איריס אליה כהן וסדרת "סבתא טורבו"

תחום: ספרות
תת-תחום: מפגש עם סופר או משורר
משך זמן המופע: 42
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: איריס אליה כהן
קהל יעד: א - ד
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 11/11/2020

אחרי עשרות הרצאות ברחבי הארץ והעולם, שבעה רבי מכר, שישה פרסים וארבעה ילדים, (לא בהכרח בסדר הזה) מגיעה אלינו הסופרת והמשוררת איריס אליה כהן עם סידרת סָבְתָא טוּרְבּוֹ הסבתא הכי מגזימנית, פטפטנית ומצחיקנית בעולם!

אז מי היא סָבְתָא טוּרְבּוֹ ? 

סבתא מזל-מזולה-טורבו היא אישה בת 63 או 36, (תלוי על איזה צד היא קמה בבוקר) היא טובת לב ומצחיקה אבל מגזימנית פרועה, אז אל תאמין לאף מילה שלה. לפני עשר שנים היא פתחה בית מלון קטן, שהיא מנהלת בצורה די מחפירה. דוגמאות? אז האורחים שמשכירים אצלה חדר נשארים די רעבים, כי לא תמיד מתחשק לה להכין ארוחות. הם גם די מותשים, כי הם נדרשים לנקות את החדרים בעצמם, והיא גם באה לבדוק! והם גם מאד עייפים, כי סבתוש אוהבת להתאמן בנגינה על החצוצרה שלה. (כן, כן, סבתא חברה בתזמורת כלי נשיפה של טבריה! ) ודווקא באמצע הלילה. לאורחים שמתלוננים שהם לא מצליחים להירדם, היא נותנת זוג אטמי אוזניים 'על חשבון הבית'.... אבל שלא תבינו לא נכון... סָבְתָא טוּרְבּוֹ מהממת! היא חרוצה וחכמה וחזקה, כמובן. יש לה מנוע טוּרְבּוֹ... אף פעם לא תשמעו ממנה 'לא רוצה' או 'לא יודעת' או 'לא מצליחה'. הכול היא רוצה, הכול היא יודעת והכל, אבל הכול, היא מצליחה!

רוצים לפגוש אותה במציאות? הזמינו אותה לפגישה!

הסופרת והמשוררת איריס אליה כהן, כלת פרס יצחק נבון, פרס ראש הממשלה, פרס רמת גן, פרס שרת התרבות, מועמדת פעמיים לפרס ספיר ועוד, פרסמה עד כה שבעה ספרים, בהם רבי המכר "מַכְּתּוּבּ" "גַּלְבִּי", "שְׁחַרְחֹרֶת" וספר הילדים, "סבתא טורבו" שזכו לאהבת הקהל ולשבחי הביקורת.איריס אליה-כהן סופרת, משוררת, כלת פרס הנשיא נבון בתחום הספרות לשנת 2018, כלת פרס רוה"מ לוי אשכול ה לשנת 2015. יוצרת רב תחומית, ופובליציסטית, מרצה ומנחת סדנאות וקורסי כתיבה בארץ ובחו"ל, , פרסמה עד כה תשעה ספרים:

"מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), ספרה הראשון, זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן לספר ביכורים. "דּוּשִׁינְקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גָּלְבִּי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. ספרה השישי "גֶּבֶר אִשָּׁה צִפּוֹר" (ידיעות ספרים 2018) כיתר ספריה, הפך גם הוא לרב מכר וזכה לאהבת הקהל ולשבחי המבקרים.

באפריל 2019 ראה אור ספר ראשון בסדרת "סבתא טוּרְבּוֹ ואלפי התנינים הבכיינים" (טל מאי) ובנובמבר 2019 ראו אור שני ספרי ילדים נוספים פרי עטה: "סבתא טוּרְבּוֹ והשף המתנשף" וספר מחורז לפעוטות: "טַל מְחַכָּה לָרַכֶּבֶת" (ידיעות ספרים.)

שירים מתוך ספרי שיריה "שְׁחַרְחֹרֶת "ו״פֶּלֶא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות, הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים רבים ולאחרונה נכנסו לתוכנית הלימודים הארצית של משרד החינוך.

בשנת 2017 רכש תאטרון "הבימה" את הזכויות להמחזת "גלבי". ההצגה תעלה על הבמות במהלך 2019. כמו כן עיבדה היוצרת חנה וואזנה גרינוולד את הפואמה "יוֹלְדוֹת מתוך "פֶּלֶא-פואמות וְשִׁירִים", להצגה. על הפואמה "יולדות" כתב מבקר השירה אלי הירש כי היא "ראויה לתואר יצירת מופת".

 

מן הביקורות על "סבתא טורבו":
"סִדְרָה חֲדָשָׁה שֶׁלְּלֹא סָפֵק תַּהֲפֹךְ לְלָהִיט!" - מֵאִירָה בַּרְנֵעַ גּוֹלְדְבֶּרְג
"סָבְתָא טוּרְבּוֹ נִמְצֵאת בְּטוֹפּ 5 סָבְתוֹת שֶׁל כָּל הַזְּמַנִּים." – אַלּוֹן שִׁילְדְקְרַאוּט, "מַעֲרִיב לַנֹּעַר"
"הַסִּפּוּר כָּתוּב בְּשָׂפָה נֶהֱדֶרֶת, מַצְחִיקָה וּמְשַׁעֲשַׁעַת, הַמְּדַבֶּרֶת אֶל לַבָּם שֶׁל הַיְּלָדִים הַצְּעִירִים." – שָׂרִית פֶּלֶד, "הַשְׁרָאָה וְחִבּוּר לַיִּעוּד"

 

רעיונות הכנה לקראת המפגש:

1. לדבר על סבתות וסבתאות. כל ילד יכול לספר על הסבתות שלו, אם יש לו. איזו תכונה מאפיינת אותן. 

2. לתאר את סבתא טורבו ואת תכונותיה הבולטות. על הקשר שלה עם קרן קרנינה.

3. להציג לילדים את המלון המיוחד של סבתא טורבו ואת הכללים הלא שגרתיים שסבתא קבעה. 

4. לדבר על האורחים במלון, מה מאפיין כל אחד מהם. 

 

אחרי המצגת וההקראה אוכל לשוחח עם הילדים על הנושאים שעלו כאן, וכמובן על סבלנות, אהבה, קבלה, קנאה, מסירות, אומץ וכו'. כל הנושאים כולם מופיעים בספרי הסדרה בדרך כזאת או אחרת. 

מבחינה יצירתית, מצורפים מספר דפי צביעה מהאתר של הוצאת טל מאי: 

  https://tal-may.co.il/pages/דפי-צביעה

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
איריס אליה כהן
0504716602

iriseliyacohen@hotmail.com

קריית טבעון, מעלה אבשלום 41 ב

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.