קימור דלית וסרטה מוייסרים

תחום: קולנוע
תת-תחום: מפגש עם יוצר וסרטו
משך זמן המופע: 30
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: מפגש עם יוצר וסרטו
שם המפיק: קימור דלית
שנת הסרט: 2018
קהל יעד: יא - יב
כמות קהל מקסימלית: 120
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 20/08/2020

מה קורה לאמא לשמונה , אשה חרדית שחיה חיים שלווים ובטוחים  כשיום בהיר אחד מסתבר לה שהרב הנערץ של הקהילה שלה, המורה של שלשה בניה, פוגע בהם מינית מאז בר המצווה של כל אחד מהם במשך שנים?

אורנית, אשה חרדית ,מתמודדת עם השאלה הזו והופכת בבת אחת לגיבורה בעל כוחה. היא וילדיה תובעים את הרב הפוגע ונכנסים להליכים משפטיים מתישים. אבל בנוסף לכך הם צריכים להתמודד עם מכשול נוסף- הקהילה מאמינה לרב הנערץ ומגבה אותו, ולא אותם. אורנית וילדיה, שדיווחו של המעשה לשלטונות החילוניים, נחשבים "מוייסרים "– מלשינים.

דרך יענקי ומנדי , בניה של אורנית, שנחשפים בפנינו באופן חסר תקדים, אנו מבינים את הדינמיקה המניפולטיבית של הפגיעה שחוו  ואנו מלווים אותם עד לגזר הדין .

גננדי, הגיבורה השניה של הסרט, היא גננת , נשואה ואם לשלשה. בקרוב בנה חוגג בר מצווה והיא רוצה להזמין את משפחתה המורחבת שגרה בקהילה חרדית בארה"ב לחגיגה. אך פעולה לכאורה טריוויאלית זו היא למעשה מורכבת מאין כמוה מכיוון שמשפחתה של גננדי, שמונה את הוריה ו11 אחיה ואחיותיה , מחרימים אותה משום שלא שמרה את הסודות הקשים בפנים. היא דברה בפומבי על כך שנאנסה על ידי אביה,הרב , כשהיתה ילדה קטנה.לפני 18 שנה סיפרה על כך בפעם הראשונה, ומאז איש מהמשפחה והקהילה שלה לא בקשר איתה. היא היתה מעדיפה לחשוב שהיא משוגעת ולהשאר בקשר, אבל האמת כואבת יותר. 

המתלוננים מלווים על ידי שאנה, בחורה חרדית  בת 29 , שעובדת בארגון חרדי שלוחם בפדופילים בתוך החברה החרדית.

שתי גיבורות הסרט הופכות למקור השארה למלחמה של נשים וגברים מתוך הקהילה החרדית נגד הפדופילים ופוגעי המין שבקירבה. הן לא מוכנות יותר לשתוקדלית קימור היא במאית של סרטים דוקומנטרים עטורי פרסים ששודרו בארץ ובעולם. ביניהם "מוייסרים" 2018, "סמירה"(דרמה) 2015, "המועדון של אידה" 2009, "חמוצים "2006, "חיים על קו הקץ "2005 ועוד. רוב סרטיה עוסקים בנושאים חברתיים, ובמעמד האשה.

הסרט זכה בציון לשבח בפסטיבל הסרטים חיפה 2018 ומבקום ראשון בפסטיבל Primed הבינלאומי במרסיי לסרטים דוקומנטריים.

הסרט מעלה את הקושי לשכנע אנשים בציבור החרדי לספר על פגיעה מינית שחוו (המקרה שלנו- פדופיליה)בשל האיסור לכבס כביסה מלוכלכת מחוץ לקהילה. מהי פדופיליה ? מה המקור ההיסטורי של  התרבות שקוראת למדווח " מוייסר"? האם האיסור הזה קיים בתת קבוצות נוספות? כיצד ניתן לשנות את המצב ולעודד דיווח? מה היו הקשיים המרובים בעשית הסרט? 

הסרט מדבר על פגיעה מינית באוכלוסיה החרדית ותופעת ההשתקה מסביב אליה. מעורר רגשות ודילמות אל פשוטות ודורש דיון לאחר הצפיה. הכוונה- לעודד ילדים לדווח במידה ונפגעו מינית .אפשר לדבר על סימני הפגיעה, ההשפעות הרחבות שלה, הקושי והמחיר החברתי שהמדווחים שילמו, המצב החוקי והפסיכולוגי של הנפגעים.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
קימור דלית
052-3851261

dalitkimor@gmail.com

רמת גן, שדרות העם הצרפתי 64

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.