השיטה של ג'ורדן - הדר ברנשטיין

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 60
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: תאטרון הקיבוץ
קהל יעד: ד - ח
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 10/05/2021

ירדן – ילדה המתמודדת עם לקויות למידה חמורות שמשפיעות על יכולותיה בלימודים ועל דימויה העצמי והחברתי, מחליטה לעשות שינוי באמצעות נקודת החוזק שלה – כשרונה הגדול על מגרש הכדורסל. ההצגה מעודדת את הילדים להאמין בעצמם ולהתמודד באומץ עם המכשולים העומדים בפניהם בדרך להגשמת חלומותיהם, ומעוררת מודעות לקשיים שחווים ילדים עם לקויות למידה. השחקנית מגלמת בווירטואוזיות מגוון דמויות מחייה האישיים ומהווי בית הספר, ומעבירה לקהל הילדים באופן חוויתי, מרגש אך מלא הומור, את עקרונות השיטה שפיתחה, שכוללים מסרים חשובים כגון: לדעת לבקש עזרה, לגלות סובלנות לקושי (שלך ושל האחר), ולחשוב "מחוץ לקופסה".     
מחזה: תום חודורוב וחן גרטי
במאי: עידן עמית
מוזיקה: אפי שושני
עיצוב תלבושת ואביזרים: טל קילשון
וידאו ארט: גיא בן גד
עיצוב תנועה: קים גורדון
מאמן כדורסל: רביב משה – מאמן בנבחרת הנוער הפועל תל אביב
צילום: תמי שחם
שחקנים אורחים: נתן – יניב סויסה, עומר- אלון ליאור

דבר המחזאים

חן גרטי ותום חודורוב

 

לפני כמה חודשים, אחותו הקטנה של תום, קיבלה תעודת בגרות והשלימה בהצלחה את לימודיה בבית הספר. ובעוד שלילדים והורים רבים זה נראה כמו עניין של מה בכך – עבורה, היה זה ניצחון גדול. במשך שנים ארוכות היא סבלה מלקויות למידה קשות והפרעות קשב וריכוז שהפריעו לה מאד במהלך לימודיה - והשפיעו מאד גם על הדימוי העצמי שלה ועל כישוריה החברתיים. היא הרבה פעמים הרגישה "טיפשה", "לא מסוגלת", וסבלה מהקנטות מצד חבריה לכיתה (ולעתים אף מצוות בית הספר שלה...).

לכן, כתבנו את המחזה "השיטה של ג'ורדן" בתחושת שליחות גדולה. המחזה הזה מוקדש לאחותו של תום, ולאחיינה של חן שסובל גם הוא מבעיות דומות, ולכל אותם הילדים שמרגישים שלא רואים אותם מספיק; שאחרים לא מצליחים להבין לעומק את הבעיות שאיתן הם מתמודדים במשך שנים ארוכות; ושלא מציעים להם מספיק פתרונות ודרכי התמודדות עם מצבם. בתחקיר שערכנו הופתענו לגלות כמה ילדים כאלה יש (לפי נתוני אגודת ניצן, 10-15 אחוזים מכלל אוכלוסיית הילדים והבוגרים בארץ ובעולם מתמודדים עם לקויות למידה שונות!). רצינו להפוך אותם לקצת פחות שקופים – לעצמם ולסביבתם.

"השיטה של ג'ורדן" עוסק בירדן, ילדה עם כישרון גדול בתחום הכדורסל שמעריצה את שחקן ה-NBA מייקל ג'ורדן וחולמת להיות קפטנית נבחרת בית הספר. אלא שירדן מתמודדת עם לקויות למידה חמורות שמשפיעות על יכולותיה בלימודים ועל דימויה העצמי והחברתי - באופן שמאיים על סיכוייה להגשים את חלומה. בשיא המשבר שהיא חווה, אחרי עוד מבחן כושל והקנטות בלתי פוסקות מצד מאיה, מלכת הכיתה, היא מבינה לראשונה שהכדורסל הוא לא רק הסחת דעת ומפלט מהקשיים, אלא גם מפתח להתמודד עם קשייה ולהשתפר בלימודים. על המגרש היא מלמדת את עצמה דרכי למידה חדשות וחוויתיות, רוכשת כלים ומיומנויות שעוזרים לה לזכור את החומר, ואף מעבירה את השיטה הלאה לחבריה לכיתה ויוצרת כך גם מפגשים חברתיים חדשים.

אנחנו מקווים שהצפייה בהצגה תעודד את הילדים להאמין בעצמם ולהתמודד באומץ וביצירתיות עם המכשולים העומדים בפניהם - ולמצוא את הדרך הייחודית שלהם להגשים את חלומותיהם (כפי שעשה מייקל ג'ורדן עצמו, שסבל מ-ADHD), בעזרת חשיבה "מחוץ לקופסה".

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
תאטרון הקיבוץ
052-6836070 נטע

neta@kibutz-theater.co.il

תל אביב, חפץ חיים 26

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.