הביאנלה הים תיכונית- מפגש בתערוכה - היצע נוסף

תחום: אמנות פלסטית
תת-תחום:
משך זמן המופע: 100
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: הדרכה בתערוכה
שם המפיק: מקום לאמנות
קהל יעד: גן - יב
כמות קהל מקסימלית: 35
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 10/09/2017

הביאנלה הים תיכונית השלישית מציעה פלטפורמה אלטרנטיבית המדגישה את התהליכים המקומיים הנוצרים באזור והשפעותיהם התרבותיות באמצעות האמנות שפונה לקהילה, מגשרת בין תרבויות ויוצאת מכותלי המוזיאון. הביאנלה הים-תיכונית תשמש כפלטפורמה לעיסוק בסוגיות כמו: אמנות רב-תרבותית בעיקר באזור הים התיכון והמזרח התיכון, מקומה של האישה האמנית באזורים אלה  ואמנות כגשר וסובלנות בין תרבויות .

הביאנלה הים-תיכונית שואפת להביא לאזור גישה חדשה באמצעות פעילות אמנותית, בתקווה ליצור בסיס לדו-שיח בין אנשים ולדו-קיום בין קהילות ולקדם שלום, חינוך, סובלנות ואי-אלימות. דרך שיתוף פעולה המושתת על שוויון והדדיות, הביאנלה מבקשת לשקם את האמון ההדדי, לגשר על פערים בתפיסת האחר ולעודד גיוון על מנת ליצור סביבה שבה יחידים וקבוצות דתיות ואתניות שונות חולקים ערכים משותפים וחיים בצוותא.

השנה הביאנלה הים-תיכונית הופכת לביאנלה אזורית המתקיימת בעמק סחנין ביישובי משגב, סחנין, עראבה ודיר חנא ויוצרת מסלול של מקומות, אנשים וקהילות שונות שנחשפים לקהל הרחב באמצעות האמנות תוך יצירת במה לדו-שיח. הרחבת הביאנלה יוצרת ערוץ לשיתוף פעולה בין הקהילות החיות באזור תחת התפיסה של חיים פנים אל פנים ולא גב אל גב.

נושא הביאנלה הוא Out of Place. התערוכה Out of Place מתייחסת לשאלות של זהות, מקום, זמן ואינדיבידואליות בעידן של תרבות גלובלית, תוך התייחסות ביקורתית למקום, זהות ותרבות מקומית לאור השינויים המתחוללים כיום. התערוכה Out of Place מבקשת לכונן שיח בין בני אדם וליצור מקום שבו כל אחד יכול לומר את דברו במסגרת דיון שאין בו מנצחים או מפסידים. התערוכה מזכירה לנו כי משבר הפליטים הנוכחי מתגלגל באופן שאינו בלתי-תלוי בנו: אנחנו חלק מהמשבר, ואנחנו גם חלק מפתרון אפשרי שלו. אופייה של התערוכה Out of Place יכול להיות כזה המדגיש התפכחות מאשליות וחוסר-תקווה, או להיפך, כזה הפותח אפשרויות של דרכי פעולה נגד ההתלהמות העכשווית באמצעות סולידריות, אידיאלים משותפים וקהילתיות. בביאנלה 50 אמנים מ-25 ארצות. רשימת האמנים כוללת ישראלים ופלסטינים, אמנים ממדינות שכנות, בהן מדינות עימן אין לנו קשרים מדיניים, כגון אפגניסטאן, כווית, עירק, אירן ובחרין. בנוסף, מציגים אמנים מארצות אגן הים התיכון כמו טורקיה, אלג'יר, ופורטוגל, כמו גם אמנים מארה"ב, גרמניה, שוויץ, רומניה ואוסטריה. שמות האמנים: אדל אבדסמט, סנאר אוזמן, לילה אחמדז'אני, חאזם אלזועבי, אלמגרין&דרגסט, ראשיד אל-קליפה, קרלוס אמירלס, מחמוד באדרנה, דניאל בואטי, נטלי ביקורו, אביטל בר-שי, תומס גאלר, טל גרניט&שרון מימון, משה גרשוני, עבדללה דחברה, בוראק דליאר, ג'ני הולצר, פייר היו, דמיאן הרסט, סמירה וואהבי, קאי ווינדנהופר, יולה וויקזורק, טומאק ונדלנד, מג'דה חלאבי, פיונה טאן, סרג'יו טאפו, סנגיז טקין, ליסה טרוטמן, סיגלית לנדאו, נרדינה מוגייזל-שמס, מוחסן מחמלבאף, אוליביה מיכאלציאנו, שחר מרקוס, שרבן סאבו, סאמר עואדיה, חמרה עבאס, גונטר פורג, בלו-סימיון פיינרו, מוחמד-סעיד קאלש, ליזבט קובצ'יק, יאניס קונליס, משה קופפרמן, סודרסאן שאטי, מינרד שאדה, רואי שביאה, אנג'ליקה שר, יגאל תומרקין, עיסאם תלחימי, מיכה אולמן, AES F

לפניכם פירוט על כמה מהאמנים המציגים: חָמרה עבאס נולדה בכווית, חיה ויוצרת בארה"ב ובפאקיסטאן. האמנית יוצרת בְמדיה מגוונים בשילוב שיטות ותבניות מסורתיות.  עיקר עיסוקה הוא בדימויים תרבותיים אופייניים דתיים-חברתיים. נושאים טעוני־משמעות אלה מטופלים על־ידה בצורה חופשית, חדשנית ומפתיעה תוך הצגת המוטיבים המסורתיים באור אחר ולא צפוי. 

סנגיז טקין נולד בטורקיה, חי ויוצר בטורקיה. טקין משתמש באמנות כדי לבטא את דעותיו הפוליטיות והחברתיות בנושאים הקשורים לטורקיה ולאירופה. בעזרת צילום ווידיאו הוא בוחן נושאים מרכזיים כמו מסורת ומדינה. עבודותיו המוקדמות עסקו, לא אחת, בנושא הכורדים בטורקיה, זהותם וכן בשאלת הלאומיות הטורקית. 

עדל עבדסמד נולד בקונסטנטין, אלג'יריה, חי ויוצר בפאריס. עבדסמד החל ללמוד אמנות באלג'יריה אך אחרי ארועי טרור הוא עבר לצרפת והמשיך את לימודיו שם. תפיסת העולמו ביקורתית ואמנותו מכוונת להעברת מסר ישיר המיַצג את המציאות. לדעתו, תהליך החיפוש והשחרור של היוצר הערבי ,הוא תהליך אלים ולא מתפשר. בכך הוא מסביר את הגיוון במדיה שבהם הוא יוצר ואת האופי הקשה והבוטה שעולה לא פעם מהיצירות. 

 

מטרות המפגש בתערוכת הביאנלה הים תיכונית הן קיום תהליך מעמיק של למידה ודיון דרך תכני התערוכה אודות נושאים העומדים על סדר היום וכיצד הם באים לידי ביטוי באמנות עכשווית והשפה האמנותית.

מטרת הביאנלה היא להביא שינוי במציאות הקיימת באזור הגליל כאזורי פריפריה אחרים בישראל הוא סובל מפיגור מתמשך בנושאי תרבות בכלל ואמנות בפרט. מטרות התערוכה במקרה זה הוא להנכיח את האמנות העכשווית במקומות בהם הנגישות בהם היא מועטה, להעלות שאלות לדיון ומחשבה בהקשר התערוכה ולפתח מודעות לחיוניות של היצירה האמנותית בחיים כל זה תוך יצירת בסיס לדו-שיח בין אנשים וקהילות ותוך יצירת בסיס לסובלנות ואי-אלימות.

הדרכה בתערוכה מעוררת שאלות ונוגעת בנושאים חברתיים ואקטואליים. התערוכה מעלה לדיון שאלות בנושאים של זהות אישית ורב תרבותיות בעידן של תרבות גלובלית, תוך התייחסות למקום, ותרבות מקומית  לאור השינויים והמלחמות המתחוללים כיום באזורינו. עוד שאלות לדיון הוא תפקיד האמן המתעד את המציאות במקום בו הוא חי. האמן כמביט על המציאות בעיניים ביקורתיות. מהי אמנות עכשווית, איך מציגים אמנות עכשווית, מה תפקידו של האוצר, מהו תחום האוצרות,  מה משמעות של אוצרות בחללים אלטרנטיביים, איך אפשר להכיר את האחר באמצעות האמנות, איך ניתן ליצור אמנות ככלי מגשר בין קהילות החיות בסכסוך, איך מתמודדים האמנים עם נושא הפליטים, מהי אמנות מקומית ביחס לאמנות גלובלית, מהי אמנות מיגדרית, איך בה לידי ביטוי היחיד מול החברה באמצעות יצירות האמנות ועוד. 

דרך דיאלוג יצירתי ושילוב בין השפה האמנותית ככלי לניתוח היצירה לבין השפה האזרחית ככלי לניתוח הסוגיה החברתית יוצר בסיס ייחודי לדיון, למידה, חקר והתנסות של התלמידים בתחומי האמנות ומגוון המדיומים להעברת מסרים וככלי ביקורתי רב עוצמה בעל שפה חזותית ייחודית.
במהלך ההדרכות ניתן גם לתת דגש על חלקים שונים מתוך נושאי התערוכה, בתאום צוות בית הספר. כמו כן ניתן לשלב את התערוכה במסגרת לימודי הגיאוגרפיה, היסטוריה או תרבות לצד תכניות חינוכיות אחרות כמו: יום זכויות האדם, יום השלום הבינלאומי וכו'.

מפרט טכני מסך, מקרן, מחשב למצגת רמקול ; שולחנות עבודה וכיסאות לפעילות חומרים לפעילות סדנא ונושא התערוכה כיור לניקוי חומרים ; דפי פעילות איחסון עבודות וחומרים ; ;
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

Scan_Doc0003

לינק לצפיה

Scan_Doc0002

לינק לצפיה

Scan_Doc0001

לינק לצפיה
מקום לאמנות
0547-505789

fainaru@012.net.il

חיפה, הגליל 82

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.