אילנה זפרן - אוטוביוגרפיה וביטוי אישי בקומיקס (A)

תחום: ספרות
תת-תחום: מפגש עם סופר או משורר
משך זמן המופע: 50
סגנון: פרוזה
שם הרכב:
סיווג: מפגש ספרות
שם המפיק: אילנה זפרן
קהל יעד: יא - יב
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 07/02/2017

 

המפגש עוסק בקומיקס אוטוביוגרפי, דרך החוויה והניסיון האישי של היוצרת, מהמפגש הראשון שלה עם קומיקס, דרך הרומן הגרפי שהוציאה ועד לעבודותיה שמתפרסמות כיום ב"מוסף הארץ". המפגש מציג את הקומיקס כמדיום ספרותי ליצירה אישית וכנה וככלי לביטוי ולהבעת דעה בנושאים פוליטיים, תרבותיים וחברתיים. היוצרת מספרת איך ולמה הגיעה לקומיקס, על התהליך היצירתי ועל הערבוב והמפגש של הקומיקס עם החיים עצמם. היא מציגה את ייחודו של המדיום שמשלב טקסט ואיור ואת השימוש שלה בהומור ובחתולים. כמו כן, מציגה היוצרת לתלמידים עבודות של אמני קומיקס אחרים שיוצרים קומיקס אוטוביוגרפי כמו ארט שפיגלמן ומישל קישקה, ומרחיבה בנושא של "רומן גרפי" בדגש על רומנים גרפיים אוטוביוגרפיים. ההרצאה מלווה במצגת וויזואלית עשירה שמדגימה וממחישה את הדברים.אילנה זפרן היא קומיקסאית וקריקטוריסטית. יוצרת המדור "פינת ליטוף" ב"מוסף הארץ". היא פירסמה סטריפים וסיפורים קצרים בקומיקס בעיתונים ובכתבי עת, והוציאה לאור שלושה ספרי קומיקס וקריקטורה: "סיפור ורוד" (הוצאת מפה, 2005), "רישומון - האוסף" (הוצאת פרדס, 2014) ו"פינת ליטוף - האוסף" (הוצאה עצמית, 2015). היא מנחה סדנאות קומיקס לנוער והשתתפה בתערוכות קומיקס קבוצתיות בארץ ובעולם.

דף הכנה למפגש ספרותי – אילנה זפרן

המפגש עוסק בקומיקס אוטוביוגרפי, דרך הניסיון האישי ועבודותיה של היוצרת ודרך עבודותיהם של יוצרי קומיקס אחרים בארץ ובעולם, ומציג את הקומיקס כמדיום ספרותי ליצירה אישית, כנה ומעוררת הזדהות וככלי לביטוי ולהבעת דעה. היוצרת מציגה את ייחודו של המדיום שמשלב טקסט ואיור ואת השימוש שלה בהומור ובחתולים ומרחיבה בנושא של רומנים גרפיים לקהל בוגר בדגש על רומנים גרפיים אוטוביוגרפיים.

המפגש מתייחס ליצירותיה הספרותיות של היוצרת:

“סיפור ורוד" - רומן גרפי שמשלב בין תולדות הקהילה הלהט”בית בישראל לבין סיפורה האישי של המחברת (הוצאת מפה, 2005).

“רישומון – האוסף" – אוסף של טורים אישיים בקומיקס שהתפרסמו ב"עכבר העיר". הטורים עוסקים בחיי היום יום של המחברת ובאקטואליה (הוצאת פרדס, 2013).

“פינת ליטוף – האוסף" – אוסף קריקטורות בנושאי אקטואליה ובכיכוב חתוליה של המחברת שהתפרסמו ב"מוסף הארץ" (הוצאה עצמית, 2015).

כמו כן, המפגש מתייחס ליצירותיהם של יוצרים אחרים. ביניהם "מאוס" מאת ארט ספיגלמן (1992)  ו"הדור השני" מאת מישל קישקה (הוצאת מודן וחרגול, 2013) שעוסקים שניהם בסיפור האישי של אבותיהם של המחברים בשואה ובהשפעתו עליהם, ו"פרספוליס" מאת מרג'אן סטרפי (2000) שעוסק בילדותה של המחברת באיראן על רקע המהפכה האיסלמית.

הדברים מוצגים ומודגמים לתלמידים באמצעות מצגת וויזואלית של פריימים מתוך קומיקסים, איורים וקריקטורות.

הערך המוסף של המפגש:

1. שינוי התפיסה הרווחת לגבי קומיקס כמדיום לא רציני שנועד לילדים.

2. עידוד התלמידים לחשיבה יצירתית וביטוי עצמי בצורה מקורית ומעניינת.

3. חשיפת התלמידים לכוחם וייחודם של סיפורים אוטוביוגרפיים.

4. הצגת האפשרות להתייחס לנושאים רציניים ושנויים במחלוקת בדרך נגישה וקלילה תוך כדי העברת המסר.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
אילנה זפרן
0548339376

izeffren@gmail.com

ת"א, חיים ואלישע 12

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.