חובזה

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 70
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: תאטרון הקאמרי
קהל יעד: ז - יב
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 15/08/2023

פנטזיה מוזיקלית

"יש מקום אחד, שקוראים לו חובזה, לא רחוק מתל אביב. האנשים לובשים שחור שם בחובזה ותמיד תמיד מאושרים. אז עליתי על האוטובוס שנוסע לחובזה."

חמישה סיפורים מצחיקים, משונים, מופלאים ופיוטיים, של הסופר עטור הפרסים, אתגר קרת, מתלכדים לאירוע בימתי מרהיב אחד. נהג אוטובוס שחושב שהוא אלוהים; טבח לוזר שמאוהב בלקוחה; שלמה, שמנסה להבין מדוע הילדים שונאים אותו; דני שמנסה לצבוע את העולם בצבעים עליזים; ילדה אחת שכל מה שרצתה שיהיו לה עיניים נוצצות - כולם מחפשים אחר האושר. הרקע להצגה

הפרויקט נולד משיתוף פעולה של הבמאית המוערכת - רוני ברודצקי ('נרות יום הולדת'), עם תזמורת המהפכה בניצוחו של ד"ר רועי אופנהיים, המלחין קובי ליליאן וקבוצת "הקאמרי | דור חדש" – קבוצת הצעירים של התיאטרון הקאמרי. חמשת סיפוריו הנפלאים של אתגר קרת התלכדו להצגה צעירה ברוחה, קצבית וסוחפת, ולתלמידים ניתנת ההזדמנות להיחשף לשילוב בימתי יוצא דופן של פרוזה, תנועה, משחק, אופרה ומוזיקה קונצרטנטית. הסיפורים לקוחים מתוך הספרים: צינורות (1992), געגועיי לקיסינג'ר (1994), הקייטנה של קנלר (1998) ואניהו (2002).

נושאים לשיחה בכיתה

  • אתגר קרת הוא אחד מהקולות הבולטים בספרות הישראלית העכשווית. כתיבתו הייחודית משלבת הומור, אבסורד, ציטוטים מהתרבות הפופולרית, לשון יום-יומית וסלנג. סיפוריו של קרת תורגמו ליותר מארבעים וחמש שפות, זכו בשלל פרסים (בהם פרס ספיר) וחלקם אף עובדו למסך ולבמה (בקאמרי עלו ההצגות 'אניהו' ו-'פתאום דפיקה בדלת' שמבוססות על סיפוריו). כדאי למנף את הצפייה בהצגה לשיחה אודות אתגר קרת ויצירותיו.
  • מה ההבדל בין הצגה שנשענת על מחזה, לבין הצגה שהיא בז'אנר תיאטרון סיפור? כדאי לערוך השוואה בין הצגות אחרות שהתלמידים צפו בהן (שבהן הדמויות והעלילה נחשפות באמצעות דיאלוג), לבין 'חובזה' שכתובה כפרוזה וכל אחד מהשחקנים משמש בה גם דמות מספר. 
  • רוב גיבורי סיפוריו של אתגר קרת הם ילדים או מבוגרים ילדיים. כדאי לשוחח על הגיבור של כל אחד מחמשת הסיפורים, ולנסות להבין מדוע בחר קרת להתבונן בהתרחשות מבעד לעיניו של ילד או ילד בנפשו.
  • כדאי לשוחח על העולם הבימתי הייחודי של ההצגה, שמשלב גרוטסקה, פנטזיה, קרקס ואגדה. האם חשתם שאתם צופים בחלום מתוק או בסיוט מר? מדוע לדעתכם הדמויות בהצגה מעוצבות בקווי מתאר עבים במיוחד?
  • מה חשבתם על שילוב התזמורת וזמרת האופרה בהצגה? האם המוזיקה בהצגה משמשת רק פסקול, או שהיא חלק מהעלילה וההתרחשות? מה תורמת להצגה האינטראקציה שבין התזמורת והזמרת, לבין השחקנים? 
  • כדאי להזמין כל אחד מהתלמידים לספר מהי ה"חובזה" שלו. כלומר, מהו אותו מקום שבו, לדעתו, כולם מאושרים.

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
תאטרון הקאמרי
0543141228 עידו פטריץ

idop@cameri.co.il

תל-אביב, שאול המלך 19

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.