מורין נהדר - ישנה בחיק ילדות - מסע אל עולם הפיוט

תחום: מוזיקה
תת-תחום: מפגש מוזיקה
משך זמן המופע: 60
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: הרכב כלי-קולי
שם המפיק: הדר רביד
קהל יעד: ז - יב
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 09/10/2018

במופע מבצעת מורין את מיטב הפיוטים של פייטני תור הזהב שפעלו לפני 800 עד 1000 שנה בלחנים מקוריים שלה שזכו להצלחה רבה, ומראה כיצד הם רלוונטיים גם למציאות שלנו כיום ב-2018.

בין הפייטנים שמורין תשיר מיצירותיהם נמנים ר' שלמה אבן גבירול, ר' יהודה הלוי, ר' אברהם אבן עזרא ועוד.

מורין אף תסביר את העבודה על הלחנת הפיוטים, ותלמד את התלמידים כיצד יש לשיר אותם בצורה נכונה, ואף תנחה אותם כיצד לשיר עמה ותדגים יסודות חשובים בפיתוח קול. בנוסף, מורין מביאה עמה למופע כלים אתניים שעליהם היא מנגנת, ומדגימה את הניגון עליהם וההבדל ביניהם לבין כלים מהמוזיקה המערבית.

מורין נהדר 

מורין נהדר היא זמרת, חוקרת, מלחינה, יוצרת, ופייטנית ישראלית, שהחייתה את מסורת השירה והפיוט היהודי-פרסי וגאלה אותו משכחה.

באוגוסט 2018 יצא לאור 'למה תעמוד רחוק', אלבום פיוטים חדש שבו 11 לחנים מקוריים של מורין לפייטני תור הזהב בימי הביניים ולמזמורי תהילים.

בשנת 2014 מורין הוציאה לאור את אלבום הפיוטים  "ישנה בחיק ילדות", (שהתבסס על מסורת הפיוטים של יהדות איראן, אותה מורין גאלה משכחה במחקר מקיף) שזכה לביקורות נלהבות והגיע למקום הראשון במצעדי המכירות בישראל. שם האלבום והמופע 'ישנה בחיק ילדות' לקוח מפיוט בשם זה של ר' יהודה הלוי. 

ב-2016 מורין הוציאה לאור את האלבום 'פרח החיטה', שהוקדש לשירי עם פרסיים ממסורת שירת החול של יהודי איראן בעיבודים מחודשים, ואף הוא זכה להצלחה רבה בארץ ובעולם ולשבחי הביקורות.

ב- 2017 מורין השתתפה בפרויקט 'הארכיון' של אייקאסט ובו הקריאה כקריינית עשרות פיוטים של מיטב פייטני תור הזהב ואף משוררים בני זמננו.

מורין נולדה באיספהאן שבאיראן ועלתה לארץ כפעוטה עם משפחתה בעקבות המהפכה האיסלאמית באיראן ועלייתו של ח'ומייני לשלטון. בילדותה הצטרפה למקהלת הילדים "אנקור" (גילאי 10 ועד 18)  עמה הופיעה ברחבי העולם בתחרויות למקהלות ילדים ונוער, וכבר אז נודעה כילדת פלא ובקולה המרשים. למדה בתיכון האקדמיה למוסיקה בירושלים.

מורין היא בוגרת האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים, וסיימה בהצטיינות שני תארים במחלקה הווקאלית ובמחלקה לקומפוזיציה, חינוך מוסיקאלי וניצוח מקהלות, והיא גם בעלת תעודת הוראה מוסמכת.

למרות הכשרתה כזמרת מבצעת בתחום השירה הקלאסית-אירופית, נהדר הצטרפה בגיל 17 לאנסמבל איספהאן, שביצע מוסיקה פרסית קלאסית ושירה עממית פרסית. לאחר מספר שנים הקימה נהדר אנסמבל משלה, ובמקביל להופעותיה החלה לחקור באופן עצמאי ובמימון עצמאי משנת 2000 ועד היום את מסורת הפיוטים של יהדות איראן, ובכך גאלה פיוטים רבים מן השכחה.

נהדר הינה הפייטנית היחידה בארץ ובעולם המבצעת את מסורת השירה והפיוט היהודי-פרסי. כמו כן היא שמה לה למטרה להמשיך את המורשת ההולכת ונעלמת על ידי כתיבת לחנים משלה בסולמות פרסיים עתיקים ("דאסטגאה") לפיוטים וטקסטים מן המקורות היהודיים. לחנים אלה משולבים בהופעותיה יחד עם פיוטים עממיים-פרסיים ופיוטים גם מעדות ישראל ( אשכנז-ספרד- מזרח) שעובדו בצורה מודרנית על מנת לקרב רבים לשמוע אותם ולהתחבר אליהם מחדש. בנוסף, מורין הלחינה שירי משוררים רבים, ביניהם יהודה עמיחי, אורי צבי גרינברג ,אמיר גלבוע, רבי יהודה הלוי, אבן גבירול , לאה גולדברג, חביבה פדיה ועוד.

 נהדר שיתפה פעולה עם אמנים ישראלים רבים, ביניהם אתי אנקרי, אהוד בנאי, ברי סחרוף, רונה קינן, שאנן סטריט , דניאלה ספקטור, דין דין אביב, שלמה בר ועוד. נהדר הופיעה ב15 שנים האחרונות בארץ וברחבי העולם עם ההרכב שלה, עם הרכבים בהם התארחה ועם תזמורות בפסטיבלים למוסיקת עולם, למוסיקה קלאסית-מערבית ולמוסיקה בת זמננו. בנוסף, הופיעה מספר פעמים עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית,  תזמורות סינפונט רעננה וב"ש.

נהדר נמנית עם רשימת אמנים יוקרתית של ה-BBC שהוציא ב-2012 דיסק כפול למוסיקה מכל העולם, ובו היא מבצעת שיר ערש עממי-פרסי בעיבודה. הפיוט "תפילה לשלום" מסליחות ליום כיפור בהלחנתה, זכה להופיע באירופה בתקליטור עולמי לכבוד 100 שנה לפרס נובל. ב-2015 נבחרה לאחת מ-50 הנשים מעוררות ההשראה בישראל בעיתון 'נשים'.

 

 

 

הכנה למופע

לקראת המופע התלמידים יכולים לשמוע פיוטים של מורין בערוץ היוטיוב שלה, וכמו כן אף לשמוע אותה מקריאה עשרות פיוטים של מיטב פייטני תור הזהב

באתר אייקסט. בנוסף, ניתן להיכנס לאתר 'הזמנה לפיוט' ולקרוא שם באופן מפורט על כל פיוט שאותו שרה מורין

ערוץ היוטיוב - https://www.youtube.com/channel/UCFAgeEWkjTrI_E47w7fO3xw

אייקסט - http://www.haarchion.co.il/narrator/×�×�ר×�×�-× ×�×�ר/

הזמנה לפיוט -  http://web.nli.org.il/sites/nlis/he/song

 

רעיונות לדיון

מה ההבדל בין פיוט לשיר רגיל?

איך והאם פיוט שנכתב לפני 1000 שנים בכלל יכול לדבר לנוער בשנת 2018?

מה הנושאים של הפיוטים, ואיך אפשר בכלל להבין על מה הם מדברים עקב העברית הגבוהה?

מה הופך זמר לפייטן ומה ההבדל ביניהם?

איך בעצם שרים פיוטים - כמו שיר רגיל או בצורה שונה?

איך החלה מהפכת הפיוטים בישראל?

איך אשה מסתדרת בעולם הפיוט שהוא כה גברי, ואף זוכה בו להצלחה כל כך גדולה?

כיצד מורין הצליחה לגאול משכחה את הפיוטים האבודים של יהדות איראן, ועוד להפוך אותם לאלבום שהגיע

למקום הראשון במצעדי המכירות בארץ, זכה לשבחי הביקורת והפך למופע שעלה מאות פעמים בכל הארץ?

בנוסף, מורין אף תספר את סיפורה האישי, החל מעלייתה לארץ מאיראן ועד החיבור בין הקצוות והעולמות השונים, שבכולם נמשך תמיד החיפוש אחר הבית, הפינה הפרטית ומציאת נקודת האיזון בין היהדות לישראליות.

 

 

 

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
הדר רביד
0528366771

morinproduction@gmail.com

תל אביב, שדרות סמאטס 20

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.