קופים

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 60
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: תאטרון הזירה הבין תחומית
קהל יעד: י - יב
כמות קהל מקסימלית: 200
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 24/12/2019

על הבמה ממתין ג'ונגל מכני סבוך ומלא חיים. המבט שמנסה לחדור פנימה אל הבמה מגלה עשרות עיניים המביטות בחזרה מתוך האפילה המוצפת במכונות, מנגנונים, אורות ורחשים.

שלושה אנשים ותשעה קופים רובוטיים ניצבים על במה אחת: לאחר חמש שנים של בנייה ידנית מדוקדקת, מציג היוצר והבמאי עמית דרורי את קופים, יצירה בימתית שמטשטשת את הגבול בין האנושי והמכאני. קופים היא מיקרו קוסמוס שבמסגרתו מוצג מעגל חיים שלם – לידה, נעורים, התבגרות, חיים ומוות. הקופים הרובוטיים מייצגים את מוצאו של האדם, ובו בזמן את מי שהופך למחליפו, הרובוט. כך, דרורי מדלג על קו התפר שבין אדם-טבע-מכונה, ובורא בווירטואוזיות יצירתית נדירה קהילה נושמת של יצורים פסאודו-אנושיים. קופים מעמתת אותנו עם מציאות מדומיינת ועם זאת לא לגמרי בדויה, שבה יצורי כלאיים רובוטיים רוקמים קשרים ומגלמים תכונות אנושיות כמו חמלה, חיבה ואינטימיות, אך בו-בזמן מבטאים את הכאב האנושי והספק הקיומי. זהו מבט נוקב על נקודת הזמן שבה אנחנו נמצאים – מחד, נוסטלגיה וגעגוע לאלמנטים פראיים ואינסטינקטיביים, ומאידך, פיתוח של קודים ממוחשבים שמייתרים את האנושי ובוראים עולם שנשלט בידיי מכונות.

 בימוי, עיצוב ובנייה: עמית דרורי / שותף ליצירה, בניית קופים ועיצוב תאורה: עופר לאופר / פיתוח, בנייה, ומשחק: סילביה דרורי / בקרה, מכטרוניקה וקוד: צביקה מרקפלד / פיתוח תוכנה: עמית דרורי, צביקה מרקפלד, נילס האוטמן / חומרה, תכנון ועריכת מעגלים: עופר צויק / ע' פיסול ועיצוב בובות: פולונה צ׳רנה / סטודיו: רעות שייבה, דניאל גמליאלי, עינב רוזוליו / צילום: יאיר מיוחס, סטודיו zooz

עמית דרורי, מנהל אמנותי ומנכ״ל הזירה, במאי ומעצב חלל. בוגר ביה״ס לתיאטרון חזותי (2001), מלמד בביה״ס משנת 2006. חבר הועדה האמנותית בפסטיבל בת ים לאמנות ותיאטרון רחוב (2015-17). ממייסדי מתחם האמנים פסט׳ פקטורי וקולקטיב פנדורה. זוכה פרס רוזנבלום 2010. בעבודתו דרורי יוצר מופע חי אינטנסיבי ופיוטי המבוסס על פרפורמרים אנושיים הפועלים לצד אובייקטים רובוטיים. אלה, נבנים ע״י דרורי וצוותו לפרטי פרטים בעבודת יד ייחודית. דרורי יוצר בעבודתו נופים של טבע מלאכותי, שבו מתקיימים מתחים מיתיים בין התודעה האנושית, הטכנולוגיה והטבע. עבודתו נעה בגבולות שבין תיאטרון, פרפורמנס ומיצב. יצירתו זכתה להכרה רחבה בארץ ובעולם ועבודותיו הוצגו במעל 20 מדינות. ביניהן הציג במרכז הברביקן בלונדון, פסטיבל נורדרזון לפרפורמנס בגרונינגן, הולנד ופסטיבל טייפי לאמנות, טיוואן. עבודותיו מבוססות על תהליכי פיתוח ארוכים, והפקות בינ״ל משותפות.

לאחר 5 שנים של בנייה ידנית מדוקדקת מציג היוצר והבמאי עמית דרורי את קופים, יצירה שעוסקת בעל-אנושי, ומציבה על במה אחת שלושה אנשים ותשעה קופים רובוטיים. כשהוא מדלג על קו התפר שבין אדם-טבע-מכונה, דרורי בורא בווירטואוזיות יצירתית נדירה קהילה פסאודו-אנושית שהיא מיקרו קוסמוס שבמסגרתו מוצג מעגל חיים שלם - לידה, נעורים, התבגרות, חיים ומוות. הקופים הרובוטיים מייצגים את מוצאו של האדם, ובו בזמן את מי שהופך למחליפו, הרובוט.  קופים מעמת אותנו עם מציאות מדומיינת ועם זאת לא לגמרי בדויה, שבה יצורי כלאיים רובוטיים רוקמים קשרים ומגלמים תכונות אנושיות כמו חמלה, חיבה ואינטימיות, אך בו-בזמן מבטאים את הכאב האנושי, והספק הקיומי. זהו מבט נוקב על נקודת הזמן שבה אנחנו נמצאים – מחד, נוסטלגיה וגעגוע לאלמנטים פראיים ואינסטינקטיביים, ומאידך, פיתוח של קודים ממוחשבים שמייתרים את האנושי ובוראים עולם שנשלט בידיי מכונות.

הבמה מוצפת במכונות, כבלים ומנגנונים. הג'ונגל המכאני סבוך ומלא חיים. מתוך האפילה עשרות עיניים מביטות לכל עבר, עד שלא ברור מי צופה במי, והגבול בין החי והלא חי, ובין האנושי והלא אנושי מיטשטש ונעלם...

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
תאטרון הזירה הבין תחומית
052-4832339 מיכל געש

sales@hazira.org.il

ירוושלים, רח' האומן 16

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.