הסודות של איידה

תחום: קולנוע
תת-תחום: מפגש עם יוצר וסרטו
משך זמן המופע: 30
סגנון: תיעודי
שם הרכב:
סיווג: מפגש עם יוצר וסרטו
שם המפיק: כץ פילמס רמי כץ
שנת הסרט: 2017
קהל יעד: ח - יב
כמות קהל מקסימלית: 120
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 22/06/2017

סיפורם של יצחק ושפסיל, שני אחים שהופרדו בינקותם ומצאו זה את זה לאחר שבעים שנות פירוד. האחים יוצאים למסע משותף כדי להתאחד עם אמם, איידה. המפגש מלא עצמה ומפעים, ומתרחש אל מול המצלמה של הבמאי, אלון שורץ. הסרט מתגלגל להיות מעין מותחן בלשי מורכב, על עולם מחנות העקורים באירופה שלאחר מלחמת העולם השנייה ועל התקומה היהודית באירופה ובארץ.

הסרט זכה בפרס הקהל בפסטיבל דוקאביב, בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל אטלנטה לקולנוע יהודי, בפרס הקהל בפסטיבל מיאמי לקולנוע יהודי, והיה מחביבי הקהל בפסטיבל HotDocs שבטורונטו ובפסטיבל הבינלאומי של וורשה. הוא הוביל במשך כמה חודשים את טבלת המבקרים של ישראל, ויהיה אחד משני סרטים ישראלים בלבד שיוגשו לתחרות  האוסקר האמריקני השנה.

 

 
לצפייה בסרטון

על היוצר - אלון שוורץ

"לדוד יצחק יש אח" - זהו הסוד שליווה את אלון שוורץ מילדות; סוד שהיה ידוע למשפחה כולה - מלבד ליצחק עצמו. חשיפת הסוד בפניו היא שמניעה את הסרט התיעודי "הסודות של איידה". מיהו אותו האח? האם הוא עדיין חי? תחת אילו נסיבות נאלצו להיפרד בברגן-בלזן שאחרי המלחמה?

אלון שוורץ הגיע לקולנוע דווקא מההיי-טק. לפני כ-15 שנה עבר מתחום היזמות ופיתוח חברות הסטארט-אפ לעריכת סרטים. ב"סודות של איידה" השקיע שלוש שנים שבהן חקר, טס, גייס משאבים – כמו גם את אחיו, המפיק שאול שוורץ, שצילם והפיק את הסרט ביחד איתו. בעת החיפושים בארכיונים הגיעו לאלבום של מתנדבת מדרום-אפריקה, בו נשמרו למעלה מ-1,000 תמונות מתקופת שהותה בברגן-בלזן שלאחר המלחמה. בהמשך התברר, כי אותה מתנדבת קשורה לסיפור המשפחתי באופן בלתי צפוי. הצילומים שלה הם שסייעו לפתור את התעלומה המשפחתית, ואף יותר - הם חומר נפץ היסטורי של ממש. 

"אפשר לומר שהיה לנו סוג של נס תחקירי, זה חלום של כל דוקומנטריסט", אומר שוורץ. "מסיפור אישי ומשפחתי גיליתי קטע גדול ומשמעותי מאוד מבחינה היסטורית, שאי אפשר להתעלם ממנו. גילינו המון סיפורים ומסמכים שמעידים על החיים במחנה העקורים - היו שם מפלגות פוליטיות כמו מפא"י ובית"ר, הייתה ליגת כדורגל, אירועי תרבות, קולנוע ותיאטרון. מי ששרד רצה לחזור לחיות חיים שפויים. זה לא 'סרט שואה'. אנשים קוראים את צמד המילים ברגן-בלזן ובאופן טבעי חושבים 'שואה'. אין בסרט אפילו פריים 'שואתי' אחד. זה סרט מרגש מצחיק ומותח שלוקח את הקהל לחוויה של רכבת הרים בזמן. זה סרט על הורות, על משפחה, על החזרה לחיים שפויים במחנות העקורים אחרי המלחמה, ועל יצר החיים של האדם באשר הוא".

 

הסרט זכה בפרס הקהל בפסטיבל דוקאביב, בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל אטלנטה לקולנוע יהודי, בפרס הקהל בפסטיבל מיאמי לקולנוע יהודי, והיה מחביבי הקהל בפסטיבל HotDocs שבטורונטו ובפסטיבל הבינלאומי של וורשה. הוא הוביל במשך כמה חודשים את טבלת המבקרים של ישראל, ויהיה אחד משני סרטים ישראלים בלבד שיוגשו לתחרות האוסקר האמריקני השנה.

 

ביקורות על הסרט:

http://www.israelhayom.co.il/article/434663

http://www.haaretz.co.il/gallery/cinema/klein/.premium-1.3138270

 

 

 

 

 

בשיחה עם הבמאי לאחר הסרט, מתקיים דיון על ההפקה הייחודית שכללה תחקיר חריג בהיקפו על תקופת המלחמה והחזרה המופלאה לחיים שלאחריה- היא תקומת העם היהודי.

מתקיים דיון ערכי על קשרי שתיקה ומשמעות הסוד, על הרקע ההיסטורי של מחנות העקורים, על האופן שבו אנו כעם זוכרים את השואה וגם על הדמויות עצמן ומשמעות הסודות וגילוי הסודות בחייהם.

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
כץ פילמס רמי כץ
רמי כץ 0545983095

docu.tv2020@gmail.com

,

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.