התעוררי

תחום: קולנוע
תת-תחום: מפגש עם יוצר וסרטו
משך זמן המופע: 20
סגנון: תיעודי
שם הרכב:
סיווג: מפגש עם יוצר וסרטו
שם המפיק: מירי קוסובר
שנת הסרט: 2015
קהל יעד: ט - יב
כמות קהל מקסימלית: 120
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 12/07/2017

 

הסרט "התעוררי" הוא הסרט הדוקומנטרי החרדי הראשון שהופק ע"י יוצרת חרדית מבית. הסרט מציג בפני הצופות עקרונות וערכים מתוך החיים החרדיים האותנטיים בתוך לב ליבה של החברה החרדית בבני ברק, מנקודת מבטה של בת הקהילה.

הסרט עוקב אחרי 4 תלמידות בסמינר למורות בבני ברק, במהלך הסרט נסקרים השלבים המרתקים של ה"שידוך", החל משלב הבירורים, עבור דרך הפגישות, והדיונים הכספיים, ועד לוורט, האירוסין, החינה וכמובן החתונה המרגשת, הסרט משתף את הצופה בלבטים הקשים, בויתורים הבלתי מתפשרים ובבחירה הנחרצת והמפתיעה של בנות פריפריה.

 


לצפייה בסרטון

על היצירה

הסרט "התעוררי" הוא הסרט הדוקומנטרי החרדי הראשון שהופק ע"י יוצרת חרדית מבית. הסרט מציג בפני הצופות בפעם הראשונה עקרונות וערכים מתוך החיים החרדיים האותנטיים בתוך לב ליבה של החברה החרדית בבני ברק, מנקודת מבטה של בת הקהילה.

הסרט עוקב אחרי 4 תלמידות בסמינר "אור החיים", שהוא סמינר למורות ולגננות הממוקם בבני ברק, ומשתייך למערכת החינוך החרדית שמכשירה את הבנות טרם צאתן לשוק העבודה ולחיי הנישואים.

בניגוד לסמינרים אחרים שבערים החרדיות, בהן מתחנכות בנות הקהילה, לסמינר זה מגיעות בנות מערי פריפריה בכל הארץ, בדרך כלל מבתים מסורתיים או חילוניים, אשר בחרו לעזוב את הבית, ולעבור ללמוד בבני ברק ולחיות בפנימיה, לעיתים סיבות של מצב משפחתי גרמו לכך, ולעיתים העדר מוסד חינוכי מתאים במקום מגוריהן.

במהלך הסרט המרתק, נחשפות הצופות לתהליך המדהים שעוברות תלמידותיה של המורה אסתר ברמן, מחנכת אחת מתוך הצוות החינוכי של "אור החיים", שאיפשרה באופן חריג ולא מקובל בציבור החרדי, להכניס מצלמה לכיתתה במהלך השיעורים, ולחשוף בפניה את שיטותיה החינוכיות.

המורה מובילה את תלמידותיה, לעבר מטרה נעלית וקדושה, שהיא אחת ממטרות העל של החינוך החרדי בכלל, ושל בנות חרדיות בפרט, והיא הקמת "בית של תורה". ההדרכה והליווי שלה חוצים הרבה מגבולות התפקיד הרגיל שלה כמורה, והצופות זוכות ללוות יחד עם המורה את התלמידות בכל התהליך המדהים והדרמטי של ה"שידוך" שלהן.

המורה, משולחן המטבח שלה, מבררת להן על הבחור אצל רבותיו, מדריכה אותן לפגישות, מייעצת להורים, ונושאת תפילה חרישית להצלחתן.

במהלך הסרט נסקרים בצורה אותנטית ובלתי אמצעית כל השלבים המרתקים של ה"שידוך", החל משלב הבירורים, עבור דרך הפגישות, והדיונים הכספיים, ועד לוורט, האירוסין, החינה וכמובן החתונה המרגשת, כאשר אחת הכלות הסכימה אף לשתף את הצופות בכל השלבים של יום החתונה שלה. הסרט משתף את הצופה בלבטים הקשים, בויתורים הבלתי מתפשרים ובבחירה הנחרצת והמפתיעה של בנות פריפריה.

על היוצרות 

ההישג הזה של הצצה אמיתית לעולם המסתורי והמתרחק מחשיפה אינו מובן מאליו. קדמו לו שנים ארוכות של מאמצים וחלום בלתי מושג של יוצרת חרדית, המפיקה מירי קוסובר. למעשה, מירי היתה מראשונות עורכות הוידאו במגזר החרדי. לאחר שסיימה את לימודיה בסמינר חרדי, התאהבה  בתחום המדיה ולמדה תוכנות עריכה באופן עצמאי וכעבור תקופה קצרה החלה ללמד מורות חרדיות את מקצוע העריכה, וכמובן ערכה "מצגות" (השם החרדי לסרטים). מהר מאד הבינה שזה לא זה, וחיפשה דרך להתקדם הלאה, לאחר חיפוש הגיעה לבמאית בשם ויולט (שיצר) מנדלסון, שהקדישה חמש שנים חשובות ללימוד קבוצת נשים חרדיות את רזי המקצוע של הקולנוע, במסגרת קורסים שנתיים בבית המורה של סמינר בית יעקב שרנסקי.

מירי נמשכה  לז'אנר הדוקומנטרי והבינה שזה מה שהיא חיפשה. בשנת 2013 התחילה מירי להפיק את הסרט הדוקומנטרי החרדי הראשון. היא רתמה למשימה את מורתה ויולט מנדלסון, כבמאית ואת הצלמת עמנואל מאייר. שלושתן יחד תיעדו במשך כשמונה חדשים את הרגעים המיוחדים בחייהן של גיבורות הסרט.עם סיום הצילומים הצטרפה העורכת  איידי פונפדר לפרויקט.

ב16/08/2015 הוקרן הסרט לראשונה בבית ציוני אמריקה בתל אביב, בארוע השתתפו מנהלות חרדיות נכבדות לצד נשים מוכרות מהתעשיה הקולנועית, והוא זכה לסיקור אוהד ממרילין וניג חוקרת הקולנוע החרדי שכתבה : מרילין וניג חוקרת הקולנוע החרדי: "היצירה הזו ריגשה אותי בגלל האופן בו התוכן מטופל, כשמורגש שזה חרדי אותנטי, עם נקודת תצפית נדירה מבפנים".

הסרט מעורר פולמוס ודיון נרחב בקרב הצופות, הנושאים שבדרך כלל עולים:

איך הצליחו היוצרות להביא למסך סצנות כל כך אינטימיות מתוך עולם סגור ומסוגר?

השילוב המדהים בין יוצרות ממגזרים שונים, שהוביל ליצירה מושלמת.

מדוע המצולמות לא מסכימות שגברים יצפו בסרט, ומהו בכלל ענין הצניעות של האשה החרדית?

וכמובן, תהליך השידוך החרדי, נושא שאף פעם אי אפשר לסיים אותו.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
מירי קוסובר
0504181516

mirik6000@gmail.com

בני ברק, הרב מלצר 24

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.