גוזמאית בצרות (ללא תאורה)

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 50
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: רובין מיכל
קהל יעד: גן - ג
כמות קהל מקסימלית: 250
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 28/10/2015

הצגה קומית-ספרותית מאת מיכל רובין
ע"פ "גוזמאי הבדאי" מאת לאה גולדברג
ובשילוב מוזיקה מאת סשה ארגוב

לאה שמש היא "פקחית שמש וים", נצר לשושלת מפוארת של פקחיות.

בכל בוקר היא פותחת את הים, תולה את השמש, מפזרת את הצדפים ומכינה את החוף לכבוד הרוחצים.

אלא שלאה מעט מפוזרת, וקצת מאחרת, ולפעמים היא נסחפת לכל מיני סיפורים וגוזמאות,

ואז היא שוכחת מה עליה לעשות...

*ניתן לקבל ערכת הכנה עם שפע רעיונות לפעילויות לפני ואחרי ההצגה.רציונל אומנותי

המופע גוזמאית בצרות מבוסס על אוסף הגוזמאות שכתבה לאה גולדברג לילדים, שהתפרסמו בעיתון "דבר לילדים" ושחלקן אוגדו בספר "גוזמאי הבדאי".

המופע שואב את השראתו מתוך רעיונות מופרכים שעולים בדימיון, שמתגשמים על הבמה באמצעות הטקסט הכתוב בשפה גבוהה ועשירה, והמשחק המסוגנן, עם נגיעות "דל-ארטיות", שמבטא את ה"גוזמה" באופן פיזי.

התפאורה והאביזרים, הנראים כמעין מיגזרות נייר, הופכים על הבמה מדו-מימד לתלת-מימד, וממחישים את התהליך שבו "רעיון" קורם עור וגידים עד להגשמתו המלאה בחיוניות וחיות על הבמה.

העיבודים המוסיקליים, רובם על לחניו של סשה ארגוב, נכתבו לפסנתר בלבד. הם שואבים השראה מן הסרטים האילמים, אך עדיין נשארים ישראלים כל כך. בכלל, זהו מופע ניזון באופן מובהק מהתרבות הישראלית, הן בכתיבתה של לאה גולדברג, הן בלחניו של סשה ארגוב, והן בלוקיישן שבו הוא מתרחש - על חוף הים. ניתן לומר שזהו מופע "כחול-לבן", הן בתכניו והן בצבעיו.

 

הסיפור

כמובן שבתוך כל "הקדירה" - המכילה שפה גבוהה, חריזה, מוסיקה, צבע, וחומר - מסתתר סיפורה האנושי של הגיבורה: לאה שמש. לאה היא "פקחית ים ושמש", דמות "מינכהאוזנית" מעט מפוזרת, שחרף תפקידה מלא האחריות נוטה להיסחף בסיפוריה ודימיונה. היא חוששת שלא לעמוד בדרישות התפקיד החשוב אותו היא מאיישת ובציפיות "הממונים". אך מצד שני, בזכות אישיותה הצבעונית היא ממלאת את החוף והים בקסם ושמחה, הייחודיים רק לה. בתוכה מתקיים כל העת הקונפליקט שבין המעמד והתפקיד הרשמי המוטל עליה, לבין נטיותיה, שלא לומר חולשותיה, לסיפור ולדמיונות. או שאולי אלו הם דווקא חוזקותיה...?

 

על דימיון ומציאות

דימיון יוצר מציאות. גם בחיים כאשר אנו קשובים למחשבותינו, לאמת הפנימית שלנו, ופועלים על פיה  בעשייה עד להגשמתה בעולם; כל שכן ביצירה המתחילה מרעיון דימיוני, דרך עשייה עד להגשמתה וחשיפתה לעולם. כאשר הדימיון, ההגשמה והנתינה מחוברים בכנות להוויתנו, למי שאנו, נולדת יצירה שהיא ייחודית רק לנו ומעניקה לעולם משהו אמיתי מאיתנו. כך קורה לגוזמאית בהצגה: לאחר שהיא מעניקה מעצמה לסובבים אותה, היא זוכה, להפתעתה, בקבלה, הערכה ואפילו במתנה.

 

גוזמאית בצרות - חוות דעת

"עיקר הקסם של ההצגה - הלא היא העברית הצחה והמשחק המקסים של מיכל רובין, שמלהטטת עם תפאורה עשויה ביד אמן, ומשלבת גם מוסיקה של סשה ארגוב."

מירב איילון ספרנית, זכרון יעקב.

 

"מיכל רובין הופיעה אצלנו השנה בשתי הצגות: "סודות בצנצנת" בעקבות שירי מרים ילן שטקליס –ו"גוזמאית בצרות" בעקבות לאה גולדברג –

שתי ההצגות הצטיינו בתפאורה מוקפדת, בטקסט איכותי ובשפה גבוהה. מיכל מקצועית מאד, משעשעת ורצינית כאחד ויוצרת קשר מצוין עם הילדים.הילדים נהנו מאד משתי ההצגות. הגננות וההורים התרשמו מאד מהאיכות הגבוהה, מהמשחק המקצועי, מהמוזיקה והתפאורה היפהפיה.

אני שמחה מאד להמליץ על שתי ההצגות ." דפנה פישר, מנהלת ספריית חוף השרון. 

ניתן לקבל ערכת הכנה עם טקסטים מתוך ההצגה ושפע רעיונות לפעילויות עם הילדים לפני ואחרי ההצגה.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
רובין מיכל
054-8300377

Michalrubin68@gmail.com

פרדס חנה, היוגב 1

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.