איתן חריס וסרטו "סולחה"

תחום: קולנוע
תת-תחום: מפגש עם יוצר וסרטו
משך זמן המופע: 30
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: מפגש עם יוצר וסרטו
שם המפיק: איתן חריס
שנת הסרט: 2016
קהל יעד: ח - יב
כמות קהל מקסימלית: 120
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 06/06/2018

משפחת טוקאן ומשפחת סלמאן הן שתי משפחות נוצריות החיות בשכנות טובה בכפר הערבי אעבלין שבגליל התחתון. שני הבנים הבכורים במשפחות, ראגב ו-וורד שגדלו יחדיו, הם חברים בלב ובנפש. לולא מה שארע בלילה ההוא, היו המשפחות חיות בשלווה ובשלום לעד. באחד הלילות מפר מטח יריות את השקט בכפר. האנשים היוצאים בבהלה מביתם מוצאים את רביע טוקאן מוטל הרוג, ואחיו וורד פצוע לצידו. הרוצח נמלט מהזירה, אך לפנות בוקר, עם מעצרו בידי המשטרה, יודעים הכל שראגב סלמאן, הוא שהרג את רביע ופצע את אחיו, חברו הטוב ביותר.

הסיבה לרצח, כך מסתבר, היא כמה מילים בעלות אופי מיני שרביע אמר על אחותו בת העשר של ראגב, במהלך ויכוח ביניהם ובנוכחות בני השכונה.

נסר, אביו של ראגב אומר: בני הגן על כבוד המשפחה.

שתי המשפחות השכנות הופכות בין לילה לאויבות.

מנגנון אכיפת החוק של המדינה אינו מספק פתרון לאדם הערבי. למרות שהרוצח נתפס, יישפט וייענש, נשאר הסכסוך בין המשפחות פתוח ומדמם. על משפחת הנרצח לנקום כי זו הנורמה. עליהם להשיב את כבודם ואם לא יעשו זאת הרי שכבודם יירמס לחלוטין בעיני בני הכפר. רימון היד שנזרק בלילה הבא על בית סלמאן רק מסמן את תחילת נקמת הדם. הסכנה אמיתית ומוחשית. צפוי מרחץ דמים, ובני שתי המשפחות מבועתים מפחד. בעוד שהגברים מפגינים קשיחות, האמהות מבטאות את חרדתן לגורל משפחותיהן.

יש דרך אחת ויחידה לעצור את שפיכות הדמים המתקרבת וזוהי הסולחה, זוהי שיטה לפתרון סכסוכים עתיקת יומין, שחוקיה וכלליה מועברים מאב לבן, ולמרות שהיא מבוססת על השריעה המוסלמית, מקובלת כפתרון על כל הדתות בחברה הערבית.  הסולחה מנוהלת ע"י הג'הא - חבורה של אנשים מורמים מעם, שרק מפאת כבודם, סמכותם עצומה, והכל מצייתים להם. רק הם  מסוגלים לעצור את הנקמה, להביא להסכם הפסקת אש ולנהל משא ומתן בין המשפחות האויבות עד לחתימה על הסכם סולחה ולחיצת יד שתסיים את הסכסוך לתמיד.

ואכן, כשנודעת זהותו של הרוצח, מזמן אביו את אנשי הג'הא ומבקש את התערבותם להשגת הפסקת אש מבני משפחת הנרצח. כסף רב אמור להחליף ידיים. הג'הא מסכימה אך מורה לבני משפחת סלמאן לפנות מייד את ביתם  ולעבור ולגור הרחק משכניהם.

תהליך הסולחה מתנהל בין הגברים, אבל מהר מאד מסתבר שהאמהות, המודרות ממנו כנשים, מצליחות להשפיע מאחורי הקלעים ולמעשה לנהל את העניינים...

הגברים מקשים עורף, המשא ומתן מתרסק, מתחדש, מניפולציות אין סוף. האם יוסר האיום?

הכבוד, מושג עליון בחברה הערבית, הוא שמרחף מעל הכל. 

לראשונה הותר לתעד את תהליך הסולחה מבפנים ואמנם הסרט סולחה מספק מבט נדיר על התהליך דרך סיפור אנושי ומרגש. הסרט צולם לאורך שלוש שנים.
איתן חריס הוא במאי ומפיק סרטים דוקומנטריים וזוכה בפרסים בינלאומיים ומקומיים רבים. זוכה פרס שר החינוך למצויינות בקולנוע. צלם סרטים שמאחוריו עשרות רבות של סרטים דוקומנטריים ועלילתיים ("בלוז לחופש הגדול") וסרטים רבים בארץ ובעולם. בין סרטיו כבמאי ומפיק: סולחה, אם לומר את האמת, לולה, כמו לילית, נסיג', ערוס אל ג'ליל, אייבי נתן - עם שקיעת החמה, משאללה, ועוד.

 

 

 

1. משמעות הכבוד בחברה הערבית והשפעתו על האלימות בה

2. המבנה המסורתי של החברה הערבית ועמדת המדינה לגביו.

2. נקמת הדם והשלכותיה על החברה הערבית בישראל.

3. הנשק הבלתי חוקי ביישובים הערביים וחוסר האונים של המשטרה ומערכת אכיפת החוק למולו.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
איתן חריס
0522643525

harris@netvision.net.il

זכרון יעקב, hthr 15

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.