מצד לצד-חמישייה-אקוט

תחום: מוזיקה
תת-תחום: מופע מוזיקה
משך זמן המופע: 50
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: הרכב כלי-קולי
שם המפיק: אקוט-1
קהל יעד: גן - ג
כמות קהל מקסימלית: 300
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 21/10/2020

 

מצד לצד - מופע שירי ילדים מזרחי מקורי.

דמיינו איתנו ילדים קטנטנים גדלים גם לצלילים אחרים, מגוונים ועשירים. חוץ משירי עם אירופאים נפלאים וארץ ישראל הישנה והטובה, הורים וילדים מזמזמים יחד בטבעיות מנגינות מצפון אפריקה, מצרים ומעיראק. 

בעזרת כלי נגינה מסקרנים נצא ביחד לטיול פנטסטי בין צלילי המקום, העיר והמדבר, מוזיקה מפעם ומעכשיו. נהפוך לדג ששוחה במים וגם במרום, ביום שישי בבוקר נכין מתכון של עוגה משבעה מרכיבים, נשיר, נרקוד ונזוז יחד מצד לצד.

מצד לצד הוא נסיון צנוע במימדיו אך יומרני בשאיפותיו לעדכן ולו במעט את התרבות הישראלית, מלמטה, מהיסוד. הוא הזדמנות להתחבר למסורות מקומיות, מהבית או של השכן, ואולי רק הזמנה להציץ לתרבות רחוקה רחוקה, קסומה ומסתורית ובטח למחוא כפיים, ילדים והורים, בקצב חדש.

 

"יש פה אלבום מאוד מאוד מעניין שהוא לחלוטין פורץ דרך", אומר יקי הפשטיין מגל"צ. "זו פעם ראשונה במוזיקה הישראלית שלקחו את המוזיקה האנדלוסית, התזמורתית והערבית והוציאו אלבום שירי ילדים שהוא על טהרת המוסיקה המזרחית".

 

בתמיכת מפעל הפיס ומשרד התרבות

 


לצפייה בסרטון


ההרכב אקוט מלחין מוזיקה מקורית מזרחית לשירי משוררים עכשוויים. אקוט נמצאים בחיפוש תמידי ונסיון להשתמש ולשאוב השראה ורעיונות ממוזיקה מזרחית קלאסית אמנותית, בעיקר אנדלוסית וערבית. חברי ההרכב כולם מנגנים קבוע בתזמורות והרכבים של מוזיקה מזרחית כמו פרקת אלנור, התזמורת האנדלוסית ירושלים מזרח-ומערב, תזמורת חיבה ועוד. לפני כשנה הוציא ההרכב את האי פי. השני שלו, ״מספיק דיברנו על אהבה״ שבמרכזו יצירה ארוכה, הומאז׳ למבנים הקלאסיים של המוזיקה המצרית במאה הקודמת. שזאת מבוצעת רצוף בהופעה היא נמשכת כחצי שעה. היצירה האחרונה של ההרכב, ״יש אלוהים בעמק״ היא צעד נוסף באותו ז׳אנר ונכנסת וחוקרת אף עמוק יותר: הן באורך היצירה, 55 דקות, והן בהתייחסות למקאמים, מבנים מסורתיים, מאווהלים, תאקסימים ועוד.

 

ענבל ג׳משיד, זמרת ויוצרת, גדלה בירושלים ולמדה בתיכון למדעים ולאומנויות במגמת מוסיקה שם התנסתה לראשונה בהלחנת ״מוסיקה אמנותית״ עם מורים כמו ישראל שרון, אנדרה היידו ומיכאל וולפה. במשך לימודיה זכתה בקרן תרבות אמריקה-ישראל (קרן שרת) בקומפוזיציה.

ענבל היא בוגרת תואר ראשון בקומפוזיציה ותואר שני בשירה במחלקה הרב תחומית שם למדה שירה ערבית עם סמי ח׳שיבון, באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. והופיעה בהפקות שונות בירושלים ובארץ.

 

הגיטריסט והיוצר גלעד ואקנין גדל גם הוא בירושלים והוא בוגר תואר ראשון בקומפוזיציה מהאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. לפני כחמש שנים החל ללמוד מוסיקה אנדלוסית אצל נינו ביטון איתו החל להופיע בקביעות כל יום שישי במשך כשלוש שנים והתמחה במוזיקה אלג׳יראית כשהוא מנגן על גיטרה או על מונדול, כלי פריטה אלג׳יראי. יחד עם ״תזמורת המגרב״ של נינו ביטון הופיע בערים רבות בארץ ובאירועים רבים מחינות ועד לפסטיבל ישראל וכן הופיע עם ההרכב בפסטיבל קרקוב בפולין. גלעד מנגן עם בתזמורת ירושלים מזרח ומערב, איתם הוא הופיע בנאנט, צרפת. לפני שנתיים גלעד הקים את ״דוניא״ אותו הוא מנהל כיום,  מרכז ללימודי מוזיקה לילדים - הקונסרבטוריון הראשון למוזיקה מזרחית בירושלים.

 

אביתר חרמש הוא נגן קונטרבס, בס חשמלי ומפיק מוזיקלי.

תלמידם של מירב רעואל-מויאל וחגי בליצקי, אביתר חוקר את המרחב הטונלי והריתמי שבין מזרח למערב. אביתר הוא נגן הקונטרבס של התזמורת המזרחית הקלאסית "פרקת אל-נור" ומנהל וחבר בלהקה The Betty Bears, איתם הופיע בפסטיבלים רבים כמו United Islands Of Prague Safaricom Jazz Festival בקניה, Jerusalem Days in Moscow , אינדינגב, יערות מנשה, חוצות היוצר, סולם יעקב ועוד. אביתר בסיסט באנסמבל נטע אלקיים ובהרכבים נוספים.

 

הצ׳לנית עדן ג׳משיד, בוגרת קונסרבטוריון הסדנה ומגמת המוסיקה של הצוללת הצהובה,

למדה מוזיקה אנדלוסית אצל הכנר אלעד לוי והיא מנגנת בתזמורת חיבה.

הופיעה עם ״האחיות ג׳משיד״ בפסטיבל מדיטרנה, אינדינג, יערות מנשה, פסטיבל מוזיקה יהודית בקרקוב וכן במיטב המועדונים בארץ. עדן טסה באופן קבוע להופיע בארה״ב כחלק מהפרוייקט ״סיפור ישראלי״.

עדן חברה באקוט מיום הווסדו.

 

טל אברהם, חצוצרנית ילידת ירושלים, בוגרת האדמיה למוזיקה ולמחול בעיר. השתלמה בלימודי חצוצרה אצל ג׳רום קאלט בניו-יורק. טל שיתפה פעולה עם אמנים רבים ביניהם קוטימן אורקסטרה, האחיות לוז, יעל דקלבאום, תזמורת המעבדה של סטיבן הורנשטיין ועוד והופיעה רבות בארץ ובחו״ל.

אקוט הוא אחד ההרכבים הותיקים בו טל מנגנת בקביעות, שם ניתנת הזדמנות עבורה לבטא את קולה האישי בעיקר באלתור, הנע בין ג׳אז חופשי למוזיקה מזרחית.

 

יוהנה ריטמולר ילידת גרמניה, חייה כעשר שנים בארץ. בוגרת האקדמיה למוזיקה ולמחול ירושלים ו״מוסררה״ - מרכז למוזיקה מן המזרח. יוהנה מופיעה רבות ומנגנת בקביעות מוזיקה ערבית בתזמורת חיבה ובתזמורת פירקת אל-נור איתם היא מופיעה בכל הארץ.

באקוט יוהנה מביאה לביטוי את הקול הייחודי שלה שכולל שורשים חזקים במוזיקה הקלאסית והמון השכלה ונסיון של השנים האחרונות במוזיקה המזרחית.

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
אקוט-1
0547291693 נדיה וייס חכם

ecoutemusika@gmail.com

ירושלים, נרקיס 7א

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.