מנקין דני ויונתן ניר וסרטם "הדולפין"

תחום: קולנוע
תת-תחום: הרצאה והדגמות
משך זמן המופע: 100
סגנון: תיעודי
שם הרכב:
סיווג: מפגש עם יוצר וסרטו
שם המפיק: ניר יונתן
קהל יעד: ז - יב
כמות קהל מקסימלית: 120
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל

מורד, נער ערבי־ישראלי בן 17, נחטף ומוכה באכזריות על ידי צעירים מהכפר, החושדים בו כי ניהל מערכת יחסים רומנטית עם בת משפחתם המאורסת. הוא מאושפז בביה"ח עם חבלות קשות ובמצב של דיסוציאציה פוסט טראומתית. כשהשבועות חולפים ולא חל שיפור במצבו הנפשי, מעלה הפסיכיאטר המטפל במורד אפשרות לשלוח אותו לטיפול בריף הדולפינים באילת, בתקווה שתקשורת לא מילולית עם דולפינים תועיל לו. אביו של מורד נפרד ממשפחתו, מוכר אדמות ורכוש, עובר עם בנו לאילת ונשבע לחזור לכפר עם בן בריא. מורד מתחיל טיפול במסגרת תכנית בריף הדולפינים, ולמרות שהוא מנותק לחלוטין מבני אדם, נוצר בינו לבין הדולפינים קשר לא מילולי יוצא דופן בעוצמתו. הוא הופך לצולל מעולה ומגיע בצלילה חופשית לשלושים מטר. מורד מתחיל לדבר לאחר שלושה חודשים אבל אז מתברר כי הוא יצר לעצמו זהות חדשה המנותקת מזהותו הקודמת. הוא אינו זוכר את עברו, מתכחש למוצאו ואפילו מסרב לראות את אימו שהייתה בעבר האדם הקרוב אליו ביותר. הוא אינו רוצה לחזור לכפר כפי שאביו תכנן. לעומת זאת הוא מפתח מערכת יחסים עם צעירה יהודייה המשרתת בצה"ל. 

זהו סיפור על האופן שבו יכולים הדולפינים, הים ואהבה חסרת תנאים לרפא פצעים בנפש האדם ולמוטט חומות של שפה, לאום ומוסכמות חברתיות.
לצפייה בסרטון

 

במשך ארבע שנים תיעדו הבמאים יונתן ניר ודני מנקין את סיפור שיקומו המופלא של נער ערבי שניתק עצמו מבני אדם עקב טראומה קשה שעבר, ושב לחיים בזכות קשר מיוחד שפיתח עם דולפינים במפרץ אילת - כשהוא עוטה על עצמו זהות חדשה. בשיחה עם התלמידים יידונו האתגרים שעמדו בפני היוצרים בעשיית הסרט, הקשר עם גיבור הסרט ושיתופו בתהליך היצירה, המורכבות האתית הכרוכה בעשייה התיעודית, תפקידה של המוזיקה, ועוד. תיעודי. 75 דק'. תסריט ובימוי: דני מנקין ויונתן ניר. הפקה: יהודית מנסן רמון

האב הבן והדולפין - דני מנקין ויונתן ניר מספרים על חווית הצילומים במדור "יוצרים כותבים" 

 

שפת המופע הדולפין - יונתן ניר ודני מנקין
ציוד הקרנה יש לדאוג במקום המופע למקרן, מסך, רמקולים, מיקרופון* ומחשב/ DVD *מיקרופון - במידה ויש מעל ל-50 תלמידים בכל הקרנה
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

מבחר המלצות

לינק לצפיה
ניר יונתן
0523990622 יונתן

niryonatan@gmail.com

עמק יזרעאל, רמות מנשה 19245

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.