רואי דיין-Giro de Israel

תחום: מוזיקה
תת-תחום: מפגש מוזיקה
משך זמן המופע: 45
סגנון: הצגת כלי
שם הרכב: סולו
סיווג: כלי פריטה
שם המפיק: מכון למוסיקה ישראלית
קהל יעד: ז - יב
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 12/12/2019

רואי דיין הוא נגן מנדולינה צעיר ומבטיח. כבר בגילו הצעיר הוא מופיע בקונצרטים ופסטיבלים רבים, גם כסולן בליווי תזמורת, וגם בתוך אנסמבלים. הוא נולד וגדל בבאר שבע. במופע רואי מספר על ילדותו בבאר שבע, חוויותיו כנער עם בעיות משמעת, ועל המורה שלו למנדולינה, נגן המנדולינה הבינלאומי יקי ראובן, שזיהה את הכשרון של רואי ונתן לו את המסגרת החמה והתומכת שסללה את הדרך שלו למצוינות. במסגרת המופע רואי מנגן מבחר יצירות למנדולינה שהיו משמעותיות בדרך שלו כאמן, בהן הסונטה לכינור של בן-חיים, שאותה הוא ניגן בקונצרטים רבים בארץ, וכן יצירות שחבריו ללימודים באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים כתבו במיוחד בשבילו. 

רואי דיין נולד וגדל בעיר באר שבע. הוא החל את דרכו המוזיקלית בגיל 8 בקונסרבטוריון העירוני בנגינה על מנדולינה, וכיום לומד באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים. הדרך של דיין לא הייתה קלה כלל וכלל. דיין הרבה "לחפש צרות" במסגרות בהן למד בבית הספר ובין היתר גם בלימודי המוזיקה, אך כל הסיפור מקבל תפנית בעלילה כאשר מגיע לבאר שבע מנהל קונסרבטוריון חדש ושמו יקי ראובן, אשר החליט לקחת את רואי תחת חסותו. רואי, שהיה מרבה בבעיות משמעת, אי עמידה בזמנים והגשת משימות, הפך פתאום את אורך חייו והחליט שהוא לוקח את המוזיקה והמנדולינה למרחקים ופסגות חדשות. בשנת 2014 זכה דיין בפרס הראשון שלו בתחרות קרן אמריקה ישראל אשר עוזרת לאמנים צעירים להתפתח. לאחר מכן זכה בתחרות בביצוע מוזיקה ישראלית במקום הראשון בשנת 2016, מלגה של בונה המנדולינות הישראלי מר אריק קרמן ופרסי הצטיינות בתחרויות כלי פריטה באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים. כיום דיין עוסק בין היתר בהרצאות על מוזיקה ישראלית ועל התהליך שעבר כדי להראות לבני הנוער מהו המודל לחיקוי ומה ניצוצות קטנים של השראה יכולים לעשות.

דיין גדל והתפתח באמצעות ה"שיטה הבאר-שבעית" אשר דוגלת בנגינת מיטב הרפרטואר הכנרי ווירטואוזי - על המנדולינה. דיין זכה לעבוד ולנגן עם הרכבים מיוחדים ונודעים, כמו קולקטיב הבארוק הישראלי "בארוקדה", הסינפונייטה הישראלית באר שבע, רביעיית קרמן וסימפונט רעננה. עד לפני כמה חודשים דיין שירת בצבא ההגנה לישראל על התקן המוכר והנחשב "מוזיקאי מצטיין" אשר נתן לו להמשיך ולהתפתח מוזיקלית, גם בעת שירותו הצבאי.

כהכנה למופע מומלץ שהתלמידים יאזינו ליצירות שרואי דיין ינגן לפני המפגש. אפששר להשתמש בלינקים הבאים: 

https://www.youtube.com/watch?v=JorOOD7Lhc4

https://www.youtube.com/watch?v=VD4V89_yEog

https://www.youtube.com/watch?v=4xn_gwnHSO0

כמו כן אפשר למצוא מידע על נוסף גם באתר המכון למוסיקה ישראלית: imi.org.il

 

רעיונות לדיון:

- על מוזיקה ישראלית שנכתבת לכלי נגינה. מהי המוזיקה הזאת? מה המאפיינים שלה?

- על מפגש בין המזרח למערב במוזיקה הישראלית - יצירות שנכתבו לכינור ומבוצעות במנדולינה.

- על רואי דיין. מהו הרקע להצלחתו על בימות הקונצרטים? מדוע חשובה דמותו של המורה? ומהי השליחות שהוא נושא בה בדרכו האמנותית? 

 

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
מכון למוסיקה ישראלית
03-6247095

office@imi.org.il

תל אביב, התעשייה 4

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.