מפגש מחול כעת (A)

תחום: מחול
תת-תחום: מפגש מחול
משך זמן המופע: 50
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: בין שמיים לארץ
קהל יעד: י - יב
כמות קהל מקסימלית: 100
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 14/10/2018

"מפגש מחול כעת" כולל הצגה של קטעי מחול מתוך העבודה גיבורים, החוקרת את התהליך שעבר הגבר היהודי מלפני כמאה שנה, ועד לגבר הישראלי בימים אלו. 

 בין הקטעים יהיו הסברים ושיח פתוח עם הקהל על מה שהתרחש. 

בנוסף יהיו קטעים מתוך היצירות של אנסמבל כעת: חד"פ, מארש לקבצנים ועפר. 

יש ננסים שעומדים על כתפי ענקים ויש כאלו שרוקדים על כתפיהם: אנסמבל כעת - להקת מחול עכשווי יהודי של גברים.

מה?

הרי גברים דתיים לומדים תורה, משפטים, חינוך.  אם כבר אמנות אז זו של המילה או הצליל או הצורה, אבל הגוף... הגוף זר להם והם זרים לו.

אנחנו זוכים להביא לקדמת הבמה המקצועית, בארץ ובעולם, מחול עכשווי הפורץ מתוך עולם יהודי תוסס ועתיק. בלי הנחות לעצמנו ולקהל שלנו- מישירים מבט לקונפליקט בין גוף לנשמה, עכשווי למסורתי, ומתוך השבר הטקטוני הזה אנחנו מגלים שפה חדשה מלאה בכאב, כנות ואופטימיות.

בואו וראו שפה חדשה נולדת, שפה המרחיבה את הגבולות המקובלים: עולם הרוח היהודי לא פונה רק אל הדתיים, והמחול העכשווי לא פונה רק אל החילונים.​

 

וקצת על היצירה "מפגש מחול כעת"

זוהי יצירה של רונן יצחקי המשלבת קטעי עבודות של אנסמבל כעת ושיח עם הקהל. 

שלושת הרקדנים הינם בוגרי בית הספר למחול "כל עצמותי תאמרנה", ומופיעים במסגרת אנסמבל כעת ברחבי הארץ והעולם (סינגפור, לונדון, ספרד וניו-יורק).

 

 

 

 

 

 

 

מאז הקמת היישוב העברי בתחילת המאה ה20 נמצאת הזהות היהודית בתהליכים מואצים של שינוי. אחד מהאספקטים של השינוי הוא הגופניות של הגבר העברי:

הארכיטיפ של הגוף הגברי-יהודי-חרדי של לפני מאה שנים היה רפוי, רך, כפוף. ברוב היום הוא היה רכון סביב ספריו והייתה בו מינוריות גופנית.

לעומתו, הגוף של הגבר היהודי, במציאות הישראלית, הוא מפותח, זקוף ושרירי יותר. זהו גוף שחורש את האדמה, שמטייל בארץ לאורכה ורוחבה, שנלחם כחייל, שמשתתף בפעילות ספורטיבית ואפילו עושה מחול עכשווי.

הציר הזה, שבין כפוף לזקוף, שבין רך לשרירי, הוא זה שמאפיין את הדילמה של היצירה "גיבורים" של אנסמבל כעת, להקת מחול עכשווי של גברים ישראלים דתיים.

היצירה "גיבורים" מביאה שאלות של זהות אודות הגופניות של הגבר היהודי ישראלי ציוני: האם כוחו של הגבר הציוני הוא בM-16 וב F-16 או שכוחו בתורת משה העתיקה, בתפילתו ובלימודו. במילים אחרות: האם הגבר היהודי העכשווי מתעטר בטלית ותפילין? האם במדים צבאיים? האם בחולצה של קבוצת כדורגל?

חברי אנסמבל כעת חיים ויוצרים מתוך מציאות ישראלית ציונית המכילה בתוכה את כל המרכיבים והכוחות המנוגדים הללו, ועל אף שמרכיבים אלו מתנגשים ואינם חיים בשלום זה עם זה, הם כולם מרכיבים מציאות אחת רבת רבדים, מסוכסכת ומפייסת, מתריסה ותומכת, ובעיקר חושפת את חבלי הלידה ומאבקי הזהות של החברה הישראלית מרובת הקולות.

בתוך בליל הקולות, מוצא עצמו הגבר הישראלי-יהודי-דתי בדילמה זהותית  – לאן הוא משתייך ומהו הקוד הגופני אותו הוא מאמץ. האם הוא חוגג את גמישותו, חוסנו הפיזי, כוחו ומהירותו, את השעשוע שבגוף? האם הוא מקבל את מיזוג הרוח והבשר? האם נשקו הוא תכשיטו? או שמא הוא מבקש את נוכחות ראשו כמרכז הוויתו הגופנית, ולמעשה מעדיף את השיח הגופני כמטפורה לנשמה ורוח.

האם ישנה דרך שלישית שמביאה לידי ביטוי את הפיוז'ן הישראלי?

חברי אנסמבל כעת גדלו לתוך השאלות האלו. מחד, כולם בני ישיבות שינקו ערכים ציוניים ועכשוויים, מאידך, אלו אנשים שגדלו על ערכים ועולם דימויים מעולם היהדות החסידי והעתיק. כולם שירתו בצבא ולמדו להיות גברים חזקים, גמישים ומהירים ויחד עם זאת כולם יודעים לעצום עיניים, לבקש רוך ועידון, לשיר את תפילתם, לעיתים גם מתוך בכי ותחינה.

זו הפלטפורמה שעל גביה נוצרה העבודה גיבורים, והיא איננה מציעה פתרונות אלא רק מבקשת להציף ולברר את השאלות. 

רוחב 6
עומק 4
מספר אומנים 3
מספר אנשי צוות 3
מספר הקבוצות במקביל 1
זמן הקמה 3 שעות
שפת המופע עברית או אנגלית
תאורה כן
חדר הלבשה כן
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
בין שמיים לארץ
0506262730

office@docdance.com

ירושלים, הפרסה 3

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.