פריילאך אי פאלמאס

תחום: מוזיקה
תת-תחום: מפגש מוזיקה
משך זמן המופע: 50
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: הרכב כלי-קולי
שם המפיק: טולדנו עידן
קהל יעד: ז - יב
כמות קהל מקסימלית: 100
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 05/03/2019

שלישיית אבִיבָר (להחיות - to revive - בלאדינו) היא הרכב של שלושה מוזיקאים מבצעים-יוצרים אשר שם לו למטרה להופיע, ליצור ולהנחיל לקהלים חדשים את תרבויות המוזיקה של הלאדינו, הפיוט העברי ומוזיקת היידיש והכליזמר. המופע  "פריילאַך אי פּאלמאס"  יוצר זרימה בין השפות העברית, הלאדינו והיידיש דרך מנגינות ידועות ומנגינות מקוריות עם השפעות בינלאומיות עכשוויות. חברי ההרכב נותנים סדנאות אשר מחברות את המשתתפים לעולם התרבותי של אשכנז, הפזורה הספרדית ואנדלוסיה. לאחרונה הופיעו חברי ההרכב במופע "עקבות של ניגון משפחתי" בפסטיבל חג המוסיקה הישראלית ה- 19 במרכז 'אלמא' וזכו לתשואות מהקהל.

ד"ר אריאל לזרוס – מלחין, גיטריסט, זמר ומרצה. הוביל תכניות מוזיקליות בארה"ב, אירופה וישראל. אלבומו 'קאפריצ'ו עברי' יצא לאור בלייבל הארופאי  smoothfactor וזכה לביקורות אוהדות. ד"ר לזרוס  הינו מנהלה המוזיקלי של תזמורת הלאדינו הישראלית  אותה ייסד בשיתוף מכון רננות.  הוכר על ידי מגזין "קארטה דה-אספנייה" היוצא מטעם ממשלת ספרד, כאחד היוצרים העכשוויים הבולטים בתחום. יצירתו "ירושלים של ספרד" פתחה כנס בינ"ל  באוניברסיטת ליסבון. למד קומפוזיציה אצל פרופ' בטי אוליברו ופרופ' גדעון לבינסון באונ' בר-אילן וכן עסק במחקר תחת הדרכתו של חתן פרס ישראל פרופ' אדוין סרוסי מן האוניברסיטה העברית. עבודת הדוקטורט שלו כללה את הלחנת הקונצ'רטו לויולה -"כחלום יעוף",  אשר בוצע ע"י סמפונט רעננה לצד מחקר בפיוטי יהדות גיברלטר והפזורה הספרדית-פורטוגזית, תחום אליו מחובר כנכדו של החזן הגיברלטרי אברהם בניסו ז"ל.   מרצה ומנחה הרכבים במכללה האקדמית לחינוך גבעת וושינגטון ו ב"רימון".  יצירותיו יוצאות לאור דרך המכון למוזיקה ישראלית ו"אור-תו".

ד"ר רחלי גלאי - צ'לנית בינלאומית, מרצה וחוקרת חברה במרכז לחקר מוזיקה יהודית באוניברסיטה העברית. הופיעה כסולנית עם הפילהרמוניות של זגרב ושל לובלין ועוד והופיעה בהרכבי מוזיקה קאמרית בארץ, באירופה, בארה"ב ובדרום אפריקה בפסטיבלים בינלאומיים. חברה בהרכב יהודי-ערבי 'קווארטטוקאן' עימו הופיעה בפסטיבלים בעולם ובהופעות לרדיו ולטלויזיה. סיימה דוקטורט בצ'לו באונ' נורת'ווסטרן, מאסטרס באונ' אינדיאנה בלומינגטון ו B.A . מאוניברסיטת תל אביב. רחלי גלאי היא מרצה בכירה ורכזת בחוג למוזיקה של המכללה האקדמית לחינוך גבעת וושינגטון. מעבירה סדנאות והרצאות בתחום המוזיקה היהודית ונגינה בצ'לו.

תומר עינת - כנר, זמר ומלחין, בוגר תואר ראשון בקומפוזיציה מהאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים וקונצרט מאייסטר בתזמורת מזרח ומערב ירושלים. יוצר, מנגן ושר בהרכבים שונים ובשלל סגנונות מוסיקליים בין היתר בלהקת Savanah and the Stringz ובאנסמבל 'ניגונים' המנגן באירועי הקהילה הרפורמית. כזמר במקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה בירושלים, בניצוח סטנלי ספרבר, הופיע עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בארץ ובאירופה. המקהלה ביצעה גם מיצירותיו של תומר. כחלק ממגמת ההרחבה של עולם הכינור, הוא מנגן בכינור חשמלי בעל 5 מיתרים, אותו הוא מחבר לאפקטים שונים של גיטרה חשמלית

שלום תלמידים ותלמידות יקרים!

פרוש המילה אביבר בלאדינו היא להחיות מחדש. בשלישיית אביבר אנחנו מחיים מחדש מסורות עתיקות. במופע 'פריילאך אי פּאלמאס' נציג לכם שלוש תרבויות מוזיקליות יהודיות. נקווה שבעקבות המופע תקבלו השראה לגלות את המרחבים השורשיים שסביבכם! 

העולמות שתגלו הם:

 • שירי לאדינו
 • שירי יידיש וכליזמר
 • פיוט עברי

קישור לסרטון המופע:

https://tinyurl.com/y37jz4b3

 

בעקבות המופע חישבו:

 • מה המשותף ומה השונה בין התרבויות המוזיקליות שהוצגו?
 • כיצד האמנים הפנימו עולמות עתיקים אלה ויוצרים בהשראתם כיום?

 

כהכנה למופע אתם מוזמנים לשמוע את הקישור הבא:

https://www.youtube.com/watch?v=dCwHlUlVwIo

 • מה היא שפת הלאדינו?
 • מהו סיפורם של יהודי ספרד ופורטוגל אשר צאצאיהם דוברים שפה זאת?
 • האם אתם מכירים מילים או שירים בשפה זו?
 • מהי שפת היידיש?
 • מה זה ה'כליזמר'?
 • מי הם יהודי אשכנז?
 • מהו פיוט?
 • מי הם הפייטנים הידועים, ומה הם חידשו בשירה העברית?
 • מהי שירת הבקשות?
מספר אומנים 3
מספר אנשי צוות 4
זמן הקמה שעתיים
מאיזה שעה 08:00
עד איזה שעה 10:00
שפת המופע עברית
ציוד הקרנה מקרן + מסך
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
טולדנו עידן
054-2344555

idantole@gmail.com

פרדסיה, האלה 36

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.