על כיסא הבמאי יושבת אישה

תחום: קולנוע
תת-תחום: מפגש עם יוצר וסרטו
משך זמן המופע: 30
סגנון: תיעודי
שם הרכב:
סיווג: מפגש עם יוצר וסרטו
שם המפיק: חגי ארד - סמדר זמיר
שנת הסרט: 2020
קהל יעד: ט - יב
כמות קהל מקסימלית: 120
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 04/04/2021

26 קולנועניות שביימו סרטי עלילה בישראל משתפות סיפורים מכיסא הבמאי. חוויותיהן האישיות, הארוזות יחד, חושפות את מבנה המציאות שמערים קשיים על נשים, המבקשות לתפוס עמדת כוח ולהשמיע את קולן במרחב. מראשונת הבמאיות אלידע גרא, ועד מי שפועלות בזמן הווה – הן יוצרות אסופת קולות חשופה וכנה, הנחתמת בנאום חוצב להבות של רונית אלקבץ. זהו סרט דוקומנטרי מעורר הזדהות ומניע לפעולה על מקומה של אישה בעולם, על תקרת הזכוכית שבראש ושק הדימויים הנישא על גב.

בישראל, הסרט השתתף בפסטיבל הסרטים חיפה, פסטיבל קולנוע דרום, פסטיבל סולידריות, ופסטיבל סרטי נשים בירושלים.

סמדר זמיר היא במאית קולנוע, אקטיביסטית ומרצה לקולנוע ומגדר, בעלת BFA בקולנוע מהמכללה האקדמית ספיר בהצטיינות ו-MA במגדר מאוניברסיטת בר אילן בהצטיינות.

​את הסרט "על כיסא הבמאי יושבת אישה", זמיר יצרה לאחר מחקר ענף שביצעה בנושא במאיות קולנוע בישראל: "חווית הצפיה שלי השתנתה לגמרי. סוף סוף יכולתי לזהות על המסך הגדול את עצמי, את אמי, את חברותיי ונשים אחרות שפגשתי במהלך חיי. במהרה ההתעניינות שלי התרחבה אל מאחורי הקלעים של סרטי הנשים: ההיסטוריה, האקטואליה, האקטיביזם".

 

ביקורות

 שני ליטמן, הארץ:
"הצהרה פמיניסטית ואקטיביסטית".


מרלין וניג, שיחה מקומית:
"מעורר השראה".

אורון שמיר, סריטה:
"סרט שקשה לפתח אדישות כלפיו"

לסרט ערך חינוכי והיסטורי רב. הצפייה בו מאפשרת חשיפה לנשים פורצות דרך ממגוון מגזרים (יהודיות וערביות, חילוניות ודתיות, סטרייטיות ולסביות, צעירות ומבוגרות, עולות וצבריות). כל אחת מהן מציעה מודל לחיקוי ותעורר השראה בכל נערה או אישה השואפת למצוינות בתחומה. בנוסף, בסרט משולבים קטעים מסרטיהן של המשתתפות, וכך צופי וצופות הסרט פוגשים את גוף היצירה המשמעותי של במאיות ישראליות ונהנים מנקודת מבטן הייחודית על המציאות המקומית.

על כן, סמדר הכינה עבורך מערכי שיעור שלמים הכוללים מצגות, גם לקראת הצפייה וגם בעקבות הצפייה.

פעילות ההכנה המוצעת לקראת הצפייה כוללת חשיפה לקשר שבין מגדר וקולנוע. התלמידותים יכירו את מבחן בכדל, ילמדו על הקשר שבין מגדר הבמאי.ת ונקודת המבט המובאת ביצירה, יכירו את הנתונים על השתתפות נשים כבמאיות בארץ ובעולם, וכמובן יוזמנו לשאול שאלות בנוגע לחשיבות של מגדר בהקשר ליצירת סרט.

פעילות העיבוד המוצעת לאחר הצפייה כוללת הצפת שאלות הנוגעות למגדר, מעמד האישה, שיוויון הזדמנויות וקולנוע ישראלי.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
חגי ארד - סמדר זמיר
0537555805

hagfilms@gmail.com

אשקלון, האורן 17

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.