מוזיאון ארצות המקרא - אדריכלות גנים

תחום: אמנות פלסטית
תת-תחום: ביקור במוזיאון
משך זמן המופע: 90
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: הדרכה בתערוכה
שם המפיק: מוזיאון ארצות המקרא
קהל יעד:
כמות קהל מקסימלית: 35
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 17/12/2020

המבנים שסובבים אותנו, אלו שבהם אנו מתגוררים, אלו שבהם אנו לומדים, מבלים, נופשים או מנהלים את עסקינו - משקפים במידה רבה את התפקיד להם הם נועדו, את החזון של מי שבנה אותם ואת האמונות וסולם הערכים של התרבות בה ועבורה נבנו. התבוננות וחקר של מבנים אדריכליים מהעת העתיקה מזמנת למידה חווייתית של אותן תרבויות קדומות, שנעלמו מזמן אך שרידיהן עדיין נראים בשטח.

בסיור יגלו התלמידים מבנים מסוגים שונים אשר מקורם בארצות שונות. את הזיגורט הבבלי, את הפירמידות המצריות, את בית המקדש של שלמה המלך ואת האפדנה- אולם קבלת הפנים בארמון המלך אחשוורוש בפרס. באמצעותם ייחשפו התלמידים לתפיסות עולם מגוונות, לעושר תרבותי ולהשפעות של התרבויות האחת על השנייה ולחשיבה רב תרבותית.

המפגש מתאים בין השאר כלימוד לתקופת חודש אדר כהכנה לחג הפורים.

 

מטרת התכנית: באמצעות סיור מקוון נכיר מבנים מפורסמים מהעולם הקדום.  הסיור יעסוק באדריכלות מבנים מונומנטליים מהעולם הקדום – מקדשים, פירמידות וארמונות, באמצעותם נדון בצורות הנדסיות שונות המרכיבות את המבנים, שימוש בקנה מידה להשוואה והבנה של דגמי המבנים והשימוש ומשמעות המבנים השונים. בנוסף לדגמי המבנים נציג פריטים מקוריים מאוסף המוזיאון שיעשירו וירחיבו את הדיון בשימוש של המבנים.

 

שיוך לתכנית הלימודים: התוכנית עוסקת במספר נושאים הקשורים בתכנית הלימודים באמנות חזותית לכיתות א-ב: השוואה בין דו-מימד לתלת מימד, מסורת ומורשת, ועולם הדמיון והפנטזיה. אפשר לקשר את התכנית לחג הפורים במעגל השנה עם סיפור ארמון המלך אחשוורוש.

משך הפעילות: שעהשיעור מקדים:

נציג בפני התלמידים מספר תמונות של מבנים – בתים עתיקים וחדשים, מבני ציבור ומבנים פרטיים וננסה לחלק אותם בין בתים פרטיים ובתים ציבוריים.

באיזה חומרים משתמשים לבניה של הבתים?

מה משותף לכל קבוצה? (חומרים, גודל, צבע וכו')

איזה מבנים גדולים וציבוריים אתם מכירים? (ספריה, בית כנסת, הכנסת, ארמון, מקדש וכו')

אילו מאפיינים חוזרים על עצמם בבתים הציבוריים? (עמודים, גודל, צורות, עיטורים).

בפגישה שלנו במוזיאון ארצות המקרא נראה איך נראו בניינים חשובים וגדולים לפני שנים רבות ואפילו נפגוש את בית המקדש של שלמה המלך ואת הארמון של המלך אחשוורוש.

 

הצעה לשיעור מסכם:

אחרי שראינו את הארמונות והמקדשים של העולם הקדום לפני מאות ואלפי שנים, נהיה אנחנו אדריכלים. כל תלמיד יכין מבנה משלו – אפשר לגזור אלמנטים מתמונות של מבנים עתיקים וחדשים, או לצייר אלמנטים משל עצמנו למבנה שלנו.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
מוזיאון ארצות המקרא
02-5955305

education@blmj.org

ירושלים, שמואל סטפן וייז 21

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.