מתחם חסן ערפה- דיוקן של חיים פרומים

תחום: קולנוע
תת-תחום: מפגש עם יוצר וסרטו
משך זמן המופע: 20
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: מפגש עם יוצר וסרטו
שם המפיק: יואב גורפינקל
שנת הסרט: 2019
קהל יעד: יא - יב
כמות קהל מקסימלית: 120
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 24/02/2020

מתחם חסן ערפה נמצא חמש דקות מלב העיר תל-אביב אך רחוק ממנה אלפי קילומטרים. יואב גורפינקל יוצר הסרט, ליווה את תושבי המקום, רבים מהם משולי החברה, בקרב הישרדות אחרון וחסר סיכוי, אל מול כוחות גדולים וחזקים מהם. דיוקן של חיים פרומים של נפשות שנשארו חולמניות אל אף מאבקי ההישרדות היום יומיים. 

 

כתיבה, בימוי והפקה: יואב גורפינקל, ישראל, 2019

 
לצפייה בסרטון

יואב גורפינקל הוא במאי, ומפיק, שחתום על הפקות טלוויזיה רבות, ביניהן הסרט הדוקומנטרי "החנויות של פעם", הסדרה  "צו האופנה" עם קרן מור, סדרות הדרמה לנוער "זבנג", "דאוס", "שכונה" וסדרות הריאליטי - "לרדת בגדול" ו-"האח הגדול".

בתחילת המפגש אציג בקצרה את עצמי, קורות חיי המקצועיים והיותי חלק ממשפחה שעוסקת בקולנוע- אבי הוא צלם הקולנוע דוד גורפינקל וזכיתי לעשות יחד איתו את סרטי הדוקומנטרי הקודם. אספר על עבודתי בתחום הטלוויזיה המסחרית בתוכניות כמו האח הגדול וההבדלים שבין יצירה דוקומנטרית אישית ליצירה מסחרית.

אספר על תהליך העבודה על הסרט - כיצד הגעתי  לפגוש את מישה שבונה סירה כדי לברוח מהארץ ועל בניית האמון בינינו, השלב בו הוחלט לספר את סיפור המקום שנמצא בתהליכי הריסה ובנית מגדלים, החיפוש אחר גיבורים נוספים לסרט שהיה כרוך לעיתים במפגשים לא נעימים ואלימים בסביבה עוינת וקשה,  הפער שבין תל אביב המודרנית והנוצצת למתחם המוזנח והעלוב שנמצא במרכזה ורבים מתושביו הם חסרי כל שחיים בסביבה קשה. וכיצד כל זה פוגש את המציאות הבורגנית התל אביבית בא אני חי שנמצאת במרחק של 15 דקות הליכה. מה משך אותי להגיע שוב ושוב במשך 5 שנים למקום. כיצד ניסיתי במשך כל תקופת עשית הסרט למצוא מקור מימון ולמרות שלא מצאתי המשכתי בעשייה מתוך האמונה בסיפור ובכוחם של אנשים שמשתתפים לעורר הזדהות רגש ועניין. כיצד ההתעקשות הביאה את הסרט  לחשיפה לקהלים רבים בהקרנות רבות בקולנועים ומתנ"סים ברחבי הארץ, השתתפות בפסטיבל הקולנוע בירושלים  ולשידור טלוזיוני בערוץ כאן 1.

אני מקיים הקרנות ומפגשים רבים שלאחריהם נערך דיון של שאלות ותשובות עם הקהל. ההקרנה מעלה שאלות על היכן נמצאים משתתפי הסרט היום, האם במהלך ההיכרות עם המשתתפים רציתי לסייע להם, האם הייתי צריך לנסות לסייע לצאת מהמצב הזה, האם מקומי  הוא רק של מתעד המרוחק מהסיטואציה ומהגיבורים, או האם יש גם מקום לקרבה מסוג אחר. עד כמה אנחנו ביום יום שלנו יוצרים קשר עם אנשים ממקומות מוחלשים, כמה אנחנו רגישים לסביבה שלנו ולדברים שמתרחשים סביבנו ועד כמה אנחנו  מוכנים להיות מעורבים ולקחת עמדה ולפעול. מה החשיבות של יצירת מערכת יחסים עם סביבה שאינה קרובה אלי באופן ישיר ומיידי.

עבור צופים צעירים שנמצאים רגע לפני שירות צבאי ובתקופה של משבר חברתי עמוק, שאלות ונושאים אלה של מעורבות, מבט אל האחר, קשר עם השונה וערבות הדדית הם נושאים משמעותיים שהסרט מעורר מחשבה אליהם בצורה לא פורמלית ודידקטית אלא חוויתית רגשית. 

מאיזה שעה 10:00
עד איזה שעה 11:40
שפת המופע עיברית
ציוד הקרנה מקרן . מסך. ציוד הגברה ומיקרופון
החשכה כן
סאונד כן
מסך כן
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
יואב גורפינקל
0523426517

yoav.gurfi@gmail.com

יפו-תל אביב, מצפה 3

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.