מה קורה עם שבתאי? - חדש

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 50
סגנון: הצגת ילדים
שם הרכב: בובות-מוזיקלי
סיווג: הצגה בגודל בינוני
שם המפיק: תאטרון קליפה
קהל יעד: גן - גן
כמות קהל מקסימלית: 200
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 24/01/2019

כל בוקר עמליה הולכת לגן, רק שבתאי נשאר, כלבון נאמן!

בזמן שעמליה משחקת בחול, מקפיצה כדור ויושבת לאכול,

בבית של שבתאי יש מסיבה, חברים הגיעו מכל הסביבה.

האוכל בשפע, כולם נהנים, הרעש עולה, מעיר את השכנים.

פתאום קול צלצול מקלקל את הכל, מעבר לדלת נשמע קול גדול:

מעבר לדלת - תושייה השכנה, כשהיא בסביבה זה אומר סכנה!

האם ייתפס הכלבלב השובב? האם בא הקץ לכל מעלליו?
על היצירה

ההצגה מה קורה עם שבתאי מתייחסת בהומור ובעדינות לשאלה שמטרידה ילדים רבים. מה עושים האנשים והחיות הקרובים אליהם כשהילדים לא איתם?

כשהילדה עמליה הולכת כל בוקר לגן, היא משוכנעת ששבתאי, הכלב שלה, עצוב ובודד מפני שעליו להישאר לבד בבית. בפועל, הכלב שבתאי "מזמין" את חבריו הכלבים אליו הביתה והם עורכים מסיבה ומשתעשעים לאורך כל היום. הכלבים גם מצליחים להתחמק מהשכנה תושייה, שהרעש שהם מקימים מאוד מפריע לה.

הניגוד בין נקודת המבט הדואגת של הילדה עמליה על יומו של שבתאי, לבין ההשתוללות הנהדרת של שבתאי הכלב וחבריו, מאפשר לילדים לחשוב על נושא הפרידה היומיומית בצורה לא מאיימת. במהלך ההצגה , שבתאי מתמודד עם פחדיו מהשכנה, לומד לוותר לחבר ועושה חיים משוגעים. הסיפור נסגר כמו שהוא מתחיל: עמליה חוזרת הביתה ומוצאת את שבתאי הכלב מצפה לה בשמחה. אין זכר למסיבה הפרועה ששבתאי ערך ולילדים נפתח פתח למחשבה על מציאות ודמיון (האם כל מעלליו של שבתאי היו דמיוניים?), בנוסף למחשבות על חברות, התמודדות עם קשיים וקשר עם בעלי חיים.

על היוצרים

"מה קורה עם שבתאי" נוצרה לפי ספר ילדים שכתבה הסופרת והמאיירת אורית ברגמן, שכתבה גם את כל הטקסטים במופע ועיצבה את התפאורה.

השפה הבימתית של תיאטרון קליפה היא ייחודית ומשלבת כמה סוגי אומנויות: תיאטרון, מחול ועיצוב בימתי (תפאורה ותלבושות). השילוב בין האומנויות יוצר חוויית צפייה חדשה ומרגשת המציעה גירויים רבים: התפאורה נעה על הבמה ומציעה מיקומים שונים (פנים הבית של משפחתה של עמליה, המטבח, החצר מחוץ לבית), התלבושות מעוצבות לעילא בהשראת האיורים המקוריים בספרה של אורית ברגמן, הריקודים הקצביים והמשוכללים של שבתאי וחבריו הכלבים וההומור התיאטרלי השופע מכל רגע במופע ומכוון לילדים, אך מתאים גם להוריהם.

יצירת מופע תיאטרון כזה אורכת כ-3 חודשים וכוללת חזרות יומיומיות עם השחקנים. תהליך העבודה המקדים לתקופה זו אורך כ-2 חודשים וכולל ישיבות יצירה וכתיבת המחזה, עיצוב התפאורה ובניית דגם מוקטן שלה, עיצוב התלבושות והחלטות לגבי האיורים הסופיים שלהן, לפיהם מתחילים להכין את התלבושות.

השחקנים בקבוצה עוברים הכשרה אינטנסיבית במחול והנם בעלי יכולות פיזיות ווירטואוזיות ולעיתים גם בעלי יכולת אקרובטית. הם מתאמנים שעות ארוכות במשך תהליך העבודה כדי שיוכלו לבצע את הריקודים, הסיבובים, הקפיצות והלהטוטים. השחקנים לוקחים חלק מאוד פעיל ביצירת התפקיד שלהם במהלך החזרות: הם עושים תרגילי אלתור רבים כדי ליצור את התנועות ואת כל האפיונים החיצוניים והפנימיים, של הדמות אותה הם מגלמים.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
תאטרון קליפה
054-7375371 יותם

production@clipa.co.il

תל אביב, הרכבת 38

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.