אח שלי גיבור-מפגש עם הבמאי יונתן ניר/היצע נוסף

תחום: קולנוע
תת-תחום: קולנוע
משך זמן המופע: 90
סגנון: תיעודי
שם הרכב:
סיווג: מפגש עם יוצר וסרטו
שם המפיק: ניר יונתן
קהל יעד: ב - יב
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 04/09/2023

צעירים ישראלים בעלי תסמונת דאון יוצאים עם אחיהם לטיול תרמילאים בצפון הודו. כל אחד מזוגות האחים נושא עימו מהבית קונפליקט לא פתור.

המסע המאתגר מציף זכרונות ילדות, חושף את הקשיים אבל גם את רגעי הקסם שמביא איתו אח מיוחד לתא המשפחתי.

על רקע נופי ההימלאיה, בליווי מוזיקה מקורית של אהוד בנאי, מסע אל ארץ רחוקה הופך למסע אל תוך הלב. מסע של התקרבות והשלמה.

רקע על הפרויקט
פרויקט "אח שלי גיבור" החל מיזם צעיר, אנוש קסל, בוגר החוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב.

בסוף קיץ 2011 החליט אנוש לצאת עם אחיו הצעיר חנן, שנולד עם תסמונת דאון, לטיול תרמילאים של שלושה שבועות בנפאל. שם הם חוו חוויה מאתגרת שחיברה וקירבה ביניהם.

הטיול זכה לחשיפה רבה בתקשורת הישראלית ולהד ציבורי נרחב. החשיפה הביאה לפניות של משפחות שיש להן ילד\ה עם תסמונת דאון שרצו גם הן לעבור חוויה דומה. בעקבות זאת, הרחיב אנוש את הרעיון לפרויקט קבוצתי יחד עם היזם ומדריך הטיולים איתמר פלג, מנהל חברת "יומן מסע" המתמחה בטיולי קונספט מהסוג הזה. יחד הם גיבשו קבוצה של 22 אנשים - 11 בעלי תסמונת דאון עם 11 אחים. הקבוצה יצאה יחד לטיול תרמילאים אתגרי בצפון הודו בסוף 2013 בהדרכת פלג. אל הקבוצה הצטרף הבמאי יונתן ניר, הצלם יואב קליינמן וצוות הפקה שתיעדו את החוויה .

הסרט - הצלחות והישגים ברחבי העולם
בראשית 2017 , הוקרן הסרט לראשונה בחו״ל, בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של סנטה ברברה והפך להיות הסרט התיעודי הראשון והיחיד ב- 32 שנותיו של הפסטיבל הוותיק והיוקרתי הזה, שזכה בשני הפרסים הראשונים – פרס הסרט הטוב ופרס בחירת הקהל. בהמשך השנה זכה בעשרות פרסים נוספים בפסטיבלים בינלאומיים ביניהם פרס במאי השנה בפסטיבל דוקאדג׳ בניו זילנד ופרס הסרט החברתי הטוב של השנה בפסטיבל בלגראד ובפרס הסרט הטוב בפסטיבל קאן לצרכים מיוחדים והוקרן ביותר מ- 200 פסטיבלים ואירועים מיוחדים ברחבי העולם.
״אח שלי גיבור״ נבחר שנתיים ברציפות להיות הסרט המוביל של ארגון (Jewish Disability Awareness and Inclusion Month) JDAIM עם עשרות הקרנות בקהילות יהודיות בארה״ב, הוא הוקרן בפסגת קרן משפחת רודרמן בבוסטון, בכנס השנתי הראשי של ארגון התסמונת דאון של ארה״ב בסקרמנטו, ובכנס השנתי של ארגון התסמונת דאון העולמי בגלזגו.

גם בישראל הצלחתו של הסרט ״אח שלי גיבור״ עלתה על המצופה.
עם למעלה מ- 1800 הקרנות ויותר מ-500 אלף צופים, הפך ״אח שלי גיבור״ לאחד מסרטי התעודה הנצפים ביותר בבתי קולנוע ובהקרנות פרטיות, בישראל בכל הזמנים.

בין השאר הוקרן הסרט עשרות פעמים בבתי ספר לכל אורכה ורוחבה של הארץ.


דוגמאות לתגובות תלמידים:
- ״בתחילת הסרט לא ידעתי מה זה תסמונת דאון ואם הייתי רואה ילד כזה הייתי מפחדת. עכשיו אני
מבינה שבעצם יש המון מה ללמוד מהם והייתי רוצה להתנדב אתם״

אור בת 16 , קריית גת


- ״יש לי אחות עם צרכים מיוחדים והסרט הזה היה הפעם הראשונה שהבנתי שאני לא לבד. עכשיו
כשהילדים האחרים מכירים אנשים כמוה, אני קצת פחות מתביישת להביא חברים הביתה״.

הודיה בת 15 , ירושלים

- ״הסרט הראה לי כמה יש לנו ללמוד מאנשים עם תסמונת דאון וגם מהאחים שלהם: אהבת חינם,
רגישות, קבלה של האחר, סבלנות, התמודדות למרות המגבלה ועוד מלא דברים. הייתי רוצה
לפגוש את הגיבורים שלו ולתת להם חיבוק״

איתי, בן 16 , חיפה

 

על המרצה

יונתן ניר הוא במאי ומפיק של סרטים דוקומנטריים זוכי פרסים ומרצה מבוקש.
סרטיו ״הדולפין״, ״לחתוך את הכאב״, ״אח שלי גיבור״, ״האיש הנעלם – הסיפור של וילפריד ישראל״, ו-״תמונת חייו״, שודרו בערוצי הטלוויזיה המובילים בעולם, נצפו על ידי מיליוני צופים ביותר מ -60 מדינות שונות וזכו בשבחי הביקורת ובעשרות פרסים בפסטיבלים בינלאומיים נחשבים.

בנוסף לעבודתו כבמאי ומפיק, רכש לו ניר בעשור האחרון שם של מרצה מנוסה ומבוקש והוא העביר עד היום יותר מ-1500 הרצאות בפני קהלים מגוונים בארץ ובעולם.
בהרצאותיו מעוררות ההשראה, המשולבות עם הקרנה של אחד מסרטיו ומותאמות באופן אישי לקהל אותו הוא פוגש, הוא מדבר על קולנוע דוקומנטרי ככלי לשינוי חברתי והעצמה אישית, הוא מדבר על אתיקה, אסתטיקה ומה שביניהם ומספר סיפורים מאחורי הקלעים של הפקות מורכבות באזורי קיצון, הדורשות התמודדות עם מצבי חוסר וודאות, תסכול ופחד והמחייבות עבודת צוות, סבלנות, אמונה ותקווה.
בין השאר העביר יונתן עד היום הרצאות בפני יותר מ-400,000 תלמידי תיכון וסטודנטים במוסדות אקדמיים בארץ ובעולם, הרצה בכנסים של שופטים, רופאים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, בארגונים גדולים, בחברות היי-טק ובאירועים מיוחדים שנערכו במקומות שונים בעולם - בין השאר במוזיאון הסובלנות בלוס-אנג׳לס, במוזיאון השואה במונטריאול, ובבנייני האו״ם הראשיים בווינה.
בשנת 2019, נבחר ל-EDMUND HILLARY FELLOWSHIP, תכנית יוקרתית של ממשלת ניו זילנד, המכירה ביזמים וביוצרים בינלאומיים פורצי דרך ומובילים בתחומם, שעבודתם תורמת תרומה משמעותית לאנושות.
בשנת 2020 הרצה ב-TEDx על קולנוע דוקומנטרי ככלי לעיבוד והתמודדות עם טראומה.
החל משנת 2021 הוא משמש כבמאי ראשי של סרטי התעודה בחברת ההפקה הבריטית אמברג'ק פילמס, בשותפות עם אנדי בייאט, הבמאי והמפיק של סרטי ה-BBC - "עולם מופלא" ו"הכוכב הכחול".

מהלך הפעילות - מפגש פנים אל פנים עם יוצר הסרט (90 דק)

-הצגת הסרט והפרויקט (8-10 דק) - מה זה פרויקט "אח שלי גיבור"? איך הוא התחיל? איך קרה ש-11 זוגות אחים ואחיות (שחצי מהם עם תסמונת דאון) יצאו ביחד להודו? איך זה הפך להיות סרט? ההקדמה נותנת כלים לצפייה בסרט, "תופסת" את הקהל ומעלה את האנרגיות של הצפייה.

-הקרנת הסרט (52 דק)

-הרצאה ודיון עם הקהל (20-30) - ההרצאה עוסקת בקונפליקטים שהסרט מעלה ועל הקשיים הכרוכים ביציאה למסע כזה. עולות שאלות כגון - מי אנחנו שנבחר בשבילם? אולי הגזמנו שנסענו עד להודו? אולי האתגר היה גדול מדי עבורם? השאלות מובילות לדיון משמעותי לגבי חינוך בכלל וחינוך מיוחד בפרט וכן, לאחריות שלנו בשילוב האחר/המיוחד בחברה. 

 

שיעורי הכנה וסיכום

בנוסף לכך, אתם מקבלים מאיתנו שני שיעורים - הכנה וסיכום, אותם אנחנו ממליצים מאד להעביר לתלמידים בכיתות לפני הסרט ואחריו. השיעורים כוללים מערכים מלאים, מצגות ומידע נוסף למורים.

ההכנה נותנת רקע כללי לצרכים מיוחדים ולתסמונת דאון בפרט, מעניקה כלים רגשיים לקראת המפגש עם הסרט והבמאי, וכמובן גם מעוררת ציפייה לקראת הארוע. הסיכום עוזר לעיבוד החוויה כולה בקבוצת קטנות (כל מורה עם הכיתה שלו/ה), לדיון מעמיק עם שאלות מכוונות.

בסופו של התהליך התלמידים יוצאים בעיקר עם התחושה שהם ממש רוצים להכיר אנשים מיוחדים, ושיש להם הרבה מה ללמוד מהם, ולא רק מה לתת להם

 

מפרט טכני מחשב עם חיבור USB, מקרן, מסך, רמקולים ומיקרופון ;
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

סיגלית חיים גורי נתניה

לינק לצפיה

יפעת קבסה אורט פסגות

לינק לצפיה

ריוה אלמוג מעיין שחר

לינק לצפיה
ניר יונתן
0523990622 יונתן

niryonatan@gmail.com

עמק יזרעאל, רמות מנשה 19245

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.