דבר המנכ"ל

 

"הסימן האמיתי לחכמה הוא לא ידע, אלא דמיון. אם אתם רוצים שהילדים שלכם יהיו חכמים, תקריאו להם סיפורי אגדות", אמר אלברט איינשטיין.

 

תוכנית סל תרבות ארצי נועדה לחשוף באופן מושכל ושיטתי את תלמידי ישראל, מגיל גן ועד כיתה י"ב, לעולם התרבות והאמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית. החשיפה לתרבות ואמנות היא בעלת חשיבות רבה בעיצוב זהותם של בני הדור הצעיר. היא תורמת להעלאת האנושיות שבהם, להרחבת האופקים שלהם, מעודדת מעורבות חברתית, סובלנות, קשב לזולת.

 

סל תרבות ארצי פועל זה כ-30 שנה למען חשיפת תלמידים לתרבות ואמנות. תלמידים צופים בהופעות מוזיקליות שונות, בהצגות תיאטרון ובסרטי קולנוע, מבקרים במוזיאונים, פוגשים באופן בלתי אמצעי סופרים, משוררים, מוזיקאים, שחקנים ואמנים פלסטיים. נהנים מהאמנות שלהם, ויכולים פעמים רבות גם לתקשר איתם ולהציג שאלות. כל המופעים והמפגשים הללו הופכים לחוויות משמעותיות עבורם, נחרתים בזכרונם ומועברים הלאה לדורות הבאים אחריהם. זו ההשפעה של סל תרבות ארצי לטווח הרחוק.

 

פעילות הסל מתחדשת, מתרחבת, ופועלת לגיוון ולמיזוג בין ערכים אמנותיים וערכים חינוכיים. היא כוללת גם את האתר החדש של הסל. זהו אתר משוכלל, שבו הושקעה מחשבה רבה כדי לענות על צרכי הציבור הישראלי על כל גווניו ורבדיו. האתר מכיל את ההיצע האמנותי של הסל ובו קרוב ל-2,000 מופעים ומפגשים. ההיצע מבוסס הן על הבחירות של ועדות הרפרטואר בסל, המורכבות מאנשי חינוך ואקדמיה, מומחים באמנויות השונות המעניקים להיצע תו תקן איכות; והן על המלצותיהם של המורים והמנהלים בבתי הספר.

 

חברי ועדות הרפרטואר של הסל, ויושבי הראש שלהן, עושים מלאכתם נאמנה בהתנדבות, מתוך רצון להעניק לתלמידים את הטוב והאיכותי ביותר בתחום האמנות, ומתוך ראיית החשיבות שבדבר. אנשי הצוות המקצועיים של הסל, מלאי ידע וחדורי אמונה בערכים אמנותיים וחינוכיים גם יחד, מלווים את מנהלי סל תרבות ביישובים ובבתי הספר במסירות רבה. מנהלי בתי הספר, בשיתוף מנהלי סל תרבות ביישובים ובבתי הספר, בוחרים מתוך ההיצע את המופעים המתאימים ביותר לתלמידים.

 

האתר החדש של סל תרבות ארצי משקף במלוא מובן המילה את העשייה התרבותית הנרחבת בישראל, ומלווה את חוויית הצפייה שלכם באמנות. הוא כולל את ההיצע האמנותי הרחב והמגוון של הסל, שיש בו מקום לסוגים שונים של מופעים ומפגשים, כך שכל אדם, בכל גיל ובכל מקום, יוכל למצוא בו את מה שהוא מחפש. מורים ומחנכים, הורים ותלמידים, וכל שוחרי התרבות באשר הם – אלה שמחפשים מופע מוזיקה או מחול מצוין לצפות בו, ספר טוב שכדאי לקרוא, תערוכה מומלצת, סרט או הצגה שישאירו חומר למחשבה, מוזמנים לחפש באתר, שם ממוינים המפגשים והמופעים בקטגוריות השונות, בהתאמה מגיל גן ועד י"ב. הורים המבקשים למצוא פעילות תרבותית משותפת עם ילדיהם, יקבלו הכוונה וגם חומרי הכנה מקצועיים המסייעים בעיבוד החוויה. אנשי הוראה המבקשים להזמין מופע או מפגש מעניין לבית הספר ייעזרו באתר, וכמובן התלמידים עצמם, המתעניינים בנושאי תרבות ואמנות. כולם מוזמנים לקבל רעיונות, הכוונה וחומר למחשבה בצורה המקצועית, הנוחה והידידותית ביותר.


שלכם ובשבילכם,

רן שפירא
מנכ"ל סל תרבות ארצי

 

 

 

 

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.