הגלריה לאמנות עכשווית רמת השרון

תחום: אמנות פלסטית
תת-תחום: ביקור בגלריה
משך זמן המופע: 90
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: הגלריה העירונית לאמנות עכשווית רמת השרון
קהל יעד: גן - יב
כמות קהל מקסימלית: 40
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 03/09/2023

סיורים מודרכים חוויתיים בגלריה לאמנות עכשווית רמת השרון. 

מבנה הגלריה החדש, המצטיין באדריכלות עכשווית וישרת קווים, נבנה סביב בית הבאר ההיסטורי של רמת השרון, ובטבורו עדיין חצובה הבאר, שנחפרה ב-1927 ומשתפלת לעומק של כמעט 50 מטרים בלב חלל התצוגה. ככזה, משמש המבנה שבלבו באר, כאחד ממקורות ההשראה לתערוכות המוצגות במקום, המתאפיינות בעיסוק עמוק בשכבות של זמן, מקום, נפש ומשמעות.

מה שעומד בבסיס ההדרכות הוא חשיפה לעולם האמנות העכשווית, חשיפה למדיות חדשות של אמנות, שכלול שפת האמנות והכרות עם מושגים בסיסיים בעולם האמנות. בהדרכות אנו חושפים את הילדים ונוער לאמנות באופן שיעורר שיח וסקרנות. ההדרכות בנויות כך שהו מחברות את התערוכות לחלל הגלריה ולהיסטוריה של המבנה, לסיפורים האישיים של האמנים ולמקורות ההשראה לאמנות.

ההדרכות מותאמות לגילאים השונים, כך שמהלך ההדרכה של ילדי גן ויסודי משלב סיפורים ומשחקים המתייחסים לעבודות האמנות המוצגות בגלריה, ומערכי ההדרכה לחטיבות ביניים ותיכונים משלבים שיח המבקש לחקור את המדיות השונות באמנות עכשווית ולפתח את כישורי ההתבוננות והפרשנות של עבודות סייט ספסיפיק, וידאו מיצב וכו.

לכל הדרכה יש הפעלה מעשית המותאמת לגיל הקבוצה ונעשית בהשראת התערוכות המוצגות.

משך הדרכה – 75 דקות

הדרכה עיונית – 55 דקותהגלריה לאמנות עכשווית רמת השרון עומדת בקו אחד עם גלריות מקצועיות ומרכזי אמנות מובילים בארץ, ומייצרת מסלול אמנות המחבר בין מוזיאון הרצליה בצפון ומוזיאון פתח תקווה בדרום. מרגע פתיחתה בנובמבר 2019 מוצגות בגלריה תערוכות אמנות חדשות של טובי האמנים בארץ, הנוצרות במיוחד עבור המקום ומוצגות בו לראשונה, בכל סוגי המדיה האמנותיים (ציור, פיסול, צילום, מיצב ווידיאו). 

בהדרכה נכיר את האמנים והאמניות, את הסיפורים האישיים שלהם ומקורות ההשראה שלהם. כמו כן נכיר ונקיים דיון סביב מדיות חדשות באמנות עכשווית - מיצב, וידאוארט וסייטספסיפיק לצד שיח על ציור ופיסול עכשווי.

לדוגמא נקיים דיון על עבודות אמנות תלויות מקום - באנגלית סייטספסיפיק:

זהו מושג המתאר עבודות אמנות שעשו אותן באופן מיוחד עבור החללים בגלריה. בניגוד למה שאנו מכירים, שציירים מציירים או מפסלים בסטודיו שלהם (נשאל מה זה סטודיו?) ואז יכולים לשים את זה בגלריה או מוזיאון שמתעניין בהצגת העבודה. בעבודות תלויות מקום – סייט ספסיפיק, עבודת האמנות נעשית במיוחד עבור החלל ומתייחסת לאלמנטים השונים בחלל/מבנה.

דוגמא אחת היא הבאר החפורה בלב הגלריה ועבודות האמנות המתייחסות לבאר זו באופנים שונים - בצורה, בהיסטוריה ובמשמעות. יחד נבין את המשמעות של החלל וכמה הוא חשוב כדי שעבודת האמנות תהיה שלמה. לאורך כל ההדרכה ניתן דוגמאות למשל:

אם אנו עושים ציור על דף וממסגרים - אנו יכולים לתת אותו להורים או לסבא וסבתא, או שיהיה תלוי בכיתה או במסדרון בית הספר. אבל, אם נתבקש לעשות עבודה במיוחד לחלל הכניסה של בית הספר – אז נעשה משהו שמותאם לגודל החדר, כמות האור בו, ההיסטוריה שלו, וצורת החדר -  משהו שמתאים ברעיון לברך לשלום או להעביר מסר של ברוכים הבאים או מסר אחר שקשור לייחודו של בית הספר. עבודה כזאת לא נוכל אחר כך לתלות בבית או אצל סבא וסבתא בבית.

מה היא אמנות עכשווית? מה היא המילה עכשיו?

אמנות עכשווית כשמה כן היא – אמנות שנעשתה עכשיו. האם עשו את האמנות הזאת ממש עכשיו הרגע? יש אמנות שעשו אותה ממש לפני התערוכה ויש אמנות שיצרו אותה ב-70 השנים האחרונות והיא עדיין נקראת עכשווית מכיוון שבמקרה הזה המילה עכשווי מתאר את כל האמנות שנעשתה בעידן שלנו ב-70 השנים האחרונות, החל משנות ה-50 לאחר מלחמת העולם השנייה. העידן שלפני נקרא אמנות מודרנית.

איך משפיעה המציאות על האמנות?

העולם משתנה וקורים בו אירועים מכוננים כמו המצאות, התפתחות טכנולוגית, מלחמות גדולות ועוד, וכך משתנה האמנות בהתאם. איך משפיעות המצאות וחדשנות טכנולוגית על האמנות? למשל המצאת המצלמה:

לפני שהמציאו את המצלמה ואחריה את הוידאו והמחשבים שיכולים לעשות אנימציה, האמנים היו רושמים ומציירים, בדרך כלל היו עובדים בשירות האנשים העשירים והחשובים – אצולה או בשירות המלוכה – מציירים דיוקנאות של המלכים והמלכות ואנשי האצולה או מפסלים ומציירים עבור כנסיות ומבני ציבור. אחרי שהמציאו את המצלמה, כל המלכים והמלכות העדיפו שיצלמו אותם כמו שהיום מצלמים את ראש הממשלה והאנשים החשובים לעיתונים לאינטרנט ולטלוויזיה.

מה קרה לאמנים בתקופה הזאת? הם לא הפסיקו לצייר ולפסל אלא שלא היו מחויבים לכנסייה או למלוכה והאצולה. עם הזמן האמנים התפנו לחשוב על רעיונות מתוך העולם הפנימי שלהם, ומהדמיון שלהם והתחילו לצייר באופן שלא דומה ממש למציאות.

למה? כי כבר יש מצלמה שמצלמת בדיוק כמו המציאות. עכשיו האמנים לא חייבים לתאר את המציאות והם היו חופשיים לצייר ולפסל מתוך הרעיונות שלהם. 

איך משפיעה המצאת ה AI על האמנות בימים אלו ממש?

איך השפיעה המצאת הטלפון החכם על אמנות?

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
הגלריה העירונית לאמנות עכשווית רמת השרון
0526688830

anat_t@ramat-hasharon.muni.il

רמת השרון, שדרות ויצמן 20

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.