גורל הגר"א

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 60
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: אנסמבל עיט - תיאטרון הפרינג' באר שבע
קהל יעד: ט - יב
כמות קהל מקסימלית: 300
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 10/01/2019

יצירת מקור דוקו-ויזואלית המגוללת את סיפור מחלקת הל"ה באמצעות השפה הויזואלית הייחודית של הפרינג'.

גורל הגר"א הינו טקס קבלי עתיק סודי ומסתורי העובר מרב לבנו בין חכמי ירושלמים. הוא אסור ומבוצע לעיתים רחוקות מאוד ורק בעתות חרום ומצוקה גדולים מאוד. כדי להפיל את הגורל זקוקים לספר תורה עתיק הכתוב בשני טורים, שואלים שאלה פותחים את הספר באקראי וסופרים שבע לכאן ושבע לכאן והפסוק שנופל בגורל הוא התשובה. המופע נוצר בהשראת הפלת הגורל המפורסמת ביותר שבוצעה על ידי הרב אריה לוין (רב האסירים), בלילה ירושלמי קר בדצמבר 1950 לאחר תחינות חוזרות ונשנות של ההורים השכולים של מחלקת הל"ה, שגופות בניהם הועברו זה עתה מגוש עציון להר-הרצל וששניים עשר מהנופלים לא זוהו ולא היה אפשר לקבוע איזו מצבה להניח על איזה קבר.לאחר תום הטקס כתב הרב לוין פרוטוקול המפרט את פרטי האירוע המדהים ואת תוצאות הגורל והעבירו למשרד הביטחון. 

השחקנים                                                                                                  

 

אורן אטיאס | Oren Atias

בוגר "גודמן" ביה"ס למשחק בנגב. חבר בקבוצת השחקנים של תיאטרון הפרינג' "אנסמבל עיט".
תיאטרון הקיבוץ: "תרנגול כפרות", "הארנב ממושי". בתיאטרון הפרינג': "הבן של היהודי האחרון", "שונה ומשונה", "טוטאלוס", " Bפולארי", "ד"ר ברוך", "הרפתקה".

 

איציק מנשהרוב

בוגר "גודמן" בית הספר למשחק בנגב. חבר בקבוצת השחקנים של תיאטרון הפרינג' "אנסמבל עיט". תיאטרון באר שבע: "משחיז הסכינים הסיני", "קן הקוקיה".

תיאטרון הקיבוץ: "תרנגול כפרות". תיאטרון תמונע: "לחץ פיזי מתון". בתיאטרון הפרינג': "כשתבוא לשכב איתי", "הגבול שבפנים".

 

עפר פרימן | Ofer Freeman

בוגר "גודמן" ביה"ס למשחק בנגב. חבר בקבוצת השחקנים של תיאטרון הפרינג' "אנסמבל עיט".
תיאטרון באר שבע:  "פרח השכונות", "טייבלע והשד שלה", "המון רעש על לא כלום". תיאטרון תמונע: "הג'יהאד האיסלנדי". תאטרון מחול לילדים בשיתוף להקת קמע: "חלום של צעצוע", "משחקים פיראטים". בתיאטרון הפרינג': " לא משלמים יותר", "נפלאות הקרקס", "הבן של היהודי האחרון", "שונה ומשונה", "באר שבע עירי"," B פולארי", "טוטאלוס", "ד"ר ברוך".

 

קובי אדרת | Kobby Aderet

בוגר גודמן ביה"ס למשחק בנגב. חבר בקבוצת השחקנים של תיאטרון הפרינג' "אנסמבל עיט".

תיאטרון באר שבע: "קומדיה של טעויות", "קן הקוקיה", "הכל אודות חוה", "משחיז הסכינים הסיני". תיאטרון הנגב: "בוקר של שוטים". טלויזיה: "שטיסל", "הבורר 4". בתיאטרון הפרינג': "טוטאלוס", "הבן של היהודי האחרון", "שבת אל חיר", "שונה ומשונה", "ד"ר ברוך".

 

רועי גור

בוגר "גודמן" ביה"ס למשחק בנגב. חבר בקבוצת השחקנים של תיאטרון הפרינג' "אנסמבל עיט". תיאטרון באר שבע: "טייבלע והשד שלה". בתיאטרון הפרינג': "שונה ומשונה", "באר שבע עירי", "השיקוי הסודי של איילת", "Bפולארי", "טוטאלוס".

 

 

 

 
על היצירה

בהשראת סיפור מופלא וטרגי זה, נוצרה היצירה החזותית הנוגעת בנקודה זו מכיוונים שונים כנקודה מכוננת הקושרת את המיתוס היהודי (הטקס הקבלי) ומיתוס מכונן באתוס הציוני (סיפור הל"ה) ומעניקה לגיטימציה דתית וממד של קדושה לנופלים ולאידיאלים אותם הם מייצגים. היה זה רגע ייחודי בו הנרטיב הציוני והנרטיב היהודי מצאו נקודת השקה כה חזקה ודרמטית שהשפעתה ניכרת עד היום.

דרך סדרה של דימויים בימתיים חזותיים מולטי דיסציפלינריים, משחק ללא מילים,  תנועה, מוזיקה, תאורה והקרנות וידיאו מתקדמות, הנעים על הגבול בין "קולנוע חי על במה" לבין "תיאטרון קולנועי", בשפת הבמה הייחודית והמתפתחת של אנסמבל עיט, מבית היוצר של תאטרון הפרינג' ב"ש, נפרש על הבמה הסיפור המדהים והשאלות הרבות אותן הוא מעלה. שאלות על אמונה, על אלוהים, על הקרבה, על שכול ועל מיתוסים.  

זוכה פרס קיפוד הזהב לעבודת הוידאו של השנה 2017 

על היוצרים

יואב מיכאלי // מחזאי, במאי ומנהל אמנותי

ממייסדי תיאטרון פרינג' באר שבע 

B.A במשחק ו-M.F.A התמחות בבימוי מהחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב. לימד בגודמן- ביה"ס למשחק בנגב.

בין עבודותיו: אנסמבל הרצליה: "פוקר". תיאטרון הספרייה ובית צבי: "אנרכיסט מפוקפק" ו"קנדיד". גודמן ביה"ס למשחק בנגב: "שבת, ראשון, שני" (הפקת הבכורה של גודמן), "ים", "ליסיסטרטה". ביים במסגרות רבות ושונות בתיאטרון "מראה", תיאטרון אוניברסיטת ת"א, תלמה ילין ועוד. ב-2007 הקים את קבוצת התיאטרון שלו, במסגרתה העלה בשיתוף עם בית ציוני אמריקה בתל אביב את מחזהו הראשון "ביגמיסט". תיאטרון בית לסין: "פרינסס מרי 7".

אלי לוי // מעצב וידאו ארט

בוגר לימודי קולנוע וטלוויזיה במכללת הדסה, סיים בהצטיינות. במשך 14 השנים האחרונות עוסק בתחום בתור מפיק ובמאי סרטים.

בין עבודותיו: מנהל את ELP חברה להפקת סרטים. מפיק ומביים סרטים עבור חברות וארגונים מהמובילים בארץ ובעולם.במהלך השנים לקח חלק בצילום סדרות טלוויזיה: "האלופה", "עבודה ערבית".בתור עיתונאי יוצר כתבות עבור רשתות שידור זרות ומקומיות.

 

סיפור מחלקת הל"ה הוא אחד המיתוסים המוכרים ביותר בתולדות עם ישראל.

ההצגה יכולה להשתלב עם לימודי אזרחות והיסטוריה, ולעורר דיון לגביי טוהר הנשק, ענייני דת ומדינה, שכול ואובדן במסגרות צבאיות, וערכי היסוד של צה"ל. 

בכל הצגה יואב מיכאלי, המנהל האמנותי מספר את הקשר המשפחתי שלו עם סיפור מחלקת הל"ה ונותן מימד אישי המציג את הצד של המשפחות השכולות. 

מלבד זאת, ההצגה משתמשת בחומרי ארכיון ועדויות אותנטיות, הכוללים עדויות מפי הנשיא לשעבר יצחק נבון ודמויות מפתח נוספות. 

 

חוברת מידע על ההצגה מצורפת כמסמך WORD בלשונית ההמלצות שבעמוד זה

 

סוג במה מקצועית
רוחב 7
עומק 7
גובה 3
מספר אומנים 3
מספר אנשי צוות 6
מספר הקבוצות במקביל 1
זמן הקמה 8 שעות
מאיזה שעה 10:00
עד איזה שעה 18:00
שפת המופע עברית
החשכה כן
סאונד כן
תאורה כן
מסך כן
טייפ כן
חדר הלבשה כן
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

גורל הגרא - תוכנייה

לינק לצפיה
אנסמבל עיט - תיאטרון הפרינג' באר שבע
052-3938388 אפרת זיו-אספיס(מנכ"לית

yoav@fringeb7.co.il

באר שבע, החלוץ 49

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.