תל אביב על האש

תחום: קולנוע
תת-תחום: מפגש עם יוצר וסרטו
משך זמן המופע: 45
סגנון: עלילתי
שם הרכב:
סיווג: מפגש עם יוצר וסרטו
שם המפיק: נונטי מדיה
שנת הסרט: 2018
קהל יעד: יא - יב
כמות קהל מקסימלית: 120
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 28/06/2020

סאלם (קייס נאשף), הוא פלסטיני ממזרח ירושלים, היפסטר שעובד בצילומי הטלנובלה הפופולרית "תל-אביב על האש". מדי בוקר הוא עובר דרך מחסום ישראלי בדרכו לעבודה ברמאללה. אסי (יניב ביטון), מפקד המחסום, מגלה שסאלם עובד בטלנובלה שאשתו אוהבת, ומסכים לייעץ בכתיבת דמותו של קצין ישראלי בסדרה וזאת בתנאי שהסדרה תסתיים כמו שאשתו רוצה - בחתונה. שיתוף הפעולה הסודי בין השניים עובד נהדר, עד שהספונסרים הערבים מתערבים ומבקשים לכתוב סוף אחר לסדרה. לכוד בין הקצין הישראלי לספונסרים, סלאם צריך למצוא בדחיפות פתרון מקורי שיחלץ אותו מהצרה שאליה נקלע.
לאחר סרטו הראשון של זועבי "איש ללא סלולרי" (2010) מגיע סרטו הארוך השני של סאמח זועבי, "תל אביב על האש", מתבונן על מציאות חיינו באופן מקורי, מורכב ומצחיק. 
 

הסרט הינו התנגשות קומית בין נראטיבים, ופוליטיקה מאחורי הקלעים, המשקפת את היום-יום של הסכסוך הישראלי-פלסטיני המקיף את הסיפור - ומתייחסת אליו.  השימוש הזה בקומדיה הוא ביסוד הסרט הזה מבחינתי, והוא יעניק לי מבט ייחודי על הסכסוך הישראלי-פלסטיני. כשיצרתי את הסרט הראשון שלי באורך מלא, איש ללא סלולרי, התחוור לי בהדרגה כמה כוח והשפעה יש לקומדיה בהתמודדות עם סוגיות פוליטיות וחברתיות סבוכות. בתל אביב על האש אני רוצה להרחיב את הגישה הזאת, ולספר סיפור מורכב ובוגר יותר.

במהותו, תל אביב על האש הוא סיפורו של צעיר לא מגובש המגלה את עצמו כאמן. זה גם סיפורה של ברית חריגה בין סלאם, הפלסטיני חלק הלשון, לבין אסי, קצין בכיר בצה"ל. מערכת היחסים הזאת, שבנסיבות אחרות הייתה עשויה להתפתח לכדי שותפות יצירתית, נקטעת כשאסי אינו מסוגל להשלים עם העובדה שסלאם אינו תלוי בו. עם זאת, בסיפור מופגנת אהדה גם כלפי אסי, שהקדיש את חייו לצבא, אך מגלה שהיה מעדיף להיות חופשי כדי ליצור.

בתור יוצר סרטים שגדל במציאות זו, מצאתי את עצמי מתלבט בסוגיות ובמצבים שסלאם מתלבט בהם. בכל פעם שניגשתי לטפל ברעיון חדש, אפילו רעיון שרציתי שיהיה פשוט וא-פוליטי, מצאתי את עצמי לכוד בנראטיבים הישראלי והפלסטיני, סופג ביקורת מאנשים שרוצים שהיצירה תהיה פלסטינית יותר – או ישראלית יותר. בסרט סלאם מתפתח: בתחילה הוא רוצה להיות א-פוליטי, ואחר כך הוא מתחיל להבין את קולו ואת חוזקותיו – והוא משתמש בחוזקות אלה בצורה פוליטית. את המסע הזה עשיתי גם אני, ואני רוצה להפיק את הסרט כדי לזרוע אור על המסע הזה."

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
נונטי מדיה
054-6530306 בן כליפה מנהל

info@nonti.media

יפו-תל אביב, הברזל 3 רמת החייל

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.