אישקט/ 116 סיבות unplugged version -תשפ"א

תחום: מחול
תת-תחום: מפגש מחול
משך זמן המופע: 45
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: מעין ליבמן-שרון - עמותת הכוריאוגרפים
קהל יעד: ז - יב
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 20/10/2020

שיתוף פעולה בין כוריאוגרפית, אמנית וידאו ומדענית ננוטכנולוגיה הוליד יצירה החוקרת את נקודת הממשק בין הניכור הטכנולוגי למצב החרדה הקיומית האנושי. הגוף החי נבחן מתחת לעדשת המיקרוסקופ- מוגדל, משוכפל, מפורק ויוצר עולם מולקולארי מסובך, קרוב להפליא למציאות הכאוטית שאנו חיים בה.  

'אישקט/ 116 סיבות - אנפלגד' הינה עבודת מחול (דואט לשתי רקדניות), הלוקחת את השראתה ממדע הננוטכנולוגיה - מתהליכים דינאמיים וקינטיים המאפיינים תנועת חלקיקים ננומטרים ומהצורניות המשתנה של תאים בגוף האנושי.

העבודה נוצרה במסגרת פרויקט 'ננוארט' - המשלב אמנות וננו מדע. ביוזמת האוניברסיטה העברית, עיריית ירושלים, מרכז מחול שלם, הזירה הבין-תחומית ומעמותה.

משך המפגש המוצע מורכב מ  15 דקות של מופע מחול - אנ-פלגד (ללא הקרנת עבודת הווידאו ברקע),  15 דקות שיחה מונחית, 15 דקות סדנת הפעלה.

תיאור היצירה :

היצירה עלתה לראשונה בבכורה בפסטיבל מחול שלם 2017

כוריאוגרפיה: מעין ליבמן-שרון

וידאו, צילום, עריכה, עיצוב גרפי וחלל - יערה ניראל

שותפה ויועצת בתחום המדעי: ד"ר עפרה בני

רקדניות יוצרות – נטלי אפריאט, שחף אלימלך

ליווי אמנותי - רובי אדלמן

מוזיקה – Terry Riley , הלחנה ועריכת פסקול: עמית בן עטר

 
מעין ליבמן – שרון,  כוריאוגרפית, ירושלמית, אוצרת ומנהלת אמנותית, חברה בעמותת הכוריאוגרפים. בעלת תואר מוסמך M.Mus במחול בהתמחות בכוריאוגרפיה מהאקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים, B.Dance של האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים ובעלת תואר ראשוןB.A  בריפוי בעיסוק ותעודת הוראה. ניהלה אמנותית במשך שנתיים את תכנית 'מעמקים'- ליווי תהליכי יצירה בתמיכת המרכז האמריקאי בירושלים.  מעלה את יצירותיה בפסטיבלים, מוזיאונים וגלריות בארץ ובחו"ל, ביניהם: 'שבוע המחול הבינלאומי' של מרכז מחול שלם, פסטיבל 'אינטימדאנס', פסטיבל 'בין שמים לארץ' , '80 בריבוע' סוזן דלל, 'מקודשת' עונת התרבות בירושלים,  פסטיבל 'מיפו עד אגריפס', פסטיבל 'ארנבת מרץ' בכלים, 'זירת מחול' הזירה הבין תחומית,  טקס חלוקת הפרסים 'דן דוד', ובמוזיאון מוסקבה, מוזיאון ישראל, מוזיאון ארצות המקרא, מוזיאון חיפה לאמנות, מוזיאון תל אביב לאמנות, מוזיאון מגדל דוד, מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים ועוד. נקודת המוצא של יצירתה שואבת השראתה משיתופי פעולה עם אמנים מתחומי מדיה שונים.  נתמכת על ידי מינהל תרבות ומועצת הפיס לתרבות ואמנות.

יערה ניראל - יוצרת, אמנית וידאו- יוצרת בינתחומית בווידאו, מחול, פרפורמנס, עיצוב חלל ובמה, הקרנות וידאו תלויות חלל. בוגרת בצלאל האקדמיה לאמנות ועיצוב בירושלים,  בוגרת החממה לאמנים צעירים בי"ס מוסררה ע"ש נגר, בוגרת סדנת המחול ׳ורטיגו׳, בוגרת 'כלים - גוף לכוראוגרפיה׳. עבודותיה הציגו ומציגות בפסטיבלים, ארועים ותערוכות בארץ ובחול', כגון "לילה לבן" תל אביב, v-dance תל אביב, שבוע המחול הבינלאומי של "מחול שלם", פסטיבל 80 בריבוע בסוזן דלל, פסטיבל ארנבת מרץ בכלים, אינטימאדאנס, טקס חלוקת הפרסים דן דוד ועוד.

נטלי אפריאט- רקדנית, כוראוגרפית, רקדנית ומורה למחול, ילידת 1988, חיה ויוצרת בכפר האמנים עין הוד. בוגרת האקדמיה הגבוהה למוזיקה ולמחול ירושלים בהצטיינות (2015), והסדנה להכשרת רקדנים בגעתון. הציגה ויצרה עבודות מחול בפסטיבלים: שבוע המחול הבינלאומי של מחול שלם (2019), הביאנלה של ירושלים (2019), פסטיבל ריקודי חדר (2016), פסטיבל שייח אבריק (2018), ננודאנס מיקרופסט (2015) ועוד. חוקרת בעבודותיה שיתופי פעולה עם אמנים שונים כמו צלמים, מוזיקאים ואמני וידאו. כרקדנית עובדת עם הכוראוגרפיות ענת שמגר יחד עם האנסמבל נופים חצויים, מעין ליבמן שרון, רעות גז ואנג ועוד. שותפה להקמת 'תוצרת'- גוף שמטרתו לקדם אמנות בחוף כרמל, אירוע 'Contour'- כנס סדנאות אמנות רב תחומי ופורום יוצרי מחול חוף כרמל.

שחף אלימלך, רקדנית יוצרת, בוגרת הסדנא להכשרת רקדנים ורטיגו. בשנים האחרונות עובדת עם יוצרים שונים בארץ, שותפה בהפקות מקוריות ורפרטואר של: מעין ליבמן-שרון, גיל קרר, שרון הללי - אסא, להקת נגה בהנהלת שרונה פלורסהיים ועוד.

המפגש נפתח בצפייה חיה במופע (מצורף בקישור) במשך 15 דקות. המופע המוצג הוא דואט בגרסת אנ-פלגד [ללא וידאו] של יצירה בשם אישקט/116 סיבות.

לאחר מכן אראה לתלמידים לינק לטריילר של היצירה כפי שהיא מוצגת עם וידאו.  (את כל חומרי הוידאו אני מראה במחשב הנייד שלי ואם יש בכיתה מקרן להתחבר אליו – מצוין). https://www.youtube.com/watch?v=fjTJ-Vj8tjo   

לאחר מכן התלמידים צופים בשני לינקים קצרים שמראים את תהליך העבודה ואני מסבירה תוך כדי על תהליך היצירה:

אקספוזיציה: https://www.youtube.com/watch?v=Dx5XBC_PKXU&feature=youtu.be

שיחה: https://www.youtube.com/watch?v=7JJRRs9Z7JU&feature=youtu.be

אני מתארת לתלמידים את תוכן המופע והרעיון שעומד מאחוריה : 

שיתוף פעולה בין כוריאוגרפית, אמנית וידאו ומדענית ננוטכנולוגיה הוליד את היצירה

'אישקט/ 116 סיבות'. זוהי עבודת מחול ווידאו (דואט לשתי רקדניות עם הקרנת וידאו חיה) שהוצגה ועולה כבר 5 שנים על במות רבות, גלריות ומוזיאונים ברחבי הארץ ובחו"ל. יש ליצירה זו שתי גרסאות: עם וידאו וללא וידאו [אנ-פלגד]. 

היצירה לוקחת את השראתה ממדע הננוטכנולוגיה, מתנועת חלקיקים ננומטרים ומהצורניות המשתנה של התאים בגוף האנושי. העבודה עוסקת במרחב שבין עולם המסכים המהיר בו אנו חיים לעולם החושי מוחשי ופיזי.

דימויי הוידאו המוקרנים על הרקדניות מייצרים חלל נגטיבי, תלת מימד ומסגור חדש של התנועה בחלל, התנועה של הרקדניות מפוסלת בעזרת הוידאו ויוצרת משמעות חדשה בממשק בין אמנות המסך לגוף הנע. העבודה נוצרה במסגרת פרויקט 'ננוארט' - המשלב אמנות וננו מדע. ביוזמת האוניברסיטה העברית, עיריית ירושלים, מרכז מחול שלם, הזירה הבין-תחומית ומעמותה.

שיחה אינטראקטיבית עם התלמידים:

אני מספרת על התהליך שהתרחש במעבדה של פרופ' עפרה בני – חוקרת סרטן, בחקירה המשותפת שעשינו ביחד במסגרת פרויקט ננוארט.

מספרת על התרחבות של היצירה גם לידי תערוכה ומראה חומרים נוספים, גרפיים, שחלקם לא נכנסו ליצירה אלא הפכו להיות חלק מתערוכה נלווית ותמונות מהתערוכה. למשל:

פונפון קלידוסקופי: https://www.youtube.com/watch?v=EfS6RrWwwZ8

חומרים נוספים של חומרי הגלם.

אשתף את התלמידים על התפתחויות חדשות של היצירה וכיצד היא התפתחה לביצוע  הכולל 7 רקדניות, במסגרת טקס דן דוד 2016, לפני חלוקת הפרס על 'העתיד' .

אציג בפניהן חומרים עם 7 הרקדניות כפי שמתואר בלינק הבא:

 https://vimeo.com/417725203?utm_source=email&utm_medium=vimeo-cliptranscode-201504&utm_campaign=28749

בשלב זה מפנה זמן לשאלות ותשובות.

בשלב האחרון של המפגש- תתקיים סדנא פעילה:

עבודה עם חללים:

מאימפרוביזציה לקומפוזיציה

הסדנה תועבר על ידי מעין ליבמן-שרון

מטרות הסדנה הינן פיתוח מודעות לגוף, שכלול התנועתיות והגברת הביטחון בגופנו.
הסדנה נוגעת בעולם האימפרוביזציה והקומפוזיציה דרך שימוש בטכניקות שעוסקות במגע, אלתור, הקשבה, זיכרון תנועתי, עבודה אישית, בזוגות ובקבוצה. במהלך הסדנה נעסוק באפשרות לעורר תנועה דרך עבודה עם דימויים שונים על מנת לאפשר לתנועה להיווצר מתוך מקומות חדשים בגוף.

 נתחיל באימפרוביזציה :

אנו עובדות עם הדימוי של חללים בין איברים בגוף הנע. אישקט/116 סיבות מדברת על ה״חלל הנגטיבי״ בין הגוף לוידאו, חלל שכביכול אינו נראה. מתחבר גם לעולם הננו, שהוא קטן כל כך עד כי הוא בלתי נראה, אלא נראה רק במיקרוסקופ משוכלל המיועד לכך.

אני לוקחת את המושג הזה של יצירת חללים בין איברים שונים בגוף, הכולל אלתור: ביחידים, בזוגות ובקבוצה. לאחר מכן כל תלמיד בוחר מספר פוזיציות של חיבור איבר באיבר, זוכר אותן ומחבר אותן לכדי ריקוד קצר.

 ונמשיך עם התנסויות בקומפוזיציה:

לאחר ההתנסות באלתור ובחיבור המפורטים לעיל, התלמידים יתחלקו לקבוצות בהם אחד הוא ה'כוריאוגרף' והשאר ה'מתנועעים'. הכוריאוגרף נותן למשתתפים הוראות בימוי תוך כדי התייחסות לנושא החללים איתו עבדנו - לכדי יצירת קומפוזיציה קבוצתית.

התלמידים יחוו התנסויות יצירתיות - חברתיות בסדנאות, בצפייה במופע ובשיחה, שתשפיע על פיתוח חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה והתנסות באופני יצירה חדשים.

 

סוג במה לא מקצועית
רוחב 6
עומק 4
מספר אומנים 2
מספר אנשי צוות 1
זמן הקמה 15
סאונד כן
חדר הלבשה כן
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
מעין ליבמן-שרון - עמותת הכוריאוגרפים
052-8614779

maayansha36@gmail.com

ירושלים, רחוב הורקניה 27, דירה 2

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.