בין שני העולמות -מורשת קורצ'אק-היצע נוסף

תחום: ספרות
תת-תחום: ספרות
משך זמן המופע: 60
סגנון: פרוזה ודרמה
שם הרכב: סופרים ומאיירים
סיווג: מפגש ספרות
שם המפיק: יצחק וחיים בלפר - ינוקא
קהל יעד: ג - יב
כמות קהל מקסימלית: 150
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 26/11/2017

 

סיפורים מבית היתומים של יאנוש קורצ'אק

מפי יצחק וחיים בלפר (יצחק היה יתום בבית היתומים של קורצ'אק)

 

לפני למעלה ממאה שנים הקים יאנוש קורצ'אק, רופא ילדים ומי שהפך ברבות הילדים למחנך נערץ, את  בית היתומים המיוחד במינו, שנשאר דוגמא ומופת למורים ומחנכים עד ימינו. קורצ'אק האמין במתן חופש לילדים – שיאפשר להם לנהל את עצמם, ולפתח את כישרונותיהם הייחודיים – ויחד עם זאת לימד מה אחריות הדדית, דאגה לזולת, ויצירתה של חברה אנושית צודקת.

ב-1942 נרצח המחנך הפולני הדגול בידי הנאצים, עת סירב להציל את נפשו ולהפקיר את תלמידיו היהודיים לגורלם. הוא לא הצליח להבין איך יתכן שיבגוד בכל תורתו ומפעל חייו וינטוש את תלמידיו היהודיים למותם, וצעד איתם למשרפות בטרבלינקה.

הוצאת "ינוקא" מספרת את סיפורו של יצחק בלפר, מי שהינו אחד משלושת היתומים האחרונים שזכו ללטיפתו של קורצ'אק, ושרדו כדי להרצות בפני הילדים על חיו המופלאים בבית מיוחד זה.

האמן יצחק בלפר נולד בוארשה, פולין, בין שתי מלחמות עולם. הוא אחד היתומים האחרונים שנותרו בחיים מבית היתומים המפורסם של יאנוש קורצ'אק. במלחמת העולם השניה, אחרי שהנאצים כבשו את וארשה, ולפני הקמת הגטו, ברח בלפר דרך היערות לרוסיה ונותר שריד יחיד למשפחתו הענפה. כיום מרצה בפני תלמידים ומחנכים ואומר בקול רם וברור: "שם היה גן העדן של ילדותי" .

בהרצאתו מספר חיים בלפר על שמונה השנים שבהן שהה אביו בבית היתומים של קורצ'אק, בתקווה לסייע להנצחת זכרו של האיש המופלא שהשפיע על חייו ועל חייהם של מאות יתומים יהודים, ונחשב עד היום לאחד המחנכים הנערצים בעולם.

ההרצאה אורכת כשעה ישנה אפשרות לשאול את יצחק/חיים  שאלות. מניסיון הילדים לא נותנים לו ללכת ומציפים אותו בשאלות מרגשות.

ממליצים לקיים את ההרצאה לאחר למידה על הספרים שלנו שניתנים עם מערכי שעור מותאמים.

 

 הוצאת ינוקא

הוצאת ינוקא עוסקת במורשתו של יאנוש קורצ'אק לבתי ספר.

אנו מתאימים את המפגשים לקטנים ולגדולים. מכיתות ג ועד יב, כולם תמיד מתרגשים לשמוע אותנו. 

האומן יצחק בלפר יחד עם בנו חיים ומיכל בן גל יחדיו מרצים, ומנגישים את האיש המופלא ד"ר יאנוש קורצאק ומישנתו לילדים. יצחק היה יתום בבית היתומים ועד היום מדבר על חיו בבית כאילו היה זה אתמול.

בנוסף למפגשים הוצאנו לאור מספר ספרים לילדים כגון "המלך מתיא הראשון" לקטנטנים, "האיש שידע לאהוב ילדים" ובנוסף פיתחנו מערכי שעור מתאימים לכל ספר בכדי שהילדים מקטן ועד גדול יחשפו לדרכו החינוכית של המחנך הדגול- ד"ר יאנוש קורצ'אק .

את מרבית ספרינו מקשטים ציוריו המיוחדים של האומן יצחק בלפר שאף כתב /תרגם את הספרים וממש נצמד לקווים הבסיסיים בגישתו הדמוקרטית של קורצ'אק.

וכעת נשאר לכם רק להזמין אותנו למיפגש, לפתוח את אחד מספרינו ולצלול לספורים העוסקים בחופש הבחירה, חופש הלמידה והשויון בין ילדים למבוגרים.

 

ב"גן העדן של ילדותו" נבטו ראשוני הזרעים למורשתו של יאנוש קורצ'אק.

יצחק בן השבע ספג אהבה ללא תנאי מדוקטור קורצ'אק וסטפה וילצ'ינסקה ואת האהבה הזו אנו מנסים לשמר ולהעניק לילדים ומבוגרים ע"י המפגשים והספרים שלנו שהותאמו לילדים בבתי ספר.

מי שמכיר את מורשתו החינוכית הדגולה של קורצ'אק יכול להבין שבכל אחד מהספרים שלנו מוטבעת אהבה וכבוד הילד. המחנך שצעד למוות עם תלמידיו וסירב להפקירם ייזכר בליבנו ע"י ספריו המדויקים והמופלאים שכולם קשורים לזכותו של הילד לכבוד  "לא מספיק לאהוב ילדים , צריך לתת להם את אותם הזכויות והכללים, אותן התחייבויות אשר מחייבים את המבוגרים". (יאנוש קורצ'אק)

במפגשי הסופר שלנו בספרים שהוצאנו לאור (גם לילדים קטנים וגם לנוער ולמבוגרים)  אנו מספרים על גישתו החינוכית , על בית היתומים שנוהל בשתוף מלא של הילדים, על השלטון העצמאי, בית הדין והפרלמנט.

יצחק מספר על חיו בבית, על שילובו בחיים העצמאים , על גילוי כשרון הציור שלו ועוד הרבה ספורים מחממי לב.

מפרט טכני אנו מעבירים את המפגש בדבור ובצפייה בסרטונים לאחר המפגש , נותנים זמן בו כולים הילדים לשאול את יצחק שאלות ומניסיון חלק זה מרתק כי לילדים יש הרבה שאלות. מקרן, מסך, מערכת שמע (במידה ולא קיים בבית הספר הסופר מביא) אנו נותנים חומרי לימוד לבתי הספר לאחר המפגש.
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

Scan0370

לינק לצפיה

Scan0371

לינק לצפיה

Scan0367

לינק לצפיה
יצחק וחיים בלפר - ינוקא
0523526844

mbengal@012.net.il

תל מונד, התפוז 62

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.