אורית ברגמן וספרה שתיים

תחום: ספרות
תת-תחום: מפגש עם סופר או משורר
משך זמן המופע: 45
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: ברגמן אורית
קהל יעד: ד - ו
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 04/12/2023

במפגש מיוחד עם אורית ברגמן, מאיירת, סופרת ותאומה זהה, נשחק "אמת ושקר בנושא תאומות" ונכיר את התאומות מאיה ורותם, גיבורות הסיפור "שתיים" (המשתתף במצעד הספרים תשפ"ד), שנראות בדיוק אותו הדבר מבחוץ אבל שונות לגמרי מבפנים. מה קורה כשיום אחד אחת מהן מפסיקה לדבר עם אחותה? מוזמנים למפגש של סודות והפתעות.

בשנים של בית ספר יסודי, בהן המשפחה מפסיקה להיות המוקד המרכזי, וחברת הילדים תופסת את מקומה, מתגבשת הזהות האישית. זה נכון לכולם, אבל אולי קשה ומסובך יותר לתאומים. במפגש נדבר על המעבר הזה, דרך סיפור הסיפור האישי שלי.

תמיד הייתי חלק משתיים. אחותי ואני הלכנו יחד לגן, למדנו באותה כיתה, היו לנו את אותן החברות וחלקנו את אותם הבגדים. כולם היו אומרים לי: "תמיד חלמתי שתהיה לי תאומה!“ אבל האמת שבמציאות זה לא היה כל כך פשוט, למשל - מצא את ההבדלים - הספורט הרשמי של מי שפוגש תאומות זהות: מי יותר גבוהה? מי יותר רזה?  מי יפה יותר? הקשר החזק בין שתינו גבר על כל ההשוואות. גדלתי בתחושה שאף פעם אני לא לבד, שאין לי צורך באחרים. עד היום שבו אחותי החליטה שהשתיים שלנו כבר לא מספיק לה. היא עברה לחוגים חדשים, לבד, היו לה חברות חדשות ואני לא הצלחתי להבין מה קורה. את הכעס, העלבון, וחוסר האונים על ההתרחקות, ואת המאבק שלי למצוא זהות נפרדת, חדשה, אני מתארת בספר. במפגש נדבר על דמיון פיזי ושוני רגשי, על הפער בין מה שנראה מבחוץ למה שקורה בפנים, אצייר דמויות מהספר ואדבר על היחסים בין כתיבה ואיור.אורית ברגמן היא מאיירת וסופרת, מרצה בכירה לאיור במחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל. אורית עיבדה שלושה מתוך 15 הספרים שכתבה להצגות תיאטרון, והיא מרבה להפגש עם תלמדים במסגרות שונות.

זכתה בפרס דבורה עומר לבספרות ילדים על ספרה פעם עקב אחרי לויתן, פעמים בעיטור לשבח מטעם פרס בן יצחק של מוזיאון ישראל, ובפרס סאסא סטון לספרות ילדים.

ספריה: "שתיים" ו-"יומנה של לוכדת כרישים" משתתפים במצעד הספרים לשנת תשפ"ד.

צרו איתי קשר לקבלת קובץ PDF של הפרק הראשון בספר: orit.bergman@gmail.com.

קיראו עם הילדים בכיתה את הפרק הראשון (עדיף בהקרנה על מסך כי הספר מכיל איורים רבים).

דברו איתם על תאומים, האם הם מכירים תאומים? מה ההדל בין תאומים זהים לתאומים שאינם זהים? איך הם מבדילים בין התאומים שהם מכירים? האם הם היו רוצים שיהי להם תאום.ה? אם כן למה? אם לא, למה?


לאחר המפגש ניתן לעשות יצירה סביב שונות ודומות. קפלו נייר לשניים וגזרו פרופיל (כך השקילום נמצא מול הפרופיל). ציירו בכל אחד המפרופילים דמות אחרת (ראו דוגמה בתמונות המצורפות למופע). אותו הפרופיל בדיוק יכול להכיל דמויות שונות לגמרי. בתוך הכרטיס הנפתח שנוצר ניתן לצייר או לכתוב מה כל דמות חושבת.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
ברגמן אורית
052-4681496

orit.bergman@gmail.com

ד.נ חוף כרמל, כרם מהר"ל

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.