האור של אלמז - הצגת יחיד

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 60
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: חוה טיזזו
קהל יעד: ו - יב
כמות קהל מקסימלית: 300
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 16/09/2019

הצגת יחיד מצחיקה ומרגשת המביאה את סיפורן של אם ובת בין אתיופיה לישראל.

אלמז (האם) נערה בת 14 יוצאת למסע מטלטל מאתיופיה לסודן ובמקביל אור(הבת) נערה בת 16 בישראל יוצאת למאבק נגד גילוי הגזענות במתנ"ס שליד ביתה. 

 
לצפייה בסרטון

"האור של אלמז" היא הצגת יחיד שכתבה והפיקה באופן עצמאי השחקנית והיוצרת חוה טיזזו.

בימוי ודרמטורגיה- אלה ניקולייבסקי

עיצוב תפאורה ותלבושות- שי אהרון

מוסיקה- עומר בולנז'ר כהן

ההצגה משלבת בין עבר להווה ומביאה באופן מצחיק ומרגש את סיפורן של אם ובת בין אתיופיה לישראל. 

עלילת ההצגה מביאה את סיפורה של אלמז (האם), נערה בת 14 ,היוצאת למסע מאתיופיה לסודן, ובמקביל את סיפורה של אור (הבת), נערה בת 16 בישראל, היוצאת למאבק נגד גילויי הגזענות במתנ"ס שליד ביתה. כשאלמז הצעירה מאזינה בסתר למבוגרים המתכננים יציאה למסע היא מדמיינת בהתרגשות כיצד תצעד על עננים בירוסלם. באישון לילה, ללא הכנה מוקדמת, על רקע רעש התופים מחתונת שכניהם הנוצרים, אלמז עוזבת עם משפחתה את הכפר בו נולדה. במהלך המסע הם נתקלים בחיילים אשר מאיימים על חייהם וניצלים בדרך נס. ככל שחולף הזמן המסע נעשה קשה יותר, וברגע של משבר, כשהקבוצה נותרת ללא מים, אלמז מאבדת את האדם הכי קרוב אליה – סבתה. אלמז ממאנת להשאיר את סבתה מאחור ולא רוצה להמשיך במסע לירוסלם, אך אביה דוחק בה: "אלמז קומי, סבתא היתה רוצה שתמשיכי ללכת. זה המחיר שאנחנו צריכים לשלם". בהגיעם לסודן המשפחה נאלצת לשמור על יהדותה בסתר וחווה אובדן נוסף. אלמז, שרואה את משפחתה מתפרקת, עושה הכול כדי שהם לא יאבדו תקווה. באחד הימים מודיעה אמה של אלמז כי הלילה הם יעזבו את המחנה ובקרוב יגיעו לארץ ישראל. מטוס הרקולס נוחת בלב המדבר בסודן ובתחילה אלמז חוששת כי מדובר במפלצת. לאחר ההמראה היא מביטה מהחלון ואומרת בפליאה: "אמא אנחנו מעל הכוכבים". האם משיבה: "לא. אלה האורות של ירוסלם".

ההצגה "האור של אלמז" היא מופע אמנותי אשר נע בין עבר להווה, ומדלג בין דמויות שונות במנעד רחב של רגשות. הצופה בהצגה לא נותר אדיש, לעיתים הוא מוצא עצמו מנגב דמעה ולעיתים הוא פורץ בצחוק. ההפקה מתאפיינת בשפה אמנותית ייחודית אשר פורצת את יחסי במה-קהל: השחקנית שוברת את הקיר הרביעי, ניגשת אל הקהל, והופכת אותו לשותף במסע שעוברות הדמויות.

זוהי מונודרמה איכותית בעלת מורכבות הפקתית: משולבת בהפקה עבודת וידאו-ארט המוקרנת על מסגרות עץ שנוצרו במיוחד להצגהו עיצוב החלל נותן ביטוי לניגודיות בין עולמה של אור הצעירה בישראל (מסך אייפון גדול, כורסא צבעונית, והיא לבושה בג'יינס ואזניות גדולות לראשה), לבין עולם העבר באתיופיה (המתאפיין בצלליות ובחומרים טבעיים ופשוטים). במעברים בין העבר להווה מוקרנים על המסך קטעי וידאו אשר ממחישים את הפעילות האקטיביסטית ברשתות שנעשית ע"י אור וחבריה. הניגודיות בין העולמות באה לידי ביטוי גם בעיצוב המוסיקלי: עולמה של אור מתאפיין במוסיקה אלקטרונית קצבית, ואילו עולמה של אלמז מתאפיין בשירי עם פשוטים ועדינים, שאותם שרה השחקנית בעצמה.

ההצגה עוסקת בנושאים של זהות ישראלית /חיבור לשורשים/פער בין דורי/ קבלת אחר/מאבק בגזענות.  זוכת פרס יוסי הראל לשנת 2019.

 

ההצגה מבקשת להחיות את סיפורם של אותם נשים, גברים וילדים אשר נספו בדרכם לארץ ישראל וחיים בזיכרון של יקיריהם,

ולחשוף את הקשיים והמורכבויות שאיתם מתמודדת הקהילה כיום בישראל.

הסיפורים המוצגים במופע הנם פרי דמיונה של היוצרת, אך הם מבוססים על עדויות שאספה היוצרת לאורך השנים

מבני משפחה ומכרים על אודות המסע המטלטל מאתיופיה לסודן. 

ההצגה עוסקת בנושאים הבאים:

זהות ישראלית

קבלת האחר ומאבק בגזענות

חיבור לשורשים ורב תרבויות

פערים בין דוריים והעצמה נשית.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
חוה טיזזו
0506205991

havatizazu@gmail.com

תל אביב, יל גורדון 80 דירה 3

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.