על המפה - זום חירום

תחום: קולנוע
תת-תחום: מפגש עם יוצר וסרטו
משך זמן המופע: 50
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: מפגש עם יוצר וסרטו
שם המפיק: אסף שאול - אספורונה
שנת הסרט: 2014
קהל יעד: ז - יב
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 15/10/2023

תקציר הסרט: שנת 1977 היא קו פרשת המים של מדינת ישראל. טראומת מלחמת יום כיפור, מבצע אנטבה, ברית המועצות מסרבת לשחרר את היהודים לארץ, ראש הממשלה רבין מתפטר אחרי חשבון דולרים לא חוקי שהחזיק, בגין מייצר את "המהפך" וסאדאת בא לבקר בארץ. אבל בין כל אלו, קורה דבר נוסף, שכולם זוכרים יותר מכל: קבוצת כדורסל בינונית ממדינה הלומת קרבות שמלקקת את פצעיה, זוכה לראשונה בגביע אירופה לאלופות, לאחר שהיא מנצחת בדרך את המעצמה הסובייטית ומאחדת מאחוריה את העם. 

אבל זו לא רק ההצלחה הספורטיבית הפנומנאלית. האליפות הזאת תהפוך לאירוע שצרוב בתולדות מדינת ישראל גם בגלל צירופי מקרים פוליטיים, חברתיים והיסטוריים שהתרחשו בישראל ובעולם. וכן, גם בגלל שישה שחקנים אמריקאים שלא הגיעו לאן בי איי, ואחד מהם אף ויתר על החלום לשחק בליגה הטובה בעולם, יחד עם שלושה צברים ומאמן ניצול שואה שסוחף אחריו את הקבוצה אל עבר הלא יאומן. כל זה התחבר למסע של קבוצה אחת, בשנה אחת, ששינתה את פני המדינה לתמיד. בלב הסיפור של טל ברודי, דרכו מתוארת הקבוצה והמדינה במהלך הסרט.

 

אסף שאול מפיק בחברת הסרטים "היי גו'ד הפקות", מעניק נקודת מבט מעמיקה על-

  • הצד ההפקתי והאמנותי של סרט דוקומנטרי תקופתי הכולל צילומים וראיונות מזמן הווה ושימוש בארכיון עבור צילומים וראיונות מהעבר ושילובם כמקשה אחת ליצירת סרט שלם, באווירה של סרט עלילתי.
  • היכרות עם מאחורי הקלעים של עשיית הסרט וסיפורן של הדמויות היום
  • שימוש באמצעי מבע קולנועיים: מניפולציות, אנימציה, עריכה מגמתית, מוסיקה ועוד.
  • המפגש יתמקד ביכולת לספר סיפור כל כך מוכר שמשלב בין ספורט ומדינה, מתאר אירוע בסדר גודל היסטורי מדיני ומהווה מקפצה אישית והישגית מהפרט ועד החברה כולה. כיצד התמדה, אמונה ועקשנות מובילים לנצחונות גדולים ולהצלחות משמעותיות. - כיצד נגש היוצר להנגיש ולעניין את הצופה דרך אמצעי המבע והיצירתיות של הקולנועדבר היוצרים - הבמאי דני מנקין והמפיק אסף שאול 

דני מנקין במאי הסרט יצר את הסרט הזה כהגשמת חלום אישי ומימוש יעוד ברור שראה לנגד עיניו והנחה אותו.  זה התחיל כמו אצל רבים מאתנו בבית הורינו אשר יום חמישי ומשחקי מכבי היו חלק אינטגרלי, מהותי ומקור השראה ושמחה. וחלחל אל הילדים.

דני שהיה נחוש בדעתו ליצור את הסרט הזה ואת סרט ההמשך שנקרא "אולסי", לא וויתר והביא את הסיפורים המופלאים האלה מהחברה הישראלית אל המסך הגדול והבינלאומי. אלו סיפורים שקיבלו תהודה עולמית ובזכות הסרט זוכים להדהד בעולם עד היום ולהכניס דרך מגוון נושאי עניין את הסיפור שלנו, של החברה בישראל ומהווה כשגריר בדרך נפלאה אשר מתקבלת בברכה ברחבי העולם ואף קוטף פרסים בפסטיבלים רבים.

אסף שאול - מפיק:

"מעולם לא פנטזתי על לעשות סרטים ולא היו לי שאיפות בתחום. אז ככה זה. לפעמים החיים קורים בכוונה ולפעמים החיים קורים "במקרה". מה שקרה בכוונה זה שהלכתי בגיל 23 ללמוד מנהל עסקים. מה שקרה במקרה זה שהגעתי לעבוד עם עמי, בחור נכה, לעזור לו. ובמקרה ישבנו איזה ערב בבר ובמקרה פגשנו את דני מנקין- הבמאי של הסרט,  ובמקרה הפכנו חברים וחשבנו שיהיה מעניין לתעד את החיים המדהימים של עמי. מסרט שחשבנו שיהיה מזכרת משפחתית או יגיע גג לערוץ 8 ... יצאנו למסע הפצה והגענו עד האוסקר ועד האו"ם ועד קאטר ועד שכל העולם כמעט ראה את הסרט הזה, "18 קילו של אהבה", שמו. ככה נכנסתי לעולם הזה של הקולנוע.. וככה נרקמה חברות ושותפות מדהימה עם הבמאי דני מנקין  וזכיתי לעבוד מאז עם חבר שהוא כמו אח שלי. וככה הבנתי שאני רוצה בעצם לספר סיפורים דרך סרטים.

יצירת הסרט על המפה נולדה מהחיבור בין אהבת הספורט "העיוורת" של הבמאי והחיבור של אסף להיסטוריה של מדינת ישראל, שהוביל לפרויקט מרגש שנוגע בלב הקהל בכל העולם. ומשלב את יכולתו היצירתית והייחודית של הבמאי לספר סיפור היסטורי בדרך של דרמה שנראית הוליוודית לעיתים. 

על היצירה

הסרט על המפה - 77:78, הינו צומת מפגשם של שלושה סיפורים של "Believe it or not":

סיפור זמן היסטורי למדינת ישראל, סיפור ניצחון שהוא בלתי אפשרי  וסיפור של קבוצת ספורט אנדרדוג.

זהו סרט אחד אשר מכיל בתוכו רבדים שונים קולקטיביים ופרטיים, מאורעות היסטוריים ומגוון ערכים מעשירים ומלמדים:

דרך סיפורה של המדינה ניתן ללמוד על ההיסטוריה של ישראל לאחר מלחמת יום כיפור. על הקשר בין פוליטיקה - מדינה וספורט.

דרך סיפורה של הקבוצה ניתן ללמוד על ספורט, על קבוצה, על כיצד ניתן לנצח כנגד כל הסיכויים, על קשריה ויחסיה של קבוצת ספורט לחברה ולמדינה. והמשפט האלמותי שישראל על המפה לא רק בספורט אלא בהכל.

דרך סיפורו האישי של המאמן ראלף קליין ניתן ללמוד על מנהיגות, הישרדות ותקומה, בשל היותו ניצול שואה.

דרך סיפורו האישי של טל ברודי ניתן ללמוד על ציונות, שאיפות וחלומות וכיצד הם התחברו יחדיו.

דרך סיפורו האישי של אולסי פרי ניתן ללמוד על כוחו של הגורל.

דרך סיפורו של מיקי ברקוביץ ושחקנים נוספים בקבוצה ניתן ללמוד על התפתחותו של הצבר, האימא היהודייה, על שאפתנות והתמדה, על בחירה בספורט כמקצוע.

 

https://www.canva.com/design/DAFuVTPhPAk/_d-hWtOSeSdtgUfe6ir84g/view?utm_content=DAFuVTPhPAk&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
אסף שאול - אספורונה
0504520076

asaf.shaul@gmail.com

יפו-תל אביב, רמה 6/34

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.