סיפורים מארץ קולילי (מוזיקה)

תחום: מוזיקה
תת-תחום: מופע מוזיקה
משך זמן המופע: 55
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: מעורב
שם המפיק: גרוס שאול
קהל יעד: גן - ב
כמות קהל מקסימלית: 400
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 29/10/2018

אגדות ושירי ילדים במעגל עונות השנה.

המופע, שמגישה להקת מוסיקה אורגנית, עוסק במעגל עונות השנה. סיפורם של העונות מסופר באגדות ושירים, עם המון הומור, פשטות, שמחת חיים ואהבה לילדים ולעולמם מלא הקסם.

המופע מתחיל בעונת הסתיו עם האגדה 'גשמיאל שר המטר', וממשיך לחורף (עם אגדת השלג - הרועה ושמיכת הנוצות) ואגדת האביב ('שלושת האילים והטרול'), וכשמגיעים לקיץ - מזמינים את הילדים למסיבת קיץ בריקוד, תנועה ושירה. 

בין האגדות נשזרים השירים באיזון מושלם בין טקסט לשיר - איזון זה משאיר את הילדים ברמת קשב והתעניינות גבוהה לאורך המופע.

על הבמה כלי נגינה רבים ומגוונים וביחד עם ארבעת חברי הלהקה נוצרת חגיגה של צלילים, צבעים, דמויות משעשעות ואגדות שמגלות סודות.

במופע נשזרים אגדות, סיפורים ושירים מהרפרטואר האהוב של מוסיקה אורגנית.

 

פרויקט "מוסיקה אורגנית"

פרויקט היוצר מופעים, דיסקים וספרים איכותיים לילדים. אנחנו משתמשים ב-'חומרים טבעיים בלבד': כלי נגינה חיים ואמתיים, ללא סינתיסייזר ומכונות תופים.

השירה מוגשת בטבעיות ובפשטות - כמו שאמא ואבא שרים לילדים. הפרויקט נוצר ע"י מוסיקאים ואנשי חינוך שאוהבים ומבינים ילדים. 'מוסיקה אורגנית' הינו מותג מוביל בתחום האיכות לילדים שמכר 50,000 אלבומים.

 

היוצרים

שאול גרוס 

זמר-יוצר, כותב, מפיק, איש חינוך ויזם. הקים את 'מוסיקה אורגנית' ויחד עם חבריו להרכב והגיטרה שלו נוסע ברחבי הארץ, שר ומספר לילדים. 

בעבר סולן להקת 'קנגרו' האגדית, ולא מזמן הוציא אלבום סולו ראשון 'אודיסיאה עברית'. חוץ מלנגן הוא מגדל את איתמר ואליה ואוהב לאכול מנגו.

ירדן בר-כוכבא

במאית תיאטרון, שחקנית קולנוע, טלוויזיה ותיאטרון, מתרגמת, קומיקאית, תמלילנית וזמרת. זוכת פרס האקדמיה לטלוויזיה. 

בשנים האחרונות עוסקת רבות בתחום היצירה לילדים (ענן על מקל, סגרת הטלוויזיה דן ומוזלי, בימוי מופעי ילדים ועוד).

 

זאב גלעד

מפיק, בעלים של חברת ניה הפקות. לאחר נסיון רב שנים בהפקת ארועי תרבות (מופעי-ענק, 'שרים מאיר אריאל', מידברן ועוד), חבר לשאול גרוס וביחד הפיקו את המופע 'סיפורים מארץ קולילי'.

 

 

 

 

 

מחנכים יקרים,

המופע המוסיקלי 'סיפורים מארץ קולילי' עוסק במעגל עונות השנה.

העונות מוצגות ע"י אגדות ושירים השזורים בתוך האגדות.

על מנת להכין את הילדים במופע, נדגיש 3 נקודות, אותן נפרט בקצרה בהמשך:

  • להכיר לילדים את עונות השנה.
  • הכירות עם השירים שבמופע.
  • הכירות עם עולם האגדות - להכין את הילדים לצורת הקשבה המויחדת לאגדות.

 

1. היכרות עם עונות השנה:

ילדים חווים את העונות באופן טבעי , כיוון שהעונות מאופיינות בסמלים המוכרים באופן טבעי ונגיש לכל ילד.

הכנו כמה נקודות ומאפיינים כרעיונות לשיחה או פעילות עם הילדים בנושא עונות השנה:

הסתיו - רוח, עננים, נשירת עלים, ציפייה לגשם אחרי קיץ ארוך, חגי הסתיו המיוחדים - ראש השנה, יום כיפור וסוכות ועוד. בצד הריגשי-נפשי - התכנסות, עצב ואולי דאגה לקראת הבאות. אלמנטים אלו נוכחים בסיפור 'גשמיאל שר המטר' - אגדת הסתיו במופע.

חורף - קור, גשם, שלג, סערה, ימים קצרים וחשוכים, חנוכה - חג האור הנחגג בימים הכי חשוכים בשנה ועוד. בצד הריגשי-נפשי - 'אש פנימית' - בדומה לאיתני הטבע הנגלים במלוא כוחם בחורף - ברד, סערות, רוחות וכו', כך גם בנפש החורף הוא הזמן האנרגטי ביותר, וזהו זמן בו האדם מתמיד בעשייתו  - זמן של עשייה. באגדה 'הרועה ושמיכת הנוצות' (אגדת החורף במופע), באים לידי ביטוי אלמנטים אלו.

אביב - פריחה, צמחיה ירוקה, התחממות, התארכות הימים והתרבות האור, יציאה לטבע. בצד הריגשי-נפשי - 'יציאה מעבדות לחירות' (בדומה לחג הפס), שמחה והתרגשות. במופע שלנו האגדה האביבית על שלושת האילים והטרול - שמחה ומצחיקה מאוד את הילדים.

קיץ - שמש, אור, חום, ים וגלים. בצד הריגשי-נפשי - חגיגה, שמחה, חופש ותנועה. גם במופע שלנו - בקיץ אין אגדה, אלא חגיגת ריקודים בהשתתפות הילדים.

נדגיש גם את המעבר בין העונות - העונות בטבע תמיד מתחלפות בצורה הדרגתית ומשתלבת, כך גם במופע המעבר בין עונה לעונה הוא זורם ומשתלב.

 

2. היכרות עם השירים:

לוקח זמן לילדים להכיר שיר ולא תמיד בהאזנה ראשונה או שניה ילדים מתחברים לשירים.

במופע ישנם שירים מוכרים (בואו עננים, קולילי, ובסיום המופע תמיד נשיר שיר מוכר הקשור לחג מתקרב - בהתאם לזמן המופע בשנה), ושירים שמוכרים למי שמכיר את 'מוסיקה אורגנית' (וברור לנו שלא כולם מכירים).

הכנו פלייליסט של שירי המופע, מסודרים לפי סדר המופע להעמקת ההכירות של הילדים עם השירים לפני הגעתם למופע:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLM3ui-HWrIp6a22fjw0ek7FmXvxASXgXz

האזנה נעימה :)

3. היכרות עם אגדות

אגדות עם הם סיפורים עתיקים. יש בהם עומק רב, חכמת חיים, והם רוויים בסמלים.

אגדות עם סופרו עוד משחר האנושות ובטבע האנושי יש כמיהה לאגדות אלו.

האזנה לאגדות עם היא האזנה עמוקה - המאזין נכנס לתוך עולם ומלואו ודרך הסמלים שיש באגדה הוא חווה חוויה שלעיתים היא עמוקה בהרבה ממה שהוא מבין או חושב. האגדה עובדת ברבדים העמוקים של הנפש, ולא בכדי אמר ר' נחמן מברסלב שכשהוא הרגיש שתלמידיו כבר לא מבינים את הרעיונות שלו הוא החל לכתוב להם אגדות (ספורי מעשיות, ר' נחמן מברסלב).

כאשר ילד מקשיב לאגדה טובה, הוא תמיד 'יכנס פנימה', יאזין ברוב קשב - גם אם הוא ילד עם הפרעת קשב... הדבר פועל כקסם. כל מה שנדרש מהילד הוא הרגע הראשון - בו הוא מוכן להיפתח לאגדה ולהקשיב. אם הילד יעשה צעד ראשון זה - ההמשך כבר יהיה קל למספר האגדה.

איך 'מאמנים' את הילד ליכולת הזו? - פשוט מספרים לו סיפורים ואגדות (מה שבאופן טבעי הורים ומחנכים רבים עושים).

במופע 'סיפורים מארץ קולילי' שלוש אגדות, לאחת מהן - שלושת האלים והטרול' (אגדת האביב), תוכלו להאזין בקישור הבא (מלווה בתמונות מתוך הספר של מוסיקה אורגית- 'שיר וסיפור לכל עת'):

https://www.youtube.com/watch?v=GT16IweK1Po&t=321s

 

לסיום נספר לכם שיש לנו דיסק של המופע 'סיפורים מארץ קולילי' - ובו השירים והאגדות כפי שהם במופע - בביצוע להקת מוסיקה אורגנית. במידה ותרצו נשמח לשלוח לכם את הדיסק לפני המופע כהכנה.

להתראות בארץ קולילי!

צוות מוסיקה אורגנית

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
גרוס שאול
שאול 052-3764421

shaulg@organicmusic.co.il

,

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.