עוץ לי גוץ לי/באמבולה - היצע נוסף

תחום: תיאטרון
תת-תחום:
משך זמן המופע: 45
סגנון: בובות
שם הרכב: בובות ושחקן/ית
סיווג: הצגה קטנה
שם המפיק: באמבולה-תאטרון בובות לילדים
קהל יעד: גן - א
כמות קהל מקסימלית: 100
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 13/08/2020

לפני שנים רבות, בממלכה רחוקה, חי מלך בארמון גדול ומפואר. המלך היה עשיר מאוד, וברשותו היה מחסן גדול ובו זהב רב.  למרות עושרו הרב, המלך לא היה מאושר, וזאת משום שלא מצא לו מלכה שתמלוך לצדו על הממלכה. הסיפור מתחיל בבוקרו של יום אחד בו מתעורר המלך ומגלה כי מלאי הזהב שהיה ברשותו אזל לפתע, כי בזבז את כולו.

המלך מחליט שהוא צריך לגבות עוד מסים מכל תושבי הממלכה, וקורא גם לטוחן הקמח שישלם לו את חובו, מטבע זהב.

לטוחן העני אין כסף ובטח שלא מטבע זהב לשלם למלך את חובו, והמלך אינו מרוצה ומאיים להכניס את טוחן הקמח לבית הסוהר. הטוחן נבהל ומשקר למלך: הוא מספר לו שבתו, בת הטוחן, יודעת לטוות קש ולהפכו לזהב.

המלך מצווה על עוזרו, ליצן החצר, להכניס את בת הטוחן למרתף יחד עם פלך (כישור) וערימה גדולה של קש, על מנת שתטווה אותו ותהפכו לזהב.

בת הטוחן מרגישה חסרת אונים, ויודעת שעם עלות השחר המלך יכלא את אביה על כך ששיקר למלך. אך פתאום מגיע לעזרתה שדון קטן ומוזר. הוא מבטיח לה שהוא יטווה את הקש כולו ויהפוך אותו לזהב, ובתמורה הוא מבקש ממנה את השרשרת שלה. וכך אכן קורה- השדון טווה את הקש, הופכו לזהב ונעלם עם השרשרת של בת הטוחן.

אותו הדבר חוזר על עצמו בליל המחרת, הפעם השדון מקבל מבת הטוחן בתמורה לעזרתו, את הטבעת שלה.

המלך שמח וטוב לב כאשר הוא מגלה את כל הזהב, ומציע לבת הטוחן נישואין ולהפוך למלכה. היא מסכימה, אך המלך מציב תנאי אחד, הפיכת עוד ערימת קש לזהב..

בלילה השלישי לבת הטוחן לא נותרים תכשיטים, והשדון הקטן דורש ממנה הבטחה, שבתמורה לעזרתו, היא תמסור לידו את התינוק הראשון שייוולד לה לאחר נשואיה למלך.

המלך ובת הטוחן נישאים, וכעבור שנה נולד להם בן בכור. אך בגלל הזמן הרב שעבר, שוכחת בת הטוחן  שעכשיו היא כבר מלכה, מאותה הבטחה שניתנה, לתת לאיש הקטן את התינוק הראשון שלה. השדון הקטן חוזר, ודורש מהמלכה לקיים את ההבטחה,  ולמסור לו את התינוק שלה.

המלכה, אמא נאמנה ומסורה, לא מוכנה להיפרד מהתינוק, למרות שהבטיחה. והשדון הקטן מקשיב ומוכן להציע לה עסקה: הוא מחליט לתת לה שלושה ימים ולילות לנחש את שמו ואם היא תצליח הוא יוותר על בנה. אך אם את שמו היא לא תדע, הוא ייקח את בנה ואותו היא לא תראה יותר.

השדון הקטן חוזר למחרת, אך המלכה לא  מצליחה לנחש את שמו. גם בלילה השני המלכה לא מצליחה לנחש את שמו של השדון. המלכה מחליטה לעשות מעשה אמיץ ומספרת למלך את האמת: שהיא אינה יודעת להפוך קש לזהב, ושבתמורה לעזרתו של שדון קטן ומוזר היא הבטיחה לו את תינוקה. המלכה מוסיפה גם, שהאיש הבטיח לה שיסכים לוותר על ידה האהוב, אם היא תצליח לנחש את שמו.

המלך סולח למלכה על כך שלא אמרה לו את האמת עד רגע זה, ומחליט לשלוח את הליצן לכל רחבי הממלכה, אולי במסעותיו בעיר או בכפר ישמע מה שמו של השדון הזר.

הליצן נודד לו בכל רחבי הממלכה. הוא נודד בשבילים, בעיר, ובכפר, אך הוא לא מצליח לגלות את הסוד הנסתר, מהו שמו של הזר? ואז, בעודו הולך לו ביער עבות, הוא רואה איש קטן מקפץ לפני מדורה מלאה בלהבות. הליצן מתקרב לאיש הקטן, ומקשיב, ושומע אותו שר את שמו.

הליצן חוזר לארמון ומספר למלכה ששמע את שמו של השדון.

המלכה מאושרת, מחכה לחזרתו של השדון בפעם השלישית כדי לגרשו לתמיד מהארמון.

ההצגה "בת הטוחן" מוצגת בתוך תיאטרון הבובות באמבולה, תיאטרון בובות מריונטה נייד. הפעלת הבובות נעשית בצורה נסתרת מאחורי מבנה התיאטרון. ההצגה מתרחשת בתוך ארמון המלך שעוצב עבור התיאטרון על ידי אורי קרובינר ואירינה ליצקי. מדובר בעיצוב פנטסטי המשתמש בחומרים כמו לבד, עץ, חוטי זהב וקש ועוד, בהשראת האגדה של האחים גרים.

עיצוב ובניית הבובות נעשו ל ידי אירינה ליצקי כאשר לכל בובה מאפיין אנושי בולט הבא לידי ביטוי בעיצובה ובשפת הגוף שלה.

הפעלת הבובות נעשית באמצעות טכניקה של חוטים, מנגנון הפעלה "קונטרול" מעץ ומסילות עליהן תלויות חלק מהבובות. טכניקה זו מאפשרת לבובנאי מפעיל הבובות את היכולת להפעיל מספר בובות במקביל, ולשמור על יציבתן של שאר הבובות הנמצאות על הבמה.

ההצגה נוצרה ומופעלת על ידי ניר טל, בובנאי, בוגר בית הספר לאומנות תיאטרון הבובות בחולון במסלול להכשרת בובנאים מפעילים ויוצרים.

ניר השתתף כמפעיל ומדובב בהפקות לילדים ולמבוגרים בתיאטראות שונים ברחבי הארץ ובשיתוף עם תזמורת הקאמרטה ירושלים, בערוצי הטלויזיה השונים (בובה של לילה, מדינת הגמדים), וכן כשחקן בהצגות תיאטרון אחר, תיאטרון פרינג' ועוד. לניר ניסיון ארוך ועשיר בעבודה עם ילדים כמפעיל ומדובב בובות. את תיאטרון באמבולה הקים בשנת 2008. ברפרטואר התיאטרון 7 הצגות של תיאטרון בובות חוטים ו 2הצגות המשלבות בובות ושחקנים את כולן ביים ויצר. 

 

לקראת הצפייה בהצגה "עוץ לי גוץ לי" :

ההצגה מבוססת על האגדה המפורסת של האחים גרים "בת הטוחן" וניתן (אך לא חובה) להקריא את הסיפור לילדים כהכנה לקראת הצפייה בהצגה.

באם בחרתם להקריא לילדים את הסיפור כהכנה לצפיה בהצגה, אנחנו ממליצים לדבר איתם על התהליך האומנותי של הפיכת ספר או סיפור להצגה: איך הם מדיימנים את הדמויות ואת הארמון בו מתרחשת העלילה. אפשר להציע להם לצייר את הסיפור על פי דמיונם על מנת להמחיש את התהליך של הפיכת סיפור להצגה שמתרחשת על הבמה.

הסב-טקסט של ההצגה עוסק בערך של אמת ומציג שרשרת של אירועים שנגרמת עקב שקרים. לאחר שנחשף השקר, ביוזמתה של בת הטוחן, הסיבוך בעלילה נפתר והכל בא על מקומו בשלום.

מומלץ לדבר עם הילדים לפני או אחרי ההצגה על משמעות המילה שקר, על ההשפעה שלה על מי שמספרים לו את השקר וגם על מי שמשקר בעצמו על החשיבות שבאמירת אמת והיתרונות שלה תוך שימוש בעלילה ובשקרים אותן הדמויות סיפרו.

כמו כן, מדובר בהצגת תיאטרון בובות חוטים, בה מפעיל הבובות נסתר ולא רואים אותו במהלך ההצגהלפני ההצגה, נציג את עצמנו ואת ההצגה, ונספר לילדים מה הם עומדים לראות ולשמוע בפתיחה היתולית המכניסה את הצופים אל עולם תיאטרון הבובות

אנחנו ממליצים לדבר עם הילדים רק לאחר ההצגה, כאשר הם כבר שמעו וראו את ההסבר שלנו על תיאטרון בובות וצפו בהפעלת הבובות בהצגה על הפעלת הבובות בתיאטרון. ניתן להרחיב ולדבר איתם על סוגים שונים של בובת תיאטרון ולראות אם הם מזהים את צורת ההפעלה שהם ראו לפני ההצגה (בובות יד) ובמהלך ההצגה (בובת חוטים).

מפרט טכני ; זמן התארגנות לפני הפעילות כ45דקות. זמן התארגנות לאחר הפעילות כ30 דקות. הציוד של התיאטרון: מבנה שגובהו 2 מטר ורוחבו 2.2 מטר. מערכת הגברה ומיקרופון אלחוטי ( ' ;מדונה ' ;). ; במקום האירוע על המזמין לדאוג לשני כסאות וחיבור לחשמל. ניתן לקיים את ההצגה בכל חלל בתוך הגן / כיתה או באולם קטן/בינוני. מתאימה לקבוצות קטנות ובינוניות של ילדים. עד 40 ילדים - אין צורך בבמה, בתיאטרון מוגבה. בכמות של 40 עד 100 ילדים יש צורך בבמה או בדירוג הילדים הצופים על ידי כסאות וספסלים. ניתן לקיים את ההצגה גם ללא חיבור לחשמל, אך נצטרך הודעה על כך מראש
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

המלצה ורד בן דוד

לינק לצפיה

המלצה אלי גבאי

לינק לצפיה

המלצה ברכה פרחי

לינק לצפיה
באמבולה-תאטרון בובות לילדים
054-4592255

nirtal80@gmail.com

תל אביב, אלשיך 33

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.