעלות את המודעות לרגישות לגלוטן בקרב ילדים וגם לעזור בלשלב ולהכיל ילדים עם מגבלות בריאותיות או תזונתיות, להקנות לילדים מידע וכלים להתמודדות דרך שיתופה בסיפור האישי שלה. הדמות הראשית "הילדה נאי" מגלמת שחקנית\מספרת סיפורים  בעזרת ארבע בובות שהן הדמויות האחרות במחזה והחברים שלה שגם דרכם אנחנו לומדים על הסיפור שלה.

בנוסף לבובות ישנה תפאורה פשוטה שהיא החדר של נאי וגם עוגת יומולדת שלה שבעיבוד הדרמטי הוספנו שהמופע עצמו מתחיל בהכנות למסיבת יומולדת ואז מזכירים את העוגה ואיך אפשר להכין עוגה ללא גלוטן, ולוקחת אותנו הדמות לסיפור שלה בעזרת האביזרים והבובות עד שבסוף אמא ואבא (בפנים) מסיימים לאפות את העוגה והיא חוגגת אותו עם הילדים. בסוף המופע יהיה משחק הפעלתי ע"מ להטמיע את המידע שנאי סיפרה לילדים בלהבחין בין מאכלים שמכילים גלוטן לבין מאכלים ללא גלוטן והכל בצורה תיאטרלית ובמסגרת המחזה. והמופע יהיה בנוי כך שאפשר להציגו בתיאטרון עם תאורה וסאונד מקצועי, אבל גם נגיש להציגו בחדר בבית ספר או בספרייה ציבורית או כל חלל ציבורי שלא מספק תאורה.

 

  עמותת "ניסאן" הינה ארגון רשום ללא כוונת רווח אשר נוסד בעיר נצרת בשנת 2014, על ידי קבוצה של רופאים, מומחי תזונה ובעלי מקצוע אחרים ממגוון תחומי הרפואה ותחומים נוספים. המוטיבציה להקמה באה מתוך צורך אמיתי ודחוף למענה וכתובת בתוך החברה הערבית לתמיכה לאלו הסובלים מבעיות במערכת העיכול (כגון מחלות קרוהן, קוליטיס כיבית, צליאק ועוד) כמו כן לאלו הסובלים ממחלות כבד. צרכים חשובים נוספים אשר ניסאן זיהתה הם: הגברת המודעות, הפצת הידע לכלל החברה על מנת לזכות בתמיכה קהילתית, מניעת דעות קדומות לגבי המחלות והחולים, שבירת חסמי הבושה והפחד מהמחלות, מחסום השפה אשר מונע במקרים רבים מקהל היעד להבין את מורכבות המידע הרפואי בנוסף לצורך שחולים אינם מודעים לזכויותיהם, לתרופות הקיימות ולתזונה המומלצת.

  חנין טרביה בעלת תואר ראשון במדעי התזונה ותואר שני בלימודי תיאטרון ומגדר, האוניברסטה העברית- ירושלים. שחקנית, מספרת סיפורים,  מנחת קבוצות ומאמנת. מתמחה בתיאטרון חברתי: תיאטרון המוחלשים (אגוסטו בואל) ותיאטרון שיחזור (פליי באק) כשחקנית וכמנחה ומאמנת לשתי השיטות האלו. עברה הכשרה להנחיית קבוצות במרכז ציפורי ירושלים, שתי הכשרות בתחום התפתחות אישית עם ארגון ייס-וורלד (ארגון עולמי שממוקם בארה"ב) ב 2008 בפרו וב 2012 בוואדי רם-ירדן, הוכשרה בהנחיית מעגלי הקשבה מהלב מהארגון העולמי למעגלי הקשבה, השתתפה בסדנת "מפעילי תיאטרון בבתי ספר" במפגש התרבותי למדינות  ים התיכון, ספריית אלכסנדרייה-מצרים, פברואר 2010, ומאז 2014 היא עוברת הכשרות מרוכזות כל שנה עם ארגון- מורים בדרך האל- להתפתחות עצמית הממוקם בארה"ב. כמנחה, הנחתה וליוותה מורות ומחנכות לפעילויות הקשורות להעלאת מודעות לתזונה נבונה ומאוזנת בקרב המחנכות, התלמידים וההורים . 

 

 

 

פעילויות אחרי המופע על הגדרת "שוני וייחודיות", לקשר בין הייחודיות של נאי עם הייחודיות של כל ילד\ה. לבקש מהילדים לשתף בחוויות אישיות ואם החוויה לא נעימה, להציע מה היה חסר ע"מ שתהיה פחות קשה: לדון בקבלת האחר, מרחב בטוח והכבוד האישי הבסיסי של כל אדם. להבהיר מה זה אלימות נפשית, חברתית, איך זה מתבטא בעולם הבית ספר ואיך אנו כקבוצה או כיתה נוכל להבטיח שאצלנו "יש מקום לכולם" כי "כל אחד שונה ומיוחד במשהו"!

מטרות ההצגה מנקודת מבט של עמותת ניסאן הינן חיזוק והעצמת תלמידים עם שוני מסויים כולל רגישויות למזון ו/או מחלות תזונתיות, הנהגת והובלת מערכת ערכית של קבלת האחר, הקניית דרכי התמודדות עם רגישויות למזון , יצירת סביבה מודעת ותומכת, הגברת המודעות והפצת הידע לכלל החברה על מנת לזכות בתמיכה קהילתית ומניעת דעות קדומות לגבי המחלות והחולים. ולכן ניסאן יש לה תכנית "תזונה ורגש" מס' 6380 אשר נמצאת במאגר תכניות חינוכיות של משרד החינוך אשר דרכה תוכל ניסאן להשיג את המטרות והיעדים שהיא תגיע לכל התלמידים אשר סובלים משוני ו/או מחלה מסויימת.

ומפני שהשחקנית שגם כתבה את טקסט המופע, בנוסף לזה שהיא בעלת תואר שני בתיאטרון, היא גם בעלת תואר ראשון במדעי תזונה ועבדה כדיאטנית קלינית וקהילתית כמה שנים, משם פיתחה מודל שלה להנחייה ועבודה על העלאת מודעות לנשואי בריאות גופנית ונפשית- ומשם לעולם ההתפתחות אישית. היא עובדת מול צוותים חינוכיים מאז 2003 ומעבירה השתלמויות שונות שקשורות לשילוב בין עולם האומנות, התיאטרון והסיפורים. אנו מציעים סדנה חד פעמית לצוות עם חנין שמכינה את החונכות/החונכים לתכנים של המופע ומשתפת אותם באפרויות להמשך פעילויות בכיתה על הנושא וגם ללוות אותם ביצירת מאגר פעילויות שאפשרי לרכז אותו ולהשתמש בו מטעם כל הבית ספר.

סוג במה לא מקצועית
רוחב 4
עומק 4
מספר אומנים 1
מספר אנשי צוות 1
זמן הקמה 30 ד
מאיזה שעה 0
עד איזה שעה 0
שפת המופע שפה ערבית
סאונד כן
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
עמותת ניסאן
0544761937

niessan2020@gmail.com

נצרת, נצרת

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.