סי היימן-שירים וסיפורים מבית אבא

תחום: מוזיקה
תת-תחום: מופע מוזיקה
משך זמן המופע: 60
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: מעורב
שם המפיק: סי היימן
קהל יעד: א - יב
כמות קהל מקסימלית: 200
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 22/12/2019

המופע "שירים וסיפורים מבית אבא" - בהנחיית בתו הזמרת היוצרת סי היימן, בשירה סיפור ונגינה, עם המוסיקאי אלעד שודלר: מופע מחווה, במלאת 3 שנים ללכתו של אבא נחצ'ה נחום היימן ז"ל, מגדולי מלחיני הדור וחתן פרס ישראל לזמר העברי 2009. המופע מחבר ומגשר את הדור הצעיר למסורת, ולפס הקול המדהים העשיר, המרתק והעכשווי שהותיר אחריו המלחין נחום היימן ז"ל. ומגובה בימים האלו באלבום המצליח "שירים מבית אבא", שנגיש בכל המדיות הדיגיטליות לדור הצעיר. לצד שיריו של נחצ'ה המרכיבים את מירב המופע, (בהם הקלאסיקות האלמותיות חופים, אניטה וחואן, שירים עד כאן, סוס מעץ, כמו צמח בר, אני ממשיך לשיר ועוד) תקבלו גם את להיטיה הגדולים של סי (בהם: לא עובדת בשביל אף אחד, גיבור גדול, חצי עולם ועוד) כחלק מתבקש מאיפיון המופע כרב דורי משפחתי קהילתי וישראלי.  המופע מועבר בגובה העיניים, מלווה סיפורים נוגעים, מרגשים ומשפחתיים המעלים בקהל הצעיר והמבוגר כאחד דמעה וצחוק, הזדהות וזיקה למשפחה האישית שלהם.

 

 

סי היימן, זמרת יוצרת ופרפורמרית פופולארית וייחודית, העומדת בהצלחה גדולה מזה 3 עשורים בזכות עצמה ושיריה, מהווה גשר טבעי ומתבקש לחיבור הדור הצעיר, אל השירים והסיפורים שבסופם הקהל מבלי להתאמץ, רוכש ידע היסטורי בזמר העברי ותולדות ארץ ישראל.
את עשייתה המוסיקלית העשירה, מלווה בשנים האחרונות בהפקה מוסיקלית נגינה ושירה, היוצר/מוסיקאי המוכשר והמרתק אלעד שודלר, אשר גם שר עימה בדואטים ומצטרף למפגש על כל רבדיו.

המלחין והיוצר נחום (נחצ'ה)  היימן, חתן פרס ישראל לזמר עברי לשנת 2009  - חובה נעימה היא לנו וגם זכות גדולה להמשיך ולהעביר את ניגון חייו באמצעות המפגשים ב"סל תרבות". נחצ'ה  נולד בריגה בשנת 1934, ועלה ארצה עם הוריו כאשר ברחו מהנאצים בשנת 1939, לעיר רחובות.  בגיל 9 לקה במחלת הפוליו, וכריפוי לשיתוק בחצי גופו, הכיר מרפאה במוסיקה, נגנית אקורדיאון, אשר "הכריחה אותו" להניע את אצבעותיו  ולנגן יחד איתה על האקורדיון. באורח נס, נחצ'ה הנער החלים, ומכיוון שהפסיד 4 שנות לימוד מצא עצמו רועה עדר כבשים קטן בקיבוץ נען הסמוך לרחובות, עם חליל בידו. שם החלו למעשה מנגינותיו הראשונות. התגייס ללהקת הנח"ל ולגרעין אשר מיקם עצמו בקיבוץ מגן, שם הכיר את אשתו לעתיד, דליה היימן. נולדו להם הבנות בילי וסי. את ביתם הראשון והמרכזי בנו בקיבוץ בית אלפא. נחצ'ה נסע בעקבות חלומותיו על קריירה בינלאומית לפאריז וללונדון, שם שיתף פעולה עם אמנים בינלאומיים. בשובו לארץ לאחר כמה שנים שגשג, הלחין ויצר עם טובי אמנינו, הדריך חבורות זמר ועשה רבות לשימור הזמר העברי, עד ליום פטירתו באוגוסט 2016. 

 

 

המופע "שירים וסיפורים מבית אבא", כאשר מובא בפורמט של מופע בית ספרי במסגרת סל תרבות, מאפשר - אם תירצו - את שילוב התלמידים וקהילת בית הספר בתחומי ביטוי אמנותיים משלימים (אמנויות במה ואמנויות פלסטיות, לדוגמה - שירה, משחק, ציור, פיסול, ריקוד, ועוד בהנחייתם והפעלתם של  מורי בית הספר לקראת ובעקבות החשיפה לשירים): ניתנה לכם האפשרות להזמין את סי היימן ואלעד שודלר למפגש מקדים בבית הספר- הכלול במחיר - על מנת להכין את השטח עם קהילת בית הספר (מורים ותלמידים) לקראת המופע. באופן זה, יחד עם המופע מתקבל אירוע ייחודי מושקע המשלב באופן פעיל את כולם, ביצירה כללית משותפת. אין ספק שמדובר באירוע שהוא מעבר למופע סטנדרטי, אלא ממש חגיגה לבית הספר ולקהילה. ביחד איתכם ניתן במה ונאיר באור חדש את יצירותיו של נחצ'ה כפי שמובעות בעיני התלמידים.

נקודות לדיון:

 היכרות כרונולוגית ומשפחתית של התפתחות תולדות הזמר בבית "היימן" דרך שיריו של נחצ'ה ועיניה של בתו סי.

- חשיפה והיכרות ישירה עם טקסטים מכוננים בשירה העברית שהלחין נחצ'ה. פיתוחים נוספים לדיון בשכבה הבוגרת: מדוע בחר נחצ'ה דווקא טקסטים אלה? מהי מערכת היחסים בין הטקסטים ללחנים? הקשר המיוחד ביצירתם המשותפת של נחום היימן ונתן יונתן.

- היכרות עם מסורת יהודית והסטוריה ישראלית באמצעות השירים של נחצ'ה. פיתוחים נוספים לדיון בשכבה הבוגרת: המקצבים הבלקניים בהלחנתו של נחצ'ה. 

- חיבור לעולם הדיגיטלי בן זמננו ולמדיות החברתיות דרך שיריו של נחצ'ה המוקלטים ומובאים לקהל הצעיר היום בפורמט שהוא מכיר.

- דיון כיתתי על התהליך הרגשי אשר הילדים/הנוער חשים וחווים מתוך המפגש, לאחר חשיפתם לסיפורה המשפחתי המוסיקלי של נחצ'ה וסי היימן, בהקשר המשפחות שלהם, ואילן היוחסין כדגש להנצחה.

- חשיבות שימור הזמר העברי גם ובמיוחד בימינו אנו.

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

בית הספר ביאליק נתניה

לינק לצפיה

בית הספר שחקים - אורנית

לינק לצפיה

חני יוסף - מרכז פסגה

לינק לצפיה
סי היימן
0547828382

SMADAR1961@GMAIL.COM

תל אביב, קהילת לבוב 28

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.