יותם טולוב וספרו ביום שייגמר הכסף

תחום: ספרות
תת-תחום: מפגש עם סופר או משורר
משך זמן המופע: 90
סגנון: פרוזה ודרמה
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: יותם טולוב
קהל יעד: ט - יב
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 01/03/2023

מפגש עם הסופר והאקטיביסט יותם טולוב על ספרו 'ביום שייגמר הכסף' על כוחה של אמנות וכוחם של מילים.יותם טולוב הנו סופר אשר שלושת ספריו יצאו  בהוצאת כתר. ספרו הראשון 'זה שמחכה' (2009) זכה בפרס שרת התרבות לספר ביכורים, וספרו האחרון 'ביום שייגמר הכסף' נכלל בכמה מרשימות המומלצים לשבוע הספר תשפ"ב (הארץ ,(N12 ,יותם מנחה סדנאות כתיבה ב'סדנאות הבית' ומלווה סופרים בהוצאת כתבי יד. כמו כן יותם הנו עורך דין ופעיל חברתי בקידום זכויות של אנשים עם מוגבלות. הוא היה מנכ"ל עמותת בזכות וייסד את התנועה לעצמאות וכן מרצה בינלאומי בנושא זה

 

ביום שייגמר הכסף

הנו ספרו השלישי של יותם טולוב אשר זכה לשבחי הביקורת (רשימת חמשת הספרים המומלצים לשנת 2022 של 'מקור ראשון' ורשימת עשרת הספרים המומלצים לשבוע הספר).

תקציר הספר:

חמש שנים לאחר מותו של אביו בתאונת דרכים, תום בן ה-12, תושב יישוב קהילתי בצפון הנגב, מקבל הודעה טלפונית: 'אני במצוקה תעזור לי'. ההודעה מהטלפון הנייד של אביו. באותו זמן אמו של תום, מזל, מתכננת את חתונתה עם צביקה הגרוש והמוצלח ואביו של גור בן ה-14. עם המעבר של צביקה וגור לביתם של מזל ושני ילדיה – תום וליבי, מתחילה מערכת יחסים עכורה בין תום וגור. הם הפוכים זה מזה ומתעבים זה את זה ולמעשה חולקים אינטרס אחד בלבד – לפרק את הנישואין המתקרבים של הוריהם כדי לצאת זה מחייו של זה.

וכך מתחיל מסעם של גור ותום בעקבות הטלפון של האב בתקווה לגלות אותו בחיים למרות הכל. החלק הראשון של הספר מתמקד במסעם המשותף באיזורי הספר של מדינת ישראל ובחצר האחורית שלה, וכן במערכת היחסים המורכבת שנרקמת ביניהם במסעם אל עבר פתרון התעלומה.

חלקו השני של הספר מדלג בחלקו 15 שנים קדימה. גור השתחרר מהכלא ונמצא בקשר קרוב עם ליבי ובנתק ארוך שנים עם תום. בחלק השני הולך ומתברר הפשע המחריד שגור ביצע שהביא לניפוץ ילדותם ולכניסתו לכלא. בתוך כך ממשיך ומתגלה המסע של תום וגור שקיבל תפנית. בחיפוש אחר האבא הם מוצאים את עצמם בתוך מוסד 'בית הכלנית' המיועד לאנשים עם מוגבלות שם הם פוגשים את דניס, בחור צעיר עם מוגבלות הזקוק לעזרתם.

הברית שגור יקשור עם דניס תביא אותו לפתחה של דילמה ערכית שתקרין על כל שאר הדמויות ובמידה רבה על הקוראים של הספר

המפגש פותח פתח לכמה שאלות העוסקות ביצירה ומשמעות:

  1. על היכולת של ילדים לפעול בעולם ולהשפיע על מהלכיו.
  2. דיון ערכי על הפעולה של גור בספר - הליכה עד הסוף עם האמת והשלכותיה, חרטה ונקמה?
  3. האם מילים משפיעות על המציאות והאם יש קשר בין ספרות טובה ליצירת שינוי בעולם?
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
יותם טולוב
0544998290

yotamtolub@gmail.com

ירושלים, אילות 423

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.